Acum este Joi Mar 28, 2024 3:38 pm

Articole Nikonisti.ro

Am un D5000

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Am un D5000

Mesajde sharkiecostinel » Sâm Apr 10, 2010 11:01 pm

Tocmai am achizitionat un D5000 buy back ,am fost cu un bun fotograf si mi l-am luat .Dar am niste prieteni care mi-au spus ceva de genul ca D5000-ul a fost scos pe piata doar pentru a acoperii pierderile sau ceva de genul si ca ar fi o serie ratata ,as vrea sa mha lamuritit dak se poate ,am tras cateva cadre cu el si sunt multumit nush dak ar impune probleme ,adik am o mare incredere in Nikon ,am o mica nelamurire dak puteti sa mha lamuriti ar fi foarte bine ,mi-ar veni inima la loc
sharkiecostinel
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Apr 10, 2010 10:34 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Am un D5000

Mesajde FullMetalJacket » Lun Apr 12, 2010 2:34 pm

Prietenii tai se cam contrazic: serii ratate ar trebui sa fie cele care au cauzat pierderile. :D
Este un aparat bun (ca toate DSLR-urile Nikon dealtfel) la pret bun. Felicitari si succes la fotografii.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Am un D5000

Mesajde Dan Pop » Lun Apr 12, 2010 3:07 pm

sharkiecostinel scrie:Dar am niste prieteni care mi-au spus ceva de genul ca D5000-ul a fost scos pe piata doar pentru a acoperii pierderile sau ceva de genul si ca ar fi o serie ratata ,...

Roaga-i pe prietenii tai sa-ti explice cum poate o firma sa-si acopere pierderile cu o serie ratata :)

D5000 este, fara indoiala, cel mai reusit DSLR de clasa entry-level scos de Nikon pina acum. Singurele lui probleme sint cele comune intregii clase entry-level:

  • lipsa motor focalizare
  • lipsa display de inalta rezolutie
  • lipsa afisaj secundar de control, al doilea selector si butoane dedicate pentru principalele setari ale aparatului
  • flash intern fara capabilitati de commander CLS/AWL
  • vizor cu pentaoglinda in loc de pentaprisma
  • lipsa contacte pentru grip
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Am un D5000

Mesajde Metall » Lun Apr 12, 2010 4:48 pm

sharkiecostinel scrie: ... am tras cateva cadre cu el si sunt multumit

Eu am tras ceva mai multe, il am de anul trecut din august si sunt la fel de multumit si acuma :)
Metall
 
Mesaje: 190
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 10:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: Am un D5000

Mesajde soulwise » Lun Apr 12, 2010 10:26 pm

Cu scuzele de rigoare , amicii tai sunt persoane care vorbesc in necunostinta de cauza . Intre timp bucura-te de el si arata-le ca s-au inselat prin cateva cadre bine puse la punct . :)
Este un aparat grozav , in ton cu vremurile si cu cererea pietei iar daca asta este o catastrofa , cei care au aparate mai proaste ( a se citi mai putin lipsite de functii si cu zenzori mai vechi , exemplu : D40 , D60 , D3000 ) ar trebui deja sa le arunce la gunoi , nu ?? Hai sa fim seriosi .. :)
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Am un D5000

Mesajde Catalin M » Lun Apr 12, 2010 10:59 pm

sharkiecostinel scrie:Tocmai am achizitionat un D5000 buy back ,am fost cu un bun fotograf si mi l-am luat .Dar am niste prieteni care mi-au spus ceva de genul ca D5000-ul a fost scos pe piata doar pentru a acoperii pierderile sau ceva de genul si ca ar fi o serie ratata

Bucura-te de aparat ca este foarte bun si l-ai luat la un pret la care nu visa nimeni anul trecut cand a fost lansat si costa cca 3.000 de lei.

Am avut mai multe dslr-uri de la Nikon printre care un D80 si un D90 si nu pot decat sa spun ca imi place asta micu. :mrgreen:
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron