Acum este Mie Apr 24, 2024 5:36 am

Articole Nikonisti.ro

Ce geanta sa achizitionez

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde clicks » Joi Apr 08, 2010 11:08 pm

Banuiam ca recomandat e sa folosesc ambii acumulatori originali, dar mai specific merge de exemplu sa pun un acumulator de 1500 mah original nikon si unul third party de 1620 mah ? poate dauna asta aparatului ? Gripul in cauza e cel original Nikon MB-D80
Avatar utilizator
clicks
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Apr 06, 2010 9:58 am

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Apr 09, 2010 5:36 am

clicks scrie:Banuiam ca recomandat e sa folosesc ambii acumulatori originali, dar mai specific merge de exemplu sa pun un acumulator de 1500 mah original nikon si unul third party de 1620 mah ? poate dauna asta aparatului ? Gripul in cauza e cel original Nikon MB-D80


In gripurile Nikon acumulatorii sunt folositi pe rand, cand unul se termina se trece pe celalalt, nu in serie sau in paralel, deci teoretic nu ar trebui sa fie probleme.

Totusi eu prefer sa folosesc acumulatori originali. Am folosit EN-EL3e de pe vremea lui D200 si nici unul dintre cei pe care ii avem nu semnalizeaza ca ar fi imbatrânit (aparatele Nikon au o scala in 4 trepte care sa atentioneze cand se apropie de capatul vietii utile), toti acumulatorii pe care ii avem sunt in continuare pe ”New”. E adevarat ca acumulatorii sunt ”rulati”, deci au cam acelasi numar de cicluri de incarcare / descarcare.

Pentru majoritatea aplicatiilor, 2 acumulatori originali ajung pentru un shooting oricat de intens, inclusiv la nunti, deci nu e un sacrificiu financiar prea mare in a lua inca unul tot original.

Asta nu inseamna ca cei third party nu ar fi OK, dar e mai sigur asa.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Dan Pop » Vin Apr 09, 2010 9:29 am

Radu_Grozescu scrie:Am folosit EN-EL3e de pe vremea lui D200 si nici unul dintre cei pe care ii avem nu semnalizeaza ca ar fi imbatrânit (aparatele Nikon au o scala in 4 trepte care sa atentioneze cand se apropie de capatul vietii utile), toti acumulatorii pe care ii avem sunt in continuare pe ”New”.

Am eu o suspiciune ca pozitia pe scala in 4 trepte care indica uzura acumulatorului este dictata de numarul de cicluri de incarcare/descarcare, contorizat de chip-ul de pe acumulator. Fara un aparat de genul Maha C777 este practic imposibil de evaluat gradul real de uzura al unui acumulator cu Li.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Maniac » Vin Apr 09, 2010 10:10 am

Am eu o suspiciune ca pozitia pe scala in 4 trepte care indica uzura acumulatorului este dictata de numarul de cicluri de incarcare/descarcare, contorizat de chip-ul de pe acumulator. Fara un aparat de genul Maha C777 este practic imposibil de evaluat gradul real de uzura al unui acumulator cu Li.


Off Topic, dar:
EN-EL3e sunt accumulatori Li-Ion. Pe masura ce incarcam si descarcam un accumulator Li-Ion, rezistenta interna a acestuia creste. De la un anume prag, ajunge sa afecteze puternic performantele acumulatorului. Astfel, putem folosit rezistenta interna a accumulatorului pentru a estima destul de corect starea in care se afla acesta.
Cum masuram rezistenta interna? Aven nevoie de o rezistenta de test si o aplicare a legilor lui Ohm si Kirchhoff. Mult mai simplu de implementat decat un sistem de numarare a incarcarilor/descarcarilor.
(Toate cele de mai sus sunt pur teoretice...cum as face asta la modul scolaresc :P)
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Dan Pop » Vin Apr 09, 2010 1:19 pm

Maniac scrie:Cum masuram rezistenta interna? Aven nevoie de o rezistenta de test si o aplicare a legilor lui Ohm si Kirchhoff.

Nu prea stiu ce amestec are dl. Kirchhoff aici, de vreme ce avem in circuit doar o rezistenta de test... Pe de alta parte, masurarea rezistentelor foarte mici e ceva mai complicata decit isi imagineaza cei care si-au pus problema doar la modul teoretic...
Maniac scrie:Mult mai simplu de implementat decat un sistem de numarare a incarcarilor/descarcarilor.

Pai chip-ul de pe acumulator deja are implementat un sistem de numarare al cadrelor trase de la ultima incarcare, asa ca nu e mare brinza sa mai numere si de cite ori a fost incarcat...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde sorinsava » Vin Apr 09, 2010 1:27 pm

Din ce am citit e un chip care se ocupa de power management. Masoara nivelul cu precizie, numarul de cadre de la ultima incarcare, probabil numarul de cicluri de incarcare sau cine stie ce alta metoda de evaluare a uzurii or avea ei. Sony folosesc chip-uri la infolithium de f multi ani, mi se pare ca au fost primii producatori care afisau exact cit timp mai poti sa filmezi in func. de nivelul bateriei.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Dan Pop » Vin Apr 09, 2010 2:03 pm

Ca un efect secundar, introducerea chip-ului a permis aparatului sa verifice tipul exact al acumulatorului introdus in el si sa-l rejecteze daca nu-i convine. Nikon EN-EL3, EL3a si EL3e sint toate identice ca forma si tensiune, dar un D80 sau D300 nu vor accepta decit un EL3e. La fel la Sony cu NP-FM 50, 55H si 500H, care sint toate la fel ca forma si tensiune, dar un Alpha 700 nu va accepta decit un 500H. Iar cei care, pe linga Nikon, au avut si Fuji S5 Pro (un D200 cu senzor si firmware de la Fuji) cunosc deja frustrarea de a nu putea "recicla" acumulatorii Nikon la Fuji, pe motive de chip.

Un D3 e cit se poate de fericit cu EL4a de la POWER 3000 (incarcat in incarcatorul de la POWER 3000), dar D300 si D700 nu accepta in MB-D10 decit EL4(a) de la Nikon, incarcati in incarcatoare Nikon (chip-ul de pe EL4a se face ca nu vede incarcarea de pe un incarcator alternativ, desi acumulatorul este efectiv incarcat). Si mai ciudat, D700 (dar nu si D300) e dispus sa accepte varianta POWER 3000, cu conditia sa nu aiba si un EL3e in compartimentul intern.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Maniac » Vin Apr 09, 2010 2:24 pm

Nu prea stiu ce amestec are dl. Kirchhoff aici, de vreme ce avem in circuit doar o rezistenta de test... Pe de alta parte, masurarea rezistentelor foarte mici e ceva mai complicata decit isi imagineaza cei care si-au pus problema doar la modul teoretic...

Nu prea stiu ce amestec are dl. Kirchhoff aici, de vreme ce avem in circuit doar o rezistenta de test... Pe de alta parte, masurarea rezistentelor foarte mici e ceva mai complicata decit isi imagineaza cei care si-au pus problema doar la modul teoretic...

Pai chip-ul de pe acumulator deja are implementat un sistem de numarare al cadrelor trase de la ultima incarcare, asa ca nu e mare brinza sa mai numere si de cite ori a fost incarcat...


Eu unul am dat o solutie pentru obtinerea unei informatii utile pentru a ne da seama de starea unui accu Li-Ion.(numarul de incarcari si descarcari nu este o informatie utila pentru a determina starea unui accu Li-Ion)
Aceasta solutie este pur teoretica, pentru ca nu stiu daca chiar asa a fost implementat sistemul si este punctul de la care as pleca in rezolvarea problemei.

Nu prea stiu ce amestec are dl. Kirchhoff aici[...]

Dl. Pop, din pacate nu pot scrie formule si desena circuite pe forum suficient de usor pe cat as dori, asa ca va las pe dumneavoastra sa deschideti un manual de Fizica de clasa a 8-si sa va edificati care sunt legile lui Kirchhoff si cum se aplica in acest caz...

PS: imi place sa cred ca nu mi-am irosit 5 ani din viata studiind Electronica si Telecomunicatii...
PPS: si suntem off-topic rau de tot...
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Dan Pop » Vin Apr 09, 2010 4:03 pm

Maniac scrie:Eu unul am dat o solutie pentru obtinerea unei informatii utile pentru a ne da seama de starea unui accu Li-Ion.(numarul de incarcari si descarcari nu este o informatie utila pentru a determina starea unui accu Li-Ion)

Ba tocmai ca numarul de cicli este o informatie utila pentru evaluarea starii unui acumulator cu ioni de litiu, pentru ca numarul total de cicli suportati de un asemenea acumulator, in conditii de incarcare si descarcare controlate, este limitat si cunoscut de producator.
Maniac scrie:Aceasta solutie este pur teoretica, pentru ca nu stiu daca chiar asa a fost implementat sistemul si este punctul de la care as pleca in rezolvarea problemei.

Un studiu mai aprofundat al problematicii masurarii rezistentelor foarte mici s-ar putea sa releve oarece hibe ale acestei solutii pur teoretice.
Maniac scrie:
Nu prea stiu ce amestec are dl. Kirchhoff aici[...]

Dl. Pop, din pacate nu pot scrie formule si desena circuite pe forum suficient de usor pe cat as dori, asa ca va las pe dumneavoastra sa deschideti un manual de Fizica de clasa a 8-si sa va edificati care sunt legile lui Kirchhoff si cum se aplica in acest caz...

Din vagile mele amintiri din clasa a 11-a, cind am studiat si aplicat teoremele lui Kirchhoff, in cazul de fata ele degenereaza in legea lui Ohm (generalizata). Daca ma insel, astept argumente si nu vorbe goale, la care domnia voastra excelati.
Maniac scrie:PS: imi place sa cred ca nu mi-am irosit 5 ani din viata studiind Electronica si Telecomunicatii...

Mie teama ca chestia asta nu prea tine loc de argument.
Maniac scrie:PPS: si suntem off-topic rau de tot...

Se mai intimpla...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Maniac » Vin Apr 09, 2010 5:43 pm

Ba tocmai ca numarul de cicli este o informatie utila pentru evaluarea starii unui acumulator cu ioni de litiu, pentru ca numarul total de cicli suportati de un asemenea acumulator, in conditii de incarcare si descarcare controlate, este limitat si cunoscut de producator.


Probabil ca pentru 70-80-90% din oameni, informatiile oferite prin aceasta metoda sunt acceptabile. Asa ca inginerii de la Nikon, foarte posibil, au ales sa afiseze informatiile determinate statistic. Asta nu insemna ca este neaparat cea mai buna metoda...Si am subliniat motivul.


Un studiu mai aprofundat al problematicii masurarii rezistentelor foarte mici s-ar putea sa releve oarece hibe ale acestei solutii pur teoretice.

Din vagile mele amintiri din clasa a 11-a, cind am studiat si aplicat teoremele lui Kirchhoff, in cazul de fata ele degenereaza in legea lui Ohm (generalizata). Daca ma insel, astept argumente si nu vorbe goale, la care domnia voastra excelati.


Inseamna ca pe vremea dumneavoastra se facea mai putina carte...sau se facea mai tarziu pentru a nu stresa elevul.Am verificat programa si sigur Kirchhoff se face intr-a 8-a.Va recomand din nou o lectura sanatoasa, pentru a va reimprospata memoria.
Este totusi posibil ca legile lui Kirchhoff si ale lui Ohm sa se fi schimbat de cand ati facut dumneavoastra scoala pana cand am facut-o eu.

Mie teama ca chestia asta nu prea tine loc de argument.

Ma tem ca nu era argument ci mai degraba avertizare, in speranta ca nu veti intra intr-o zona care ma indoiesc ca va este familiara.

PS: e cumva posibil sa fie "mi-e teama" si nu "mie teama"?
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron