Acum este Vin Mar 29, 2024 11:07 am

Articole Nikonisti.ro

Grip Nikon D80 MB D80 nu merge cu accu AA

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Grip Nikon D80 MB D80 nu merge cu accu AA

Mesajde mirceame » Dum Apr 11, 2010 7:38 pm

Am o problema cu gripul de la Nikon D80. Daca vreau sa folosesc acumulatorii originali este ok. Daca in schimb doresc sa folosesc adaptorul in care se pot introduce acumlatori format R6 sau AA, si daca fac setarile pe aparat si-i spun ce acumulatori are inautru numai daca sunt foarte bine incarcati apuc sa fac citeva poze dupa care afiseaza acumulatori descarcati. Scot acumulatorii, ii masor si sunt ok. pest 1,2V si curent peste 8A in regim de scurt. deci acumulatorii sunt incarcati si nu prea merge.
daca s-a mai intilnit cineva cu o problema asemanatoare, spuneti-mi de unde vine problema.

Mircea
mirceame
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Apr 11, 2010 6:49 pm

Re: Grip Nikon D80 MB D80 nu merge cu accu AA

Mesajde Dan Pop » Lun Apr 12, 2010 3:57 pm

mirceame scrie:daca s-a mai intilnit cineva cu o problema asemanatoare, spuneti-mi de unde vine problema.

Inclin sa cred ca au fost gresit declarati in meniul aparatului si acesta se astepta la baterii de 1.5 volti. Am folosit acumulatori format R6 pe D300 si D700, in gripuri Phottix si POWER 3000 fara nici un fel de probleme.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Grip Nikon D80 MB D80 nu merge cu accu AA

Mesajde soulwise » Lun Apr 12, 2010 10:28 pm

Despre ce marca de acumulatori vorbim aici ? Daca sunt ok dpdv calitativ si nu foarte uzati ar trebui sa nu ai absolut nici o problema .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Grip Nikon D80 MB D80 nu merge cu accu AA

Mesajde mirceame » Mar Apr 13, 2010 8:12 am

Vreau sa mentionez ca: suportul pentru acumulatori este cel original.
Acumulatorii AA sunt foarte buni, setarile pe aparat sunt facute corect.
Dupa o functionare de relativ scurta durata sau nr de cadre, afiseaza baterie descarcata.
Am verificat si contactele de pe grip daca sunt bune si sunt.

Am vorbit cu oamenii de la F64 si mi-au spus ca nu merge cu acumulatori NiMH, ceea ce este in contradictie cu setarile posibile de pe aparat.

Din cauza acestor contradictii am incercat sa cer un sfat de la colegii de breasla.

Va multumesc tuturor care ati raspuns.
mirceame
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Apr 11, 2010 6:49 pm

Re: Grip Nikon D80 MB D80 nu merge cu accu AA

Mesajde clicks » Mie Apr 14, 2010 1:37 pm

Folosesc acelasi grip Nikon MB D80, iar aparatul l-am folosit pentru prima data cu baterii r6 pentru ca nu am mai avut rabdare pana se incarca acumulatorul lui original si nu am intampinat nici un fel de probleme. Nu a trebuit sa setez nimic din meniu, a mers din prima iar bateriile nu au fost cine stie ce super firma, singurul neajuns a fost numarul mic de cadre pe care le-am tras pana la descarcarea acestora.
Avatar utilizator
clicks
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Apr 06, 2010 9:58 am

Re: Grip Nikon D80 MB D80 nu merge cu accu AA

Mesajde mirceame » Joi Apr 15, 2010 10:44 am

Pentru clicks
incearca te rog si cu acumulatori de 2700mAh sa vezi daca iti merge. Cu baterii alcaline este asa cum zici.
Avind in vedere ca acumulatorul original este de 1600 mAh, cu acumulatorii de 2700 ar trebui sa fie substantial mai bine.
La mine practic cu accu de 2700 a mers dar numai daca sunt foarte proaspat incarcati si un numar f mic de cadre, aprox 20-25.
mirceame
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Apr 11, 2010 6:49 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori