Acum este Joi Mar 28, 2024 1:40 pm

Articole Nikonisti.ro

Ce geanta sa achizitionez

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Skytalker » Vin Iun 18, 2010 10:39 am

Puteam sa jur ca am citit despre slingshot 200AW si cineva a dat un link la F64. :shock: E adevarat ca am inceput sa editez postul si intre timp am fost la o sedindta :? . Deci scuzele de rigoare.
In ceea ce priveste AW400, da isi pierde forma, nu prea mult, dar pe mine nu deranjeaza. Nova 200 este ok, indubitabil.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Iun 18, 2010 10:58 am

Skytalker scrie:In ceea ce priveste AW400, da isi pierde forma, nu prea mult, dar pe mine nu deranjeaza.


Ca multi fotografi, si eu am mai multe genti:

Lowepro D400, preferata dintre gentile de umar: http://www.q-foto.ro/lowepro-stealth-reporter-d400-aw/

Lowepro D650, cam mare, dar intra si laptop si back-up, imaginea se potriveste si la D400 daca eliminati laptop-ul:
http://www.q-foto.ro/lowepro-stealth-re ... ui-rucsac/

Tamrac Velocity 9x, cand am de stat mult cu geanta in spate:
http://www.q-foto.ro/tamrac-velocity-9x/

La capitolul rucsac, am un link magazin online.

Deci totul depinde de scopul deplasarii :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Maniac » Vin Iun 18, 2010 11:19 am

@bitterblue:
Alternativ, poti incerca un:
http://www.amazon.fr/Tamrac-Velocity-8- ... pd_cp_ce_0

Spatiul interior este destul de mare
(eu am 7-le(mai mic) si inghite linistit un D40 cu un 18-55, un 55-200(sau un 18-105), un SB600 in husa proprie, un Olympus OM40 cu 50mm, menghina, declansatoare radio, 3 seturi de acumulatori, filtre, carduri, incarcator pentru camera si incarcator pentru accumulatori, cablu usb, o rola de film nefolosita, acte si un telefon mobil :P)

Este destul de configurabila (toti peretii interni pot fi scosi sau aranjati in 1-2-3 compartimente).
Este rapida cand vine vorba de schimbarea obiectivelor: se roteste in fata sau pe lateral, scoti obiectivul, ii dai drumul in lacasul unde sta camera de obicei, scoti celalalt obiectiv si il montezi linistit.
Este destul de rezistenta la hoti, accesul via fermoar la compartimentul principal este imposibil fara voia ta, iar accesul via cutit inseamna trecerea mai intai prin compartimentul de accesorii...
De purtat zi de zi, trebuie reglata si nu ai probleme cu ea:
-daca o porti pe spate trebuie stransa bine cureaua, sa nu ai joc si sa distribuie uniform greutatea.
-poti sa slabesti mult cureaua si sa o porti ca geanta de umar
-se preteaza cel mai bine la mersul cu bicicleta (se fixeaza usor si sta intr-o pozitie naturala).

Minusuri ar fi:
- estetica (dar dat fiind ca scopul ei in viata e sa fie abuzata, nu cred ca e esential)
- nu este impermeabila
DAR am tras 3 ore prin ploaie usoara, cu geanta in spate, timp in care am fost stropit de 2 ori suficient de bine incat sa simt apa la piele si la final, desi era umeda pe exterior, in interior nu ajunses strop de apa.
EDIT:

Dl. Grozescu a zis de Tamrac Velocity inaintea mea :D
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Dan Pop » Vin Iun 18, 2010 1:53 pm

Maniac scrie:@bitterblue:
Alternativ, poti incerca un:
http://www.amazon.fr/Tamrac-Velocity-8- ... pd_cp_ce_0
...
Minusuri ar fi:
- estetica (dar dat fiind ca scopul ei in viata e sa fie abuzata, nu cred ca e esential)
- nu este impermeabila

- obiectivele trebuie stocate unul peste altul, daca vrei mai mult decit un obiectiv per compartiment, adica trei obiective in total, inclusiv cel de pe aparat. asta inseamna acces mai dificil la obiectivele care nu sint in pozitia superioara.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Maniac » Vin Iun 18, 2010 3:25 pm

- obiectivele trebuie stocate unul peste altul, daca vrei mai mult decit un obiectiv per compartiment, adica trei obiective in total, inclusiv cel de pe aparat. asta inseamna acces mai dificil la obiectivele care nu sint in pozitia superioara.


Depinde de obiective. Dar da, poti cara cu aceasta geanta cel mult 3 obiective si un blitz(sau 4 obiective), fara sa ai probleme.
Deci nu e geanta ideala de carat un arsenal foto(sau obiective exotice).
Este insa foarte utila daca ai putin echipament foto sau daca iti alegi cu grija obiectivele pentru intreaga zi.
Si este foarte usor de purtat/folosit daca trebuie sa te tot plimbi.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde bitterblue2087 » Vin Iun 18, 2010 10:36 pm

Va multumesc tuturor pentru experienta impartasita si prin urmare, am ajuns la concluzia ca pentru moment modelele
Lowepro - Nova 200 AW si Tamrac - Velocity 8/9 par a fi investitii potrivite in aceasta situatie si pe viitor.
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Iun 18, 2010 11:43 pm

bitterblue2087 scrie:Lowepro - Nova 200 AW si Tamrac - Velocity 8/9 par a fi investitii potrivite in aceasta situatie si pe viitor.


La Tamrac Velocity, neaparat ca denumirea sa se termine cu ”x” :-)

Majoritatea modelelor actuale sunt cu ”x”, asta inseamna ca se deschid spre exterior, mult mai usor pentru posesor sa umble inauntru si mult mai greu pentru nepoftiti :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde bitterblue2087 » Sâm Iun 19, 2010 7:52 am

Radu_Grozescu scrie:
La Tamrac Velocity, neaparat ca denumirea sa se termine cu ”x” :-)

Majoritatea modelelor actuale sunt cu ”x”, asta inseamna ca se deschid spre exterior, mult mai usor pentru posesor sa umble inauntru si mult mai greu pentru nepoftiti :-)


Va multumesc pentru indrumare dle Radu Grozescu si chiar ma gandeam care e diferenta intre modelele cu/fara "x". E bine de stiut acest detaliu :)
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori