Acum este Vin Mar 29, 2024 2:11 am

Articole Nikonisti.ro

Back focus Nikon d 7500

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Back focus Nikon d 7500

Mesajde mariusgabi » Joi Apr 11, 2019 5:40 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
mariusgabi scrie:...
3.Folosesc back button focus deoarece imi place sa fotografiez pasari/animale,iar focusul cu butonul din spate ma ajuta foarte mult.(pentru mine e mai confortabil).
...


Tehnica back button focus are ca mare dezavantaj faptul ca e nevoie de o sincronizare perfecta intre focalizarea cu BFB si declansarea cu butonul dedicat; BFB nu poate declansa ... deci e nevoie si de apasarea butonului de declansare.
Daca folosesti butonul de declansare tinut apasat la jumatate vei obtine aceleasi rezultate, dar vei avea si posibilitatea sa declansezi ... 1 singur buton, 1 singur deget vs. 2 butoane, 2 degete.
In momentul in care folosesti un obiectiv lent ca focalizare va trebui sa folosesti o tehnica care sa scurteze cat se poate timpul de focalizare+declansare ... daca ai pasari in zbor va fi mult mai dificil sa folosesti 2 degete (chiar daca unul e blocat pe BFB).
Dar daca deja te-ai obisnuit cu acesta tehnica ... e OK.


Folosesc tehnica asta de aproximativ un an jumate si pot spune ca m-am obisnuit deja cu cele doua butoane.
Aici nea'' Steve explica avantajele folosiri acestei tehnici daca e cineva interesat.. https://www.youtube.com/watch?v=FzqQskGoURE
Nu spun ca fara modul asta de focusare nu se poate fotografia,sau ca asta e cea mai grozava tehnica.Depinde de fiecare dintre noi cum se acomodeaza,si daca iti place sau nu.La mine functioneaza. :D

-Obiectivul folosit de mine e un Tamron SP 70-300-f/4-5.6 DI VC USD...care se descurca destul de bine.Visez la un 150-600mm.. :D :)
O seara placuta tuturor.
mariusgabi
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mar 03, 2019 7:36 am
Localitate: Timisoara

Re: Back focus Nikon d 7500

Mesajde r.s. » Lun Apr 29, 2019 11:10 am

ce aveti fratilor cu focusez, focusare? "to foscus" din engleza, nu merge in romana "a focusa" oricat de corporatisti am fi si oricata romgleza am vorbi. in romana nu exista verbul a focusa. corect este A FOCALIZA, FOCALIZARE. stiu ca ati auzit pe multi prosti vorbind despre "a te focusa" in sensul de a te concentra, dar e la fel de stupid ca a focusa in sensul de a focaliza. nu va mai luati dupa toti dobitocii
r.s.
 
Mesaje: 230
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 6:32 pm

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori