Acum este Dum Apr 28, 2024 2:46 pm

Articole Nikonisti.ro

D5000, ajutor va rog

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D5000, ajutor va rog

Mesajde Royal72 » Vin Mai 07, 2010 8:37 pm

Salutare Erik,
in calitate de recent proprietar al unui D5000 iti pot spune ca alegerea este una buna. Am ales un DSLR din motive tehnice in primul rand. Am ales NIKON pentru ca este un nume in tehnica fotografica. Un avantaj extrem de mare este detasarea obiectivului, deci poti avea mai multe obiective pentru diferite moduri de lucru. Am luat aparatul cu obiectivul 18-55 mm, DX, cu VR (reducere a vibratiilor generate de tinutul in mana) sau chiar asteptatul ca o pasare sa isi ia zborul si sa o poti surprinde cu aripile desfacute :) ... cu totii stim ca daca vrei sa pozezi wild life ai nevoie de teleobiectiv. ca atare mi-am luat un 55-200 mm, DX, cu VR despre care am citit ca este ideal conceput sa vina in completarea celui din kit. pot sa iti spun ca am surprins cateva momente superbe, dar pentru care it trebuie rabdare de fier :) ... eu personal sunt extrem de multumit de acest aparat. ca oricine altcineva am multe de invatat dar e foarte important sa ai si suportul tehnic oferit de aparat.
iti urez succes si astept vesti de la tine sau impresii despre aparatul tau :)
... fotografia ... o rezonanta a trecutului ...
Avatar utilizator
Royal72
 
Mesaje: 46
Membru din: Vin Mai 07, 2010 8:16 pm
Localitate: Gilching, Munich

Re: D5000, ajutor va rog

Mesajde Cosmin Gheorghita » Dum Mai 09, 2010 8:31 pm

Bravo Royal, felicitari pentru achizitia ta, iti urez multe momente placute alaturi de D5000-ul tau, fotografii frumoase si bine ai venit la noi pe forum! :)
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: D5000, ajutor va rog

Mesajde Royal72 » Lun Mai 10, 2010 9:47 pm

Buna Cosmin si mersi de urari.
Sincer deja ma bucur de multe momente alaturi de acest aparat ...
Am atatea intrebari de pus si mi-ar prinde bine cateva sfaturi ... Sunt cativa termeni pe care nu-i inteleg pe deplin si manualul nu este suficient. De ex: in ce conditii este bine sa se modifice setarile ISO ... ? Cum as putea sa suprapun peste poza date legate de copyright ? La ce ma ajuta informatiile din Metadata, daca in format jpg nu sunt recunoscute ?
... si uite asa incepe sirul de intrebari ...
In plus sunt foarte pasionat de macro ...
cat de bine e sa se foloseasca inele macro pentru a mari distanta dintre obiectiv si senzor in vederea maririi subiectului fotografiat ? Se pierde din calitate ? Merita o investitie in astfel de inele ?
As aprecia daca ti-ai face putin timp pentru aceste intrebari sau oricine altcineva detine aceste cunostinte ...
Desigur voi incerca sa caut pe forum subiecte mult mai apropiate de intrebarile mele ...

mersi oricum
... fotografia ... o rezonanta a trecutului ...
Avatar utilizator
Royal72
 
Mesaje: 46
Membru din: Vin Mai 07, 2010 8:16 pm
Localitate: Gilching, Munich

Re: D5000, ajutor va rog

Mesajde soulwise » Mar Mai 11, 2010 2:35 pm

1. Valoarea ISO se mareste in functie de lumina disponibila , cu cat mai putina cu atat valoarea ISO se cere a fi mai ridicata in asa fel incat timpul de expunere sa fie unul rezonabil . Aici nu exista o reteta exacta , de multe ori depinde de gustul fiecaruia .
2. In meniul aparatului ai o optiune : Setup menu -> Image comment ( seteaza-l pe On ) , seteaza comentariul si apoi bifeaza Attach Comment . Cel putin asa este la D90-ul meu , la D5000 nu ar trebui sa fie foarte diferit .
3.Metadata contine informatii despre timpul de expunere , metering mode , sensibilitatea senzorului ( ISO ) , etc care iti sunt folositoare in procesul de invatare . Privind informatiile de acest tip din fotografiile pe care le consideri a fi mai reusite poti invata setarile optime pt tine .
4. La macro pentru inceput este recomandat sa iti cumperi ceva tuburi de extensie pentru ca sunt mult mai ieftine deca un obiectiv macro dedicat si iti poti incerca/exersa mana si ochiul cu ele . Nu vor ajunge insa niciodata la calitatea unui obiectiv Macro dedicat . Apoi , daca inca te mai pasioneaza macro le vinzi si iti cumperi un obiectiv pt asa ceva .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000, ajutor va rog

Mesajde DannyMC » Mar Mai 11, 2010 5:26 pm

Royal72 scrie:cat de bine e sa se foloseasca inele macro pentru a mari distanta dintre obiectiv si senzor in vederea maririi subiectului fotografiat ? Se pierde din calitate ? Merita o investitie in astfel de inele ?

Inelele macro sunt o varianta acceptabila ca pret pentru a putea face fotografie close-up/macro. Nu au absolut nici o influenta asupra calitatii imaginii,aceasta fiind atat de buna pe cat ti-o poate da obiectivul pe care il ai atasat pe inele. Ceea ce se pierde cu inele este capacitatea obiectivului atasat de a mai focaliza la infinit si in functia de distanta focala a acestuia plaja de focalizare disponibila poate fi destul de redusa. Pe un 70-300 spre exemplu la focala de 70 focalizeaza de pe la 10cm pana la maxim 15cm(cu aproximatie) iar la 300mm plaja se intinde de la 30 cm pana la cativa metri.

soulwise scrie: Nu vor ajunge insa niciodata la calitatea unui obiectiv Macro dedicat . Apoi , daca inca te mai pasioneaza macro le vinzi si iti cumperi un obiectiv pt asa ceva .

De ce sa le vinzi? Inelele de extensie pot fi folosite foarte bine si cu un obiectiv macro dedicat.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000, ajutor va rog

Mesajde Boggy » Mie Mai 12, 2010 12:38 am

soulwise scrie:4. La macro pentru inceput este recomandat sa iti cumperi ceva tuburi de extensie pentru ca sunt mult mai ieftine deca un obiectiv macro dedicat si iti poti incerca/exersa mana si ochiul cu ele . Nu vor ajunge insa niciodata la calitatea unui obiectiv Macro dedicat . Apoi , daca inca te mai pasioneaza macro le vinzi si iti cumperi un obiectiv pt asa ceva .


Te contrazic aici daca te referi la calitatea imaginii. Am facut cu un amarat de 35-80 cu tuburi de 10 dolari, ce n-as fi facut cu Tamron 90 f/2.8, sau alt obiectiv macro "normal". Raportul de marire e si el neasteptat, de 1.5:1, iar sharpness-ul este ciudat de bun. Dezavantajul este nevoia de apropiere foarte mare fata de subiect.
Avatar utilizator
Boggy
 
Mesaje: 72
Membru din: Mie Apr 28, 2010 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000, ajutor va rog

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Mai 12, 2010 8:54 am

Salutare Royal, ieri mă conectasem de pe telefon, am văzut întrebările tale, m-am agitat ca spray-ul şi ţi-am scris un răspuns lung-lung şi până am butonat eu mobilul să ţi-l scriu mi-a expirat sesiunea, când am dat TRIMITE .....a dispărut. L-am trimis la naiba :lol: Am bodogănit câteva minuţele şi am renunţat s-o iau de la capăt, mi s-a părut inuman :)
Ok, să reiau mai scurt ce ziceam ieri vorbind singur. Colegul soulwise ţi-a cam răspuns la întrebări, eu aş insista un pic pe parametrul ISO.
Sensibilitatea ISO, ASA, DIN, Gost (depinde de normele după care se face standardizarea, dar e acelaşi lucru. Se pot întâlni toate variantele, depinde de sursă) este unul dintre cei 3 factori care influenţează o expunere corectă. Ceilalţi doi sunt timpul de expunere şi deschiderea diafragmei.
Deci practic, foarte simplist vorbind, ca să înregistrezi o imagine pe o suprafaţă fotosensibilă (fie film, fie senzor digital), ai nevoie de o anumită cantitate de lumină. Această cantitate de lumină este controlată de diafragmă şi de timpul de expunere. Al treilea parametru, sensibilitatea, este acea caracteristică a suprafeţei fotosensibile de a reacţiona diferit la lumină. Cu cât sensibilitatea este mai mare, cu atât ai posibilitatea de a capta mai mult cu o cantitate mai mică de lumină.
La filmul clasic, sensibilitatea se măreşte prin aglomerarea microparticulelor de săruri argentice din compoziţie şi obţinerea unor granule fizic mai mari, care sunt mai sensibile la lumină decât cele mai mici. Astfel, punctele care compun imaginea finală (echivalentul pixelilor din ziua de azi) sunt mai mari iar imaginea finală, cu toate că este expusă mai corect decât ar fi în cazul unui film cu ISO mai mic, are granulaţie mai mare. Acest lucru este cu atât mai vizibil cu cât tipăreşti imaginea la dimensiuni mai mari.
În mod similar, senzorii digitali fac cam acelaşi lucru. Cu cât creşte ISO, cu atât poţi obţine imagini mai bune din punct de vedere al expunerii, dar îţi apare zgomot de imagine. În fotografie, totul este un compromis. Întotdeauna va trebui să iei decizii ca să optimizezi un parametru în detrimentul altora. Sarcina ta este să găseşti combinaţia optimă în situaţia dată pentru a obţine ceea ce ai vrut să zici.
Totuşi, situaţia nu este chiar atât de tragică, senzorii digitali moderni încep să capteze imagini tot mai bune la sensibilităţi tot mai mari.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: D5000, ajutor va rog

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 12, 2010 12:46 pm

DannyMC scrie:Inelele macro sunt o varianta acceptabila ca pret pentru a putea face fotografie close-up/macro. Nu au absolut nici o influenta asupra calitatii imaginii,aceasta fiind atat de buna pe cat ti-o poate da obiectivul pe care il ai atasat pe inele.

Ai ajuns la concluzia asta in urma unor experimentari sau prin pura meditatie? De chestii precum CRC sau curbarea planului de focalizare la distante mici ai auzit vreodata?

DannyMC scrie:
soulwise scrie: Nu vor ajunge insa niciodata la calitatea unui obiectiv Macro dedicat . Apoi , daca inca te mai pasioneaza macro le vinzi si iti cumperi un obiectiv pt asa ceva .

De ce sa le vinzi? Inelele de extensie pot fi folosite foarte bine si cu un obiectiv macro dedicat.

De fapt, pot fi folosite cu rezultate mult mai bune cu un obiectiv macro dedicat, pentru ca acesta este proiectat sa focalizeze de aproape si este prevazut cu corectiile necesare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D5000, ajutor va rog

Mesajde soulwise » Mie Mai 12, 2010 2:47 pm

Ei , eu ma gandeam ca le-ar putea vinde pentru a mai recupera din investitie , dar la fel de bine se pot pastra , nu strica niciodata in tolba cu jucarii foto . :)
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000, ajutor va rog

Mesajde DannyMC » Mie Mai 12, 2010 4:49 pm

Dan Pop scrie:Ai ajuns la concluzia asta in urma unor experimentari sau prin pura meditatie?
De chestii precum CRC sau curbarea planului de focalizare la distante mici ai auzit vreodata?

Cred ca iarasi facem teoria chibritului ars! Nici nu sustineam ca un obiectiv non-macro pus pe inele poate egala macar calitatea imaginii a unui obiectiv dedicat ci doar ca este o solutie mult mai buna decat lentilele de close-up sau cropul la post procesare.
Am auzit de curbarile planului de focalizare si de sistemul de corectie al acestora dar chestia interesanta e ca in practica problemele acelea nu sunt nici pe departe atat de grave asa cum par in teorie. Deci da,concluzia am tras-o in urma fotografiilor pe care le-am facut folosind inelele de close-up si in nici una din ele nu sunt vizibile problemele respective.
De fapt o problema mult mai sacaitoare mi se pare dificultatea focalizarii manuale datorita cursei mai scurte a inelului de focalizare fata de unul al unui obiectiv macro cat si a unei oarecare lipse de feed-back din partea acestui inel.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori

cron