Acum este Vin Apr 26, 2024 2:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme D5000

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Probleme D5000

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Sep 24, 2010 5:44 am

Brighteyez scrie:P.s. Tocmai am pus primele poze facute cu Nikonashu'.. pe site - dai click pe semnatura mea :)


Foarte interesanta partea cu picturile. Acum ramane sa ne arati si in fotografie acelasi ochi artistic :-)

Brighteyez scrie:Sunt bucuroasa ca tocmai am gasit pe un alt topic pe cineva care mi-a explicat problemele despre diafragma, focalizare etc.. in modul in care invatatoarea ii invata pe copilasi sa numere ajutandu-se se betisoare si socotitoare... In sfarsit am priceput!


Link ? Suntem si noi interesati.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D5000

Mesajde Brighteyez » Vin Sep 24, 2010 4:25 pm

Radu_Grozescu scrie:Link ? Suntem si noi interesati.


Citeste ultimele pagini de la [Galerie]Portrete
Avatar utilizator
Brighteyez
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Sep 22, 2010 6:18 pm

Re: Probleme D5000

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Sep 24, 2010 7:15 pm

Brighteyez scrie:
Radu_Grozescu scrie:Link ? Suntem si noi interesati.


Citeste ultimele pagini de la [Galerie]Portrete



Multumesc mult.

Vezi acum cum e cu raspunsul la intrebari, cum voiai tu, cu voie buna, si pe intelesul tuturor, ca la gradinita ?

Te-am rugat sa dai un link si n-ai reusit. Era o chestie de Copy/Paste, nu trebuia sa scrii nimic :-)

In timp ce noi ar trebui sa raspundem pe larg cu lux de amanunte la intrebari.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D5000

Mesajde Brighteyez » Vin Sep 24, 2010 7:51 pm

Radu_Grozescu scrie:Vezi acum cum e cu raspunsul la intrebari, cum voiai tu, cu voie buna, si pe intelesul tuturor, ca la gradinita ?

Te-am rugat sa dai un link si n-ai reusit. Era o chestie de Copy/Paste, nu trebuia sa scrii nimic :-)

In timp ce noi ar trebui sa raspundem pe larg cu lux de amanunte la intrebari.


Hahaha.. ai sesizat! ce telepatie... si chiar am vrut sa fiu un pic sarcastica inainte sa las commentul.. si sa zic.. "pai cum era cu studiul individual? acum vrei link mura in gura si adineaori erai pentru studiul individual.." :))

Dar n-am mai scris nimic.. am spus doar locul unde gasesti.. - ca sa cercetezi singur.

OK: explicatia... pe care am primit-o:

pentru efectul de blur de care spui trebuie sa folosesti focala maxima a obiectivului pentru distanta focala respectiva [banuiesc ca nu stii la ce ma refer..asa ca itie explic concret]. Practic la obiectivul tau 18-55 cu f3,5-5,6 ...pentru portrete [sau alte lucruri..sticle..borcane..macrouri etc] daca faci poze la distanta 18 trebuie sa pui f-ul la 3,5 ..automat la 55 o sa ai 5,6 si valorile intermediare. La un obiectiv fix [de exemplu un 35mm cu f 1.8 ]...daca focalizezi si tii apertura la f ,8 ai efectul garantat de blur ..bineinteles si la f 2 sau mai bine zis cat mai cresti valoarea f-ului creste si profunzimea si mai multe detalii iti ies in poze]
ca sa iti iasa pozele ok..recomand in primul rand sa nu te chinui cu modul M ...foloseste pentru inceput P-ul [apoi cand ai nevoie de un anumit timp de expunere de ex 1/60 sau 5 secunde folosesti S, iar pentru o anumita focala A-ul [sa pui o deschidere mai mare adica un F mic [in cazul obiectivului tau cea mai mica valoare e 3.5 la distanta 18mm] pentru efectul de blur sau o deschidere mai mica si o valoare F mai mare [de exemplu F 8 pentur mai multe detalii ..peisaje etc]
citeste despre Modul P, A si S in cartea tehnica in primul rand...lasa M-ul pentru alte chestii..chair nu ai nevoie de el in aceste momente pana nu stii tehnica ffff bine
un mic link:
http://www.cambridgeincolour.com/tutorials.htm
iar cel dedicat la ce spuneam eu mai sus:
http://www.cambridgeincolour.com/tutori ... posure.htm



Si scuza-mi egoismul anterior :)
Avatar utilizator
Brighteyez
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Sep 22, 2010 6:18 pm

Re: Probleme D5000

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Sep 24, 2010 9:12 pm

Brighteyez scrie:"pai cum era cu studiul individual? acum vrei link mura in gura si adineaori erai pentru studiul individual.." :)))


Stimata domnisoara, cred ca ma confunzi cu chestia cu studiul individual.

Eu am o problema cu ”trebuie”.

Altfel raspund la intrebari, atat pe forum si pe mail-ul personal, cat si la seminarii :-)

Dragalasii ca tine fac sa scada entuziasmul cu raspunsurile :-)

Brighteyez scrie:pentru efectul de blur de care spui trebuie sa folosesti focala maxima a obiectivului pentru distanta focala respectiva ...

pentru portrete [sau alte lucruri..sticle..borcane..macrouri etc] daca faci poze la distanta 18 trebuie sa pui f-ul la 3,5 ..automat la 55 o sa ai 5,6 si valorile intermediare...

daca focalizezi si tii apertura la f ,8 ai efectul garantat de blur ...

ca sa iti iasa pozele ok..recomand in primul rand sa nu te chinui cu modul M ...


Super tare. Sunt incantat ca ai inteles cum sta chestia cu timpul, diafragma, focalizarea, profunzimea :-)

Mai ai ISO si balansul de alb si gata cu tehnica fotografica, ca aici: viewtopic.php?f=21&t=9783#p34020
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D5000

Mesajde DannyMC » Vin Sep 24, 2010 9:30 pm

Brighteyez scrie: acum vrei link mura in gura si adineaori erai pentru studiul individual.." :))

Dar n-am mai scris nimic.. am spus doar locul unde gasesti.. - ca sa cercetezi singur.

Cred ca ti-ai ales gresit persoana cu care sa fii sarcastica domnisoara Brighteyez! :x E bine ca ai descoperit cum functioneaza aparatul dar asta nu inseamana ca acum poti sa iei lumea in balon...
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D5000

Mesajde Brighteyez » Sâm Sep 25, 2010 1:43 am

DannyMC scrie:Cred ca ti-ai ales gresit persoana cu care sa fii sarcastica domnisoara Brighteyez! :x E bine ca ai descoperit cum functioneaza aparatul dar asta nu inseamana ca acum poti sa iei lumea in balon...


Domnule DannyMC, aici pe forum toti suntem egali. Si ca oameni suntem egali.. Drepturile omului sunt aceleasi pentru toti.. Eu pot sa fiu sarcastica cu cine vreau, domnul Grozescu poate sa fie sarcastic cu cine vrea, tu poti sa fii sarcastic cu cine vrei... si cu asta basta!

Hai sa nu ne mai certam.. ca-s fata de treaba la urma urmei.. daca lasam armele jos..

"Hai sa ne iubim ca frati" :lol: Ca doar toti avem acelasi parinte... NIKON :D

(Si oricum cred ca deja toata lumea s-a plictisit de offtopic-urile noastre. Vine unu' cu o nelamurire, si cand citeste topicul tre' sa sara 3 pagini ca sa revina la problemele serioase).

Eu am redeschis offtopicul. Recunosc. Omorati-ma in numele patriei! :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
Brighteyez
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Sep 22, 2010 6:18 pm

Re: Probleme D5000

Mesajde Dan Pop » Sâm Sep 25, 2010 2:54 am

Brighteyez scrie:Domnule DannyMC, aici pe forum toti suntem egali. Si ca oameni suntem egali.. Drepturile omului sunt aceleasi pentru toti.. Eu pot sa fiu sarcastica cu cine vreau, domnul Grozescu poate sa fie sarcastic cu cine vrea, tu poti sa fii sarcastic cu cine vrei... si cu asta basta!

Lucrurile sint ceva mai complicate. Poti, intr-adevar, sa fii sarcastica cu cine vrei, dar daca nu-ti alegi cu atentie tintele sarcasmului, atunci cind vei avea nevoie de ajutorul altora s-ar putea sa constati ca tocmai cei mai in masura sa ti-l ofere prefera sa te ignore. Om fi noi toti egali pe forum si ca oameni, dar unii dintre noi stiu mai mult(e) despre fotografie decit altii. In locul tau, m-as gindi bine ce am de pierdut si ce am de cistigat inainte de a-mi exersa "dreptul" la sarcasm asupra cuiva.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D5000

Mesajde DannyMC » Sâm Sep 25, 2010 8:27 am

Brighteyez Dan Pop a exprimat foarte bine ideea pe care o aveam si eu. Deci spor la sarcasme pt ca la ajutor s-ar putea sa fie ceva mai liniste!
Dan Pop scrie:Poti, intr-adevar, sa fii sarcastica cu cine vrei, dar daca nu-ti alegi cu atentie tintele sarcasmului, atunci cind vei avea nevoie de ajutorul altora s-ar putea sa constati ca tocmai cei mai in masura sa ti-l ofere prefera sa te ignore. Om fi noi toti egali pe forum si ca oameni, dar unii dintre noi stiu mai mult(e) despre fotografie decit altii.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D5000

Mesajde Brighteyez » Sâm Sep 25, 2010 11:24 am

Dan Pop scrie:Poti, intr-adevar, sa fii sarcastica cu cine vrei, dar daca nu-ti alegi cu atentie tintele sarcasmului, atunci cind vei avea nevoie de ajutorul altora s-ar putea sa constati ca tocmai cei mai in masura sa ti-l ofere prefera sa te ignore. Om fi noi toti egali pe forum si ca oameni, dar unii dintre noi stiu mai mult(e) despre fotografie decit altii.


Domnule Dan Pop, daca exista cineva pe acest forum pe care nu-l agreez, acela sunteti tocmai dumneavoastra. Si nu pentru discutia din acest topic, ci pentru ca vi-am remarcat raspunsurile chiar inainte de a ma inregistra pe forum, pe vremea cand doar il citeam, iar ca sa dau un exemplu si mai concret... tocmai aseara am citit un topic numit "obiectiv portret dx", unde vi-am remarcat din nou egoismul si incercarea de a-i indeparta pe "micii invatacei" de la raspunsurile altora mai binevoitori (cum era in acel chiar tocmai domnul Grozescu). CITEZ:

Dan Pop scrie:In plus, e bine sa te obisnuiesti cu ideea ca pe un forum nimeni nu-ti datoreaza nici un fel de explicatii. Zici merci pentru ce primesti si cu asta, basta.


Dan Pop scrie:A pune o intrebare pe un forum nu este totuna cu a pune o intrebare la un seminar la care ai platit o taxa de participare, de regula destul de consistenta. Daca nimeni nu are chef sa raspunda la intrebarea ta, asta e. Iar faptul ca intrebarea este adresata unei persoane anume nu implica absolut nici o obligatie pentru persoana respectiva.


Subliniez faptul ca in acea discutie nimeni nu a specificat numele dumneavoastra si nu a spus "cer ca domnul Dan Pop sa imi raspunda neaparat". Din nou v-ati amestecat in discutia altora fara sa fiti numit. Si repet, daca cineva vrea sa iti raspunda iti raspune, daca nu nu. Asa ca daca unii vor sa raspunda "celor mai nestiutoiri", lasati-i sa le raspunda, fara sa va mai amestecati. Daca poti sa ajuti un om, ajuta-l, daca nu, decat sa il incurci, mai bine il lasi in pace. Bine domnule Dan Pop?

Pe de alta parte, chiar va rog, ca de acum incolo, de fiecare data cand vedeti ca eu am pus o intrebare, incercati sa o ignorati si sa va abtineti in acel topic sa ma citati, sau sa faceti referiri la mine. Ma lipsesc de "ajutorul" dumneavoastra. Sincer. Si va rog sa incepeti chiar acum, prin a-mi ignora acest comentariu. Va multumesc anticipat!

Radu_Grozescu scrie:Eu nu am nimic impotriva intrebarilor, deoarece rolul forumurilor este tocmai impartasirea de informatii despre tema respectiva, iar la cele puse cum trebuie incerc sa si raspund, dar de aici pana la a se spune ca explicatiile sunt ”datorate” este o oarecare distanta.


Domnule Radu Grozescu, imi cer scuze pt cele spuse in acest topic. V-am confundat cu domnul Dan Pop, cu care mai avusesem o discutie inainte... Am observat ca intr-adevar sariti in ajutorul celor care pun intrebari.

P.S. Pentru amandoi: Unii chiar nu au bani de seminarii... si au facut eforturi mari chiar si pentru a-si cumpara un aparat.. "pe datorie". Asa ca acest forum, daca a fost creeat, a fost creeat pentru ca noi, nikonistii, sa discutam, nu sa stam si sa ne uitam unii la altii..

Laura Iova
Avatar utilizator
Brighteyez
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Sep 22, 2010 6:18 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori