Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:40 am

Articole Nikonisti.ro

Probleme D5000

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Probleme D5000

Mesajde Dan Pop » Joi Sep 23, 2010 3:44 pm

Radu_Grozescu scrie:... cumparam revista Tehnium pentru o jumatate de pagina despre fotografie.

Pentru cei dintre noi care nu aveam alte posibilitati de informare, asta era cam singurul mod de a afla ce se mai intimpla in materie de tehnica fotografica in afara lagarului comunist.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D5000

Mesajde Dan Pop » Joi Sep 23, 2010 4:26 pm

Maniac scrie:Marketingul firmelor foto+ multele articole si materiale contradictorii pe net si calitatea indoielnica a forumurilor fac ca orice incepator sa fie foarte confuz.

Starea de confuzie este fireasca la orice incepator, in orice domeniu. Important este cit dureaza. In ziua de azi, cu excelente tutoriale pe web, accesibile oricui poate citi in limba engleza si cu aparate digitale cu care experimentele nu costa nimic, iar rezultatele lor sint disponibile pe loc, este mai usor ca niciodata sa iesi din aceasta confuzie. Cu conditia sa faci un minim efort si sa nu pretinzi altora sa-ti serveasca totul, mura-n gura.

Pe vremea cind am facut primii pasi in fotografie, lucrurile nu erau nici pe departe la fel de simple. Copia pozitiva era cam stearsa, oare unde gresisem: la expunerea negativului, la developarea negativului, la expunerea pozitivului, la developarea pozitivului? Imaginea era cam neclara: o fi fost miscata, am gresit focalizarea la aparat, am gresit focalizarea la marire, atit poate obiectivul aparatului foto, atit poate obiectivul aparatului de marit? Noroc ca lucram alb/negru, pentru ca, daca mai adaugam si problemele de balans de alb in ecuatie, aveam toate sansele sa ne luam cimpii :D

Cu rabdare si perseverenta am ajuns sa intelegem cum putem izola cauzele esecului tehnic al unei imagini, cum putem drege ce se mai poate drege la expunerea si developarea pozitivului, care sint seturile de chimicale cu care obtinem rezultatele cele mai bune (developarea unui film care continea imagini facute cu si fara flash nu se putea face cu orice revelator, mai ales in conditiile in care lucrai blind, cu filmul intr-o doza de developare).

Desi sint peste 25 ani de cind nu l-am mai folosit, tin minte si acum numele revelatorului de film favorit: A49, zis si Atomal. La hirtie foloseam R09, aka Rodinal. Un aparat de marit conceput pentru pionierii sovietici, la care montam obiectivul aparatului de fotografiat, un Zorki 4. Filme RDG-iste ORWO si hirtie indigena ARFO (Arta Fotografica).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D5000

Mesajde Dan Pop » Joi Sep 23, 2010 4:38 pm

Brighteyez scrie:3. - Cand am spus "trebuie", ma refeream la faptul ca atunci cand cei mai "experimentati" dau raspunsuri.. ori incearca sa ajute si sa ii invete pe ceilalti.. ori TREBUIE sa se abtina..

Cine a inventat regula asta si cind? Cind un forumist nu face nici cel mai mic efort sa obtina raspunsul cu forte proprii, o admonestare este mult mai constructiva decit un raspuns mura-n gura. Sint mult prea multe intrebari la care raspunsul se poate obtine cu usurinta parcurgind indexul manualului aparatului sau cu o extrem de simpla cautare pe web. Ca sa nu mai spun ca a recomanda lectura manualului a ajuns sa fie considerat, de unii, drept un atac la persoana...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D5000

Mesajde nik » Joi Sep 23, 2010 9:06 pm

Dan Pop scrie:Desi sint peste 25 ani de cind nu l-am mai folosit, tin minte si acum numele revelatorului de film favorit: A49, zis si Atomal. La hirtie foloseam R09, aka Rodinal. Un aparat de marit conceput pentru pionierii sovietici, la care montam obiectivul aparatului de fotografiat, un Zorki 4. Filme RDG-iste ORWO si hirtie indigena ARFO (Arta Fotografica).


Ce vremuri! Eu am lucrat exclusiv alb-negru cu un aparat de marit RDG-ist, imi scapa numele, care se strangea intr-un fel de geanta diplomat... puteai face treaba foarte buna cu el. Revelatorii mai rar ii cumparam... imi mobilizasem parintii sa imi faca rost de substantele componente... aveam o colectie intreaga de retete, inca de pe vremea Rachetei Cutezatorilor :D pe care le tot experimentam. Uneori 'tunam' dupa ureche cate o reteta cand imi lipsea cate o componenta pe care o consideram nevitala. Filmele ORWO erau parfum, dar se facea treaba si cu cele romanesti (Azomures) sau rusesti. Am scanat recent ceva filme negative mostenite de la un unchi, trase in epoca 1950-1980... pastrate pana acum rulate in cutiutele cilindrice de plastic... cele mai meseriase, avand acelasi feeling ca pe vremuri sunt cele ORWO. Filmele rusesti si romanesti au devenit extrem de rigide si au tendinta de a face microfisuri la derulare, ca sa nu spun ca se zgarie extrem de usor. Desi tot comunisti, RDG-istii nu-si pierdusera capul de neamt :D
Ultima oară modificat de nik pe Joi Sep 23, 2010 10:13 pm, modificat 1 dată în total.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Probleme D5000

Mesajde Brighteyez » Joi Sep 23, 2010 10:02 pm

Dan Pop scrie:Cind un forumist nu face nici cel mai mic efort sa obtina raspunsul cu forte proprii, o admonestare este mult mai constructiva decit un raspuns mura-n gura. Sint mult prea multe intrebari la care raspunsul se poate obtine cu usurinta parcurgind indexul manualului aparatului sau cu o extrem de simpla cautare pe web. Ca sa nu mai spun ca a recomanda lectura manualului a ajuns sa fie considerat, de unii, drept un atac la persoana...


Sunt de acord cu citirea manualului.. si eu sunt printre cei care l-au citit cu pixul si carnetelul in cealalta mana... Totusi.. mai am nelamuriri.. legate de modul M.. bineinteles... Si am citit forumul acesta inainte sa ma inscriu.. tocmai pt a afla raspunsurile de la cei din "ring".. care aveau meciuri cu alti forumuisti si aveau aceleasi nelamuriri ca si mine.. Stateam "de dupa cortina" si priveam.. iar oamenii, il loc sa primeasca raspunsuri, primeau suturi in fund.. :roll:

De-aia mi-as dori raspunsuri mai concrete atunci cand pun intrebari... fiindca dau pe google si gasesc tot forumuri cu raspunsuri fara finalitate sau offtopicuri de genul "du-te, ma, acasa, ca tu s-asa nu stii.." :lol:

Cu stima, Laura Iova (ca sa ma semnez asa elegant ca tine)
Avatar utilizator
Brighteyez
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Sep 22, 2010 6:18 pm

Re: Probleme D5000

Mesajde Brighteyez » Joi Sep 23, 2010 10:08 pm

Haf scrie:Daca tot s-a ajuns la asa offtopic as avea si eu de zis o chestie: superba atitudinea de artist neinteles si persecutat exprimata de Brighteyez :)


Mersi Haf.. pentru sustinere :cry:
:lol:
Avatar utilizator
Brighteyez
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Sep 22, 2010 6:18 pm

Re: Probleme D5000

Mesajde Dan Pop » Joi Sep 23, 2010 11:24 pm

Brighteyez scrie:Sunt de acord cu citirea manualului.. si eu sunt printre cei care l-au citit cu pixul si carnetelul in cealalta mana... Totusi.. mai am nelamuriri.. legate de modul M.. bineinteles...

Este firesc sa ramii cu nelamuriri chiar si dupa citirea manualului, din doua motive cit se poate de obiective:

1. Manualul nu este conceput sa te introduca in problematica fotografiei, ci doar sa-ti explice cum sa utilizezi aparatul respectiv.

2. Manualul nu este redactat atit de clar pe cit ar fi de dorit. Nu este o lectura usoara (varianta engleza, ca de traducerea romana nici nu mai vorbesc) nici pentru utilizatorul experimentat, sint necesare reveniri inapoi, parcurgeri repetate ale unor paragrafe combinate cu experimente facute cu aparatul in mina. Daca totul ar fi explicat pe indelete, asa cum si-ar dori unii dintre noi, probabil ca ar avea de trei ori mai multe pagini, iar multi se pling ca este, si asa, mult prea gros...
Brighteyez scrie: Si am citit forumul acesta inainte sa ma inscriu.. tocmai pt a afla raspunsurile de la cei din "ring".. care aveau meciuri cu alti forumuisti si aveau aceleasi nelamuriri ca si mine.. Stateam "de dupa cortina" si priveam.. iar oamenii, il loc sa primeasca raspunsuri, primeau suturi in fund.. :roll:

Nu cred ca au fost cazuri in care cei care nu s-au lamurit citind manualul din scoarta-n scoarta si au intrebat pe acest forum s-au ales cu suturi in fund in loc de raspunsuri pertinente. Toti am fost incepatori si ne-am lovit de cam aceleasi dificultati, chiar daca raspunsurile s-au mai schimbat intre timp (e.g. Q: "Cum pot sa scap de zgomotul de pe imagine cind lucrez la 400 ISO?" A: "Foloseste un revelator de granulatie ultrafina" :D).
Brighteyez scrie:De-aia mi-as dori raspunsuri mai concrete atunci cand pun intrebari...

Cu cit e intrebarea mai concret formulata, cu atit cresc si sansele de a obtine un raspuns concret. Cind vezi o intrebare vag formulata, cu detalii critice omise, preferi sa treci la una mai bine formulata decit sa te apuci sa ceri toate informatiile lipsa. La urma urmei, daca omul n-a considerat ca merita sa-si bata capul sa-si descrie ca lumea problema, de ce ti-ai bate tu capul cu problema lui?
Brighteyez scrie:Cu stima, Laura Iova (ca sa ma semnez asa elegant ca tine)

Asta se rezolva mai simplu completindu-ti semnatura din profilul utilizatorului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D5000

Mesajde Sabba » Vin Sep 24, 2010 1:21 am

Dan Pop scrie: Ca sa nu mai spun ca a recomanda lectura manualului a ajuns sa fie considerat, de unii, drept un atac la persoana...

Maaare dreptate. Din cauza ca i-am recomandat unui prieten/amic sa citeasca manualul de la primul DSLR achizitionat, relatiile s-au racit brusc, pentru ca a luat-o ca pe un afront.
Brighteyez, bine ai venit pe forum si felicitari pentru achizitie. Cu putina atentie, jucaria asta de D5000 poate sa faca minuni. Dar pentru inceput, foloseste fara teama modul P. Testeaza-l in diverse conditii de lumina. Dupa care, la vizualizarea imaginilor, pune-l sa-ti arate histograma (sageata in sus la selectorul din spate). Vei vedea acolo ce a ales aparatul, in mod automat. Acele valori le poti folosi, mai apoi, ca punct de plecare in modul M, unde incepi sa te joci cu diafragma sau shutter speed, pentru a-l duce la rezultatele dorite de tine.
Dar daca se mai aduna timisoreni, poate facem si noi intalniri Nikoniste la Timisoara, ca suntem cam codasi la capitolul asta. Este o ocazie buna de a impartasi cunostinte cu aparatul la ochi. Eu inca invat, iar dupa ce m-am jucat si cu niste obiective mai luminoase, gen 85 cu f1.4... incep sa ma gandesc totusi si la niste "scule mai scumpe". :mrgreen:
Sabba
 
Mesaje: 25
Membru din: Dum Ian 31, 2010 6:46 pm
Localitate: Timisoara

Re: Probleme D5000

Mesajde Brighteyez » Vin Sep 24, 2010 1:37 am

Sabba scrie:Dar daca se mai aduna timisoreni, poate facem si noi intalniri Nikoniste la Timisoara, ca suntem cam codasi la capitolul asta. Este o ocazie buna de a impartasi cunostinte cu aparatul la ochi.


Ar fi foarte fain... Zic "fain", fiindca eu de fapt sunt din Arad :)) Dar locuiesc in TM... Ar fi super sa ne intalnim daca ne adunam mai multi.. De cand astept chestia asta... Las' ca tinem legatura si poate ne-om vedea sa un shooting.. dupa ce ma mai pun la punct si eu..

Mersi pentru sfaturi si pentru urarile de bun venit... in sfarsit un forumist care ii intampina pe noii veniti "cu zambetul pe buze"..

P.s. Tocmai am pus primele poze facute cu Nikonashu'.. pe site - dai click pe semnatura mea :)

Sunt bucuroasa ca tocmai am gasit pe un alt topic pe cineva care mi-a explicat problemele despre diafragma, focalizare etc.. in modul in care invatatoarea ii invata pe copilasi sa numere ajutandu-se se betisoare si socotitoare... In sfarsit am priceput!
Avatar utilizator
Brighteyez
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Sep 22, 2010 6:18 pm

Re: Probleme D5000

Mesajde Brighteyez » Vin Sep 24, 2010 1:41 am

Dan Pop scrie:
Brighteyez scrie:Toti am fost incepatori si ne-am lovit de cam aceleasi dificultati, chiar daca raspunsurile s-au mai schimbat intre timp..


Asa e... Las' ca peste 40 de ani poate voi da si eu sfaturi pe forum altor incepatori.. ZIc asa.. habar n'am ce varsta ai... 8-)
Avatar utilizator
Brighteyez
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Sep 22, 2010 6:18 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori

cron