Acum este Mar Apr 23, 2024 11:32 am

Articole Nikonisti.ro

Ce geanta sa achizitionez

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde pl87128 » Mie Apr 14, 2010 11:55 pm

nehamusitu scrie:
pl87128 scrie:editat .. ! :D p.s la tine scrie la post 2.57 zici ca a fost 5 de ce.. ? :D am verificat .. ora serverului este cel de Londra.. :) care este cu 2 in urma Romaniei ..


E posibil sa nu ma contrazici la ceva? :lol: Vad ca scrie ca am postat la 3.57..Era tarziu si atat!

Later edit: Acum am postat la 10:58, dar apare la 9:58..deci era 5


din nou gura te ia inainte .. nu imi place sa las eu primul cand stiu ca eu am dreptate .. :) da ai scris la 5 cine a spus ca nu .. in post m-am corectat eu pe mine dupa ce observasem ca la mine apare GMT 00 adik aparuse 2.57 la mine romania fiind la +2 GMT matematic 2.57 + 2 = 4.57 :D nuu ?

la tine apare asa ca este pe +1 GMT
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 15, 2010 12:18 am

pl87128 scrie:din nou gura te ia inainte .. nu imi place sa las eu primul cand stiu ca eu am dreptate .. :) da ai scris la 5 cine a spus ca nu .. in post m-am corectat eu pe mine dupa ce observasem ca la mine apare GMT 00 adik aparuse 2.57 la mine romania fiind la +2 GMT matematic 2.57 + 2 = 4.57 :D nuu ?

Asta e matematica de iarna :lol: Vara (mai precis, incepind din ultima duminica din martie), ora oficiala a Romaniei este GMT + 3, asa ca, dupa matematica de vara: 2h57 + 3 = 5h57 :)
pl87128 scrie:la tine apare asa ca este pe +1 GMT

Nu, la el apare asa ca este pe ora de iarna, adica GMT + 2 (fusul orar geografic al Romaniei).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde pl87128 » Joi Apr 15, 2010 9:36 pm

Dan Pop scrie:Asta e matematica de iarna :lol: Vara (mai precis, incepind din ultima duminica din martie), ora oficiala a Romaniei este GMT + 3, asa ca, dupa matematica de vara: 2h57 + 3 = 5h57 :)


va multumesc ptr corectare .. apreciez la dvs faptul ca desi nu a fost o intrebare aveti rabdare sa corectati afirmatia si sa si explicati de ce este asa cum spuneti ca este ..

o seara placuta in continuare ;)

p.s. cum am si eu deja "follower-i" :D cred ca si dvs aveti .. asa ca ma aliniez si eu :D
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde bitterblue2087 » Mie Iun 16, 2010 10:36 pm

Am citit toate aceste explicatii atat despre genti cat si despre baterii si fus orar; prin urmare m-am pierdut. Este un forum unde invatam sau ne contrazicem? Dl Maniac de cate ori ati utilizat varianta propusa de dvs pentru masura a "vietii" a unui acumulator Li-ion ? Functioneaza ? A folosit cineva acea varianta ?
Bun, am si eu o intrebare pentru cei care au utilizat:
Kata DPS 123-GO-10
http://www.amazon.fr/Kata-DPS-123-GO-10 ... 641&sr=1-2
LowePro Nova200 AW Noire
http://www.amazon.fr/Lowepro-Nova-dEpau ... 314&sr=8-1
Geanta pe umar am una, e mica si mi se pare putin inconfortabila dar as vrea ceva mai mare pentru un D90+grip 18-105mm 35 mm si 70-300 un sb 600 si cateva accesorii.Pe viitor vreau sa achizitionez un 12-24 mm si un 24-70 mm (evident nu ma apuc sa car dupa mine toate obiectivele). Dle Pop Dan daca puteti oferi o sugestie, am inteles ca aveti modelul LowePro Nova200 AW Noire.
Ultima oară modificat de bitterblue2087 pe Joi Iun 17, 2010 7:44 pm, modificat 1 dată în total.
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Dan Pop » Joi Iun 17, 2010 10:14 am

bitterblue2087 scrie:Geanta pe umar am una, e mica si mi se pare putin inconfortabila dar as vrea ceva mai mare pentru un D90+grip 18-105mm 35 mm si 70-300 un sb 600 si acteva accesorii.Pe viitor vreau sa achizitionez un 12-24 mm si un 24-70 mm (evident nu ma apuc sa car dupa mine toate obiectivele). Dle Pop Dan daca puteti oferi o sugestie, am inteles ca aveti modelul LowePro Nova200 AW Noire.

Este cea mai mare din gentile pe care le folosesc in mod curent si sint foarte multumit de ea. Am configurat-o cu un compartiment mare, pentru aparat + obiectiv (sau aparat cu grip, dar fara obiectiv) si sase compartimente mici, in care incap obiective (oricare din cele enumerate mai sus), flash-uri, sandvisuri, mere, sticle de 0.5 l cu apa minerala. Este foarte practica pentru excursii, cind trebuie sa cari dupa tine si altceva decit tehnica fotografica.

Pentru situatii cind ai mai putin de luat, Nova 180 AW este o solutie interesanta: poate fi configurata cu un compartiment mare, pentru aparat cu grip si obiectiv montat si doua compartimente mici, pentru obiective, flash etc.

Ambele genti au si alte compartimente de stocare pentru maruntisuri: baterii si carduri de rezerva, mini-kit de intretinere, filtre, acte, telefon mobil etc.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde bitterblue2087 » Joi Iun 17, 2010 7:53 pm

Va multumesc pentru ajutor.
La modelul
Kata DPS 123-GO-10 Sling Backpack
http://www.amazon.fr/Kata-DPS-123-GO-10 ... 641&sr=1-2
ati putea oferi cateva sugestii spre exemplu optiunea "x" e buna optiunea "y" te dezavantajeaza. Sunt sigur ca aveti o experienta in domeniu mult mai consistenta decat mine.Ma gandeam ca idee, sa le iau pe amandoua dar nu pot lua o decizie inca, prin urmare mai meditez putin .
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Dan Pop » Joi Iun 17, 2010 11:59 pm

bitterblue2087 scrie:La modelul
Kata DPS 123-GO-10 Sling Backpack
http://www.amazon.fr/Kata-DPS-123-GO-10 ... 641&sr=1-2
ati putea oferi cateva sugestii spre exemplu optiunea "x" e buna optiunea "y" te dezavantajeaza.

Compartimentul foto mi se pare mult prea anemic: un aparat cu obiectiv montat, un flash si... s-a rupt filmul. :)
Sigur, e perfect OK pentru cine nu vrea sa care mai mult cu el, dar nu e cazul meu.

Un alt aspect demn de avut in seama este momentul schimbarii obiectivelor. Daca nu ai o vesta foto cu buzunare largi sau pe cineva care sa-ti tina unul din obiective, ai nevoie de un spatiu "de manevra" in care sa "arunci" vechiul obiectiv pina cind il montezi pe cel nou. La o geanta, acest spatiu este oferit de compartimentul aparatului, acum liber, iar operatiunea se poate face din mers. La un sling, chiar daca accesul se poate face fara a-l da jos, ramine de vazut cit de usor e de facut aceasta manevra. La un rucsac normal, trebuie sa te opresti, sa dai rucsacul jos, sa gasesti un loc in care sa-l poti pune si abia apoi se poate incepe manevra de schimbare a obiectivelor. Motiv pentru care rucsacul e rezervat ocaziilor cind am de carat si un trepied, accesoriu pe care gentile nu prea sint pregatite sa-l gazduiasca.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde soulwise » Vin Iun 18, 2010 7:51 am

Ca fost posesor de Sling Kata permiteti-mi sa completez .
Modelele cu 10 in coada , sunt foarte mici ca spatiu interior . Un 70-300 VR nu incape decat fara camera atasata si am indoieli in ceea ce priveste capacitatea de gazduire a unui aparat cu grip atasat . D90-ul meu incapea la fix pe inaltime intr-un Kata 3N1 20 .
Posibilitatea de a schimba din mers un obiectiv este reala pentru ca la un sling rotesti geanta in fata si primul lucru pe care il faci este sa scoti aparatul , il agati de gat si scoti obiectivul care trebuie sa fie schimbat . Pentru a scoate obiectivul cat mai repede din geanta trebuie ca peretii despartitori sa fie montati orizontal , cu deschiderea catre partea pe unde se scoate camera . Asa scoti repede obiectivul de pe camera , il arunci in spatiul lasat liber de scoaterea aparatului , apuci de calalalt obiectiv si il montezi cat mai repede posibil .
Nu este greu ci trebuie numai un pic de antrenament si dexteriate .
Un avertisment insa :
- sling-ul nu este deosebit de usor de carat cu o singura bretea mai ales incarcat la maxim si cred ca acelasi lucru se poate spune despre o geanta ( bine eu sunt unul dintre aceia care isi cara zilnic kit-ul foto in spate ) . Produce un disconfort destul de mare mai ales pentru ca bretelele de sustinere sunt inguste ( la modelele Kata ) . Bine , senzatia depinde de la persoana la persoana , eu unul am o greutate respectabila si un spate destul de lat , de aceea poate mi s-a parut lipsita de confort uneori combinatia dintre spatele meu si un sling . L-am purtat aproape tot timpul cat l-am avut in posesie folosind ambele bretele si pot sa spun ca a fost de fapt un Rucsac excelent , asta pana am avut nevoie de un compartiment de laptop . :)
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Skytalker » Vin Iun 18, 2010 9:26 am

Am si eu acest Slingshot 200AW, am fost cucerit de reclama pe care i-o face lowepro. Am constatat insa:
- geanta pare mare, dar capacitatea efectiva este foarte mica
- ca sa schimbi un obiectiv trebuie sa desfaci fermoarul sa deschizi 2 clame sa continui cu fermoarul, pina cind geanta va fi complet deschisa.. si atunci exista riscul sa le versi pe jos pe toate.
- in momentul in care pui si 1-2 obiective in geanta, caratul devine foarte incomod si te dor umerii dupa 1 ora
Sigur asta e doar parerea mea, sint destui cei care au experiente placute cu ea. In general insa... eu as evita-o.

Din experienta pe care o am cu gentile ( am citeva ca tot omu'...) pot sa afirm urmatoarele:
- Gentile de tip slingshot par practice si unele chiar sint, dar sint incomode de carat si lucrat cu ele, cel putin 200AW, ape care l-am utilizat si il detin

- Gentile de tip rucsac sint cele mai comode de carat (am un tarmac 5x) si pot sa le umpli foarte mult. Atentie insa ca exista tendinta sa o umpli cu cit este mai mare, si atunci devine greu de carat. In cazul acestei genti schimbarea unui obiectiv ia timp. Da geanta jos, deschide-o... etc.

- Gentile de umar, am un lowerpro stealth reporter 400AW, care sint un pic mai greu de carat, dar sint extraordinar de practice in toate situatiile. Sint incintat de aceasta geanta si o folosesc intotdeauna. Obiectivele se pot schimba foarte usor, fara riscul sa le versi pe jos, totul este foarte rapid accesibil. Sint si mai mici reporter 200, 300.

Deci in concluzie recomand o geanta de umar de tip lowepro reporter 200 (http://products.lowepro.com/product/Ste ... 045,20.htm) sau similar.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Dan Pop » Vin Iun 18, 2010 9:59 am

Skytalker scrie:Am si eu acest Slingshot 200AW, am fost cucerit de reclama pe care i-o face lowepro. Am constatat insa:
- geanta pare mare, dar capacitatea efectiva este foarte mica
- ca sa schimbi un obiectiv trebuie sa desfaci fermoarul sa deschizi 2 clame sa continui cu fermoarul, pina cind geanta va fi complet deschisa.. si atunci exista riscul sa le versi pe jos pe toate.

Am senzatia ca vorbim de lucruri complet diferite. Lowepro Nova 200 AW nu este un slingshot, ci o geanta de umar obisnuita. Capacul ei se prinde cu o singura catarama, nu cu doua. Iar atunci cind esti in actiune, n-ai decit sa nu-i tragi fermoarul pentru a avea acces instant la interior.

Sling-urile mentionate in discutie erau Kata, nu Lowepro.
Skytalker scrie:- Gentile de umar, am un lowerpro stealth reporter 400AW, care sint un pic mai greu de carat, dar sint extraordinar de practice in toate situatiile. Sint incintat de aceasta geanta si o folosesc intotdeauna. Obiectivele se pot schimba foarte usor, fara riscul sa le versi pe jos, totul este foarte rapid accesibil.

Am si eu un Stealth Reporter 400 AW, dar are o mare hiba: nu are forma proprie. Functie de continut, cind o pui pe umar, se deformeaza in fel si chip. Prin comparatie, Nova 200 este mai incapatoare si isi pastreaza forma indiferent de continut. Unii apreciaza la Stealth Reporter faptul ca le poti apuca de miner chiar daca capacul nu e prins nici in fermoar, nici in catarama, lucru care, la alte modele, nu este posibil, minerul fiind fixat de capac.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 16 vizitatori