Acum este Mar Apr 23, 2024 11:52 am

Articole Nikonisti.ro

D5000 Indicator expunere!!??!?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D5000 Indicator expunere!!??!?

Mesajde leos2009 » Sâm Apr 24, 2010 4:33 pm

Salut,
Am trecut de curand de la o compacta la un D5000.
Aparatul l-am primit cadou asa ca de vreo 2 saptamani ma chinui sa invat sa-l folosesc. Am o nelamurire in legatura cu indicatorul de expunere ce apare pe ecran +-----0----- uneori apare , alteori nu, uneori indica supraexpunere alteori, subexp. Chiar si in modul auto apare. Ar trebui sa fac vreun reglaj ca indicatorul sa fie pe 0? Imi poate explica cineva cum sa interpretez ceea ce afiseaza indicatorul?
Multumesc
leos2009
 
Mesaje: 184
Membru din: Vin Apr 16, 2010 9:40 am

Re: D5000 Indicator expunere!!??!?

Mesajde WpK » Sâm Apr 24, 2010 5:29 pm

leos2009 scrie:Salut,
Am trecut de curand de la o compacta la un D5000.
Aparatul l-am primit cadou asa ca de vreo 2 saptamani ma chinui sa invat sa-l folosesc. Am o nelamurire in legatura cu indicatorul de expunere ce apare pe ecran +-----0----- uneori apare , alteori nu, uneori indica supraexpunere alteori, subexp. Chiar si in modul auto apare. Ar trebui sa fac vreun reglaj ca indicatorul sa fie pe 0? Imi poate explica cineva cum sa interpretez ceea ce afiseaza indicatorul?
Multumesc

Indicatorul iti arata daca imaginea pe care vrei sa o pozezi cu anumite setari e sub sau supraexpusa.
De exemplu, daca faci poze noapte pe strada si ai ISO 100, F/5.6 si un shutter speed de 1/100s, imaginea va fi subexpusa si indicatorul iti va arata ca e pe "-". Moment in care tu trebuie sa faci ceva (cand faci pe modurile M,A,S,P) ca sa expui corect. Fie maresti iso, fie deschizi diafragma cat de mult te lasa obiectivul, fie scazi timpul de expunere, fie le combini (scazi timpul de expunere si deschizi diafragma, etc).
Cam la fel si in cazul supraexpunerii...el iti arata ca setarile actuale iti vor supraexpune imaginea si tu trebuie sa faci reglaje.
Nikon D700 with Nikon 80-200mm f/2.8, Nikon 20mm f/2.8, Nikon 50mm f/1.8, Nikon TC201 teleconverotr, Tamron 28-75mm f/2.8, and Nikon SB-900
WpK
 
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Apr 03, 2010 11:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 Indicator expunere!!??!?

Mesajde Sajuuk » Lun Apr 26, 2010 7:19 am

leos2009 scrie:Salut,
Am trecut de curand de la o compacta la un D5000.
Aparatul l-am primit cadou asa ca de vreo 2 saptamani ma chinui sa invat sa-l folosesc. Am o nelamurire in legatura cu indicatorul de expunere ce apare pe ecran +-----0----- uneori apare , alteori nu, uneori indica supraexpunere alteori, subexp. Chiar si in modul auto apare. Ar trebui sa fac vreun reglaj ca indicatorul sa fie pe 0? Imi poate explica cineva cum sa interpretez ceea ce afiseaza indicatorul?
Multumesc


Pe ce mod de fotografiere folositi aparatul ?

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 Indicator expunere!!??!?

Mesajde KodiaK » Lun Apr 26, 2010 11:18 am

Nu pe AUTO sau Scene Modes.
Cel mai recomandabil este modul P, unde tu setezi totul in afara de diafragma si timpul de expunere de care se ocupa aparatul.
In functie de necesitati poti folosi modul A, in care aparatul se ocupa doar de timpul de expunere, setarea diafragmei cazand pe seama ta, sau modul S, unde aparatul se ocupa de diafragma, tu fiind responsabil de timpul de expunere.
Mai este si modul M, care este full manual, si tu trebuie sa setezi totul, aparatul nu se ocupa de nici o setare singur.

Recomand cu caldura modul P, mai ales ca esti la inceput. Cu timpul, cand vei vedea exact cum e cu diafragma si timpul de expunere poti sa incepi sa experimentezi si cu celelalte moduri.

Ca nota personala eu folosesc preponderent modurile P si A. Modurile S si M nu le-am folosit extrem de rar.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: D5000 Indicator expunere!!??!?

Mesajde leos2009 » Mar Apr 27, 2010 9:43 am

multumesc pt sfaturi si raspunsuri,
am facut sute de teste si atat cat ma pricep eu ,intr-adevar, cele mai bune rezultate le obtin in modul P.
Totusi nu inteleg de ce, chiar si in modul auto indicatorul de exp. indica mult pe minus intr-o camera luminata ok si cu blitzul ridicat, fotografia finala fiind ok. In modul P (in aceleasi conditii) aceeasi situatie: indicatorul de exp. pe minus, blitz ridicat->foto ok. Am incercat sa compensez subexpunerea din +/- cu +2ev dar fotografia finala iese supraexpusa. Sunt foarte multumit de aparat, dar nu stiu daca sa bag in seama sau nu ceea ce imi arata indicatorul de exp.
leos2009
 
Mesaje: 184
Membru din: Vin Apr 16, 2010 9:40 am

Re: D5000 Indicator expunere!!??!?

Mesajde WpK » Mar Apr 27, 2010 12:38 pm

leos2009 scrie:multumesc pt sfaturi si raspunsuri,
am facut sute de teste si atat cat ma pricep eu ,intr-adevar, cele mai bune rezultate le obtin in modul P.
Totusi nu inteleg de ce, chiar si in modul auto indicatorul de exp. indica mult pe minus intr-o camera luminata ok si cu blitzul ridicat, fotografia finala fiind ok. In modul P (in aceleasi conditii) aceeasi situatie: indicatorul de exp. pe minus, blitz ridicat->foto ok. Am incercat sa compensez subexpunerea din +/- cu +2ev dar fotografia finala iese supraexpusa. Sunt foarte multumit de aparat, dar nu stiu daca sa bag in seama sau nu ceea ce imi arata indicatorul de exp.

pe auto n-ai de ce sa te stresezi cu indicatorul de expunere. oricum nu prea ai ce sa-i faci. iar cu blitul ridicat, face la fel in si pe alte moduri. nu-ti face probleme ca e totul ok.
Nikon D700 with Nikon 80-200mm f/2.8, Nikon 20mm f/2.8, Nikon 50mm f/1.8, Nikon TC201 teleconverotr, Tamron 28-75mm f/2.8, and Nikon SB-900
WpK
 
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Apr 03, 2010 11:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D5000 Indicator expunere!!??!?

Mesajde FullMetalJacket » Mar Apr 27, 2010 12:43 pm

Subscriu, asa mi se intampla si mie cand folosesc blitzul. Cred ca pur si simplu indicatorul expunerii nu tine cont de faptul ca iluminarea fotografiei va proveni si de la blitz, si indica doar masurarea valabila pentru lumina existenta.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: D5000 Indicator expunere!!??!?

Mesajde sorinsava » Mar Apr 27, 2010 1:08 pm

FullMetalJacket scrie:Cred ca pur si simplu indicatorul expunerii nu tine cont de faptul ca iluminarea fotografiei va proveni si de la blitz, si indica doar masurarea valabila pentru lumina existenta.


Si ce nu e logic? Pina nu trimite impulsuri TTL nu are cum sa stie daca va putea produce destula lumina. Si sa nu mai vorbim de faptul ca poate vrei sa luminezi doar subiectul, sau scena sau mai stiu eu ce.

Daca am organiza un concurs lunar de intrebari fara sens asta sigur ar fi pe primul loc.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: D5000 Indicator expunere!!??!?

Mesajde leos2009 » Mar Apr 27, 2010 1:38 pm

sorinsava scrie:Si ce nu e logic? Pina nu trimite impulsuri TTL nu are cum sa stie daca va putea produce destula lumina. Si sa nu mai vorbim de faptul ca poate vrei sa luminezi doar subiectul, sau scena sau mai stiu eu ce.

Daca am organiza un concurs lunar de intrebari fara sens asta sigur ar fi pe primul loc.



Daca ar fi numai destepti ca tine pe lumea asta sigur nu ar mai exista forumuri!
leos2009
 
Mesaje: 184
Membru din: Vin Apr 16, 2010 9:40 am


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori