Acum este Vin Apr 26, 2024 7:24 am

Articole Nikonisti.ro

Probleme D5000

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Probleme D5000

Mesajde Dan Pop » Sâm Sep 25, 2010 11:42 am

Brighteyez scrie:Pe de alta parte, chiar va rog, ca de acum incolo, de fiecare data cand vedeti ca eu am pus o intrebare, incercati sa o ignorati [...]

Cu cea mai mare placere :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D5000

Mesajde nik » Sâm Sep 25, 2010 11:47 am

Laura,

Traim intr-o tara libera, activam pe un forum pe care avem aceleasi drepturi, dar asta nu ne face egali. Nu in sensul bolshevic al lucrurilor.

Aici pe forum activeaza oameni cu experiente diferite, cu varste diferite si cu temperamente diferite. Sincer, m-am uitat pe linkul tau si apreciez ca ai mare talent la grafica, desi inca se pare ca iti cauti stilul personal. La fotografie esti la inceput. Imi inchipui ca in abordarea pe care ai avut-o fata de mentorii tai in ale picturii ai fost mult mai smerita, altfel nu ai fi ajuns unde ai ajuns. Un citat de care imi place sa tin seama este: "mandria merge inaintea caderii" si cand esti la un inceput de drum, daca-ti alimentezi cu prea mult combustibil ego-ul, nu ai decat de pierdut. Si, pana cand vei deveni o somitate intr-un anumit domeniu, indiferent care ar fi acela, nu ar trebui sa-ti permiti tupeul de a tranti usa in nas cuiva. E bine sa iti lasi in permanenta un loc de buna ziua. Parerea mea.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Probleme D5000

Mesajde raduserban » Sâm Sep 25, 2010 3:39 pm

Dan Pop scrie:Lucrurile sint ceva mai complicate. Poti, intr-adevar, sa fii sarcastica cu cine vrei, dar daca nu-ti alegi cu atentie tintele sarcasmului, atunci cind vei avea nevoie de ajutorul altora s-ar putea sa constati ca tocmai cei mai in masura sa ti-l ofere prefera sa te ignore. Om fi noi toti egali pe forum si ca oameni, dar unii dintre noi stiu mai mult(e) despre fotografie decit altii. In locul tau, m-as gindi bine ce am de pierdut si ce am de cistigat inainte de a-mi exersa "dreptul" la sarcasm asupra cuiva.


Domnule Dan Pop, daca sunteti in masura sa afirmati ca unii dintre "noi" stiu mai multe despre fotografie de cat "altii", si va vine greu a raspunde unor necunoscatori care au nevoie de ajutor, de ce nu ne incantati odata cu lucrarile dumenavoastra? Sa vedem si "noi" lucrarile unui maestru. Sunt multi dintre "noi", cei care nu stim prea multe despre fotografie, si care ar dori sa vada niste lucrari bine gandite, elaborate, o executie de exceptie, nu numai explicatii tehnice cum ne-ati oferit pana acum. Poate am avea ce invata din aceste lucrari.

Cu stima,
Radu Serban
Avatar utilizator
raduserban
 
Mesaje: 116
Membru din: Mar Mai 04, 2010 1:46 pm

Re: Probleme D5000

Mesajde emil » Sâm Sep 25, 2010 8:40 pm

raduserban scrie:...
Domnule Dan Pop,..., de ce nu ne incantati odata cu lucrarile dumenavoastra? ...


Si iarasi revenim la ideea ca daca cineva nu ne prezinta lucrarile lui atunci nu poate da sfaturi bune si utile ?
Inseamna ca eu n-ar fi voie nici macar sa scriu nimic pe acest forum.

Nu am nimic cu nimeni, dar adevarul este ca toti avem de invatat indiferent de "vechime" si "varsta" si asa cum a zis mai devreme si d-ul Pop si Nik e bine sa nu jignesti pe nimeni, pentru ca nu stii cand vei avea nevoie de ajutorul/sfaturile acelei persoane si persoana respectiva nu prea va mai avea chef sa va raspunda la intrebari.

Si, acuma ar trebui sa revenim OnTopic, in caz ca nu ati observat, titlul topicului se numeste "Probleme cu D5000" si nu "Probleme cu EGO-ul sau cu unii useri de pe forum" :D

P.S. nu iau apararea nimanui si nici nu atac pe nimeni, ceea ce am scris este doar un sfat general valabil ;)
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Probleme D5000

Mesajde hyp » Sâm Sep 25, 2010 10:16 pm

ii clar ca sunt probleme..dar numai cu d5000 nu :roll:
sper sa se opreasca in maxim o pagina cu offtopicurile...poate un moderator [de exista...daca nu sa se cumpere ]sa mute discutiile astea din ultimele 4-5 pagini pe un topic nou la cafenea...Probleme de ego e un titlu potrivit
spre rushinea mea inca nu am apucat sa citesc toata cartea tehnica...timpul etc...insa daca ma lovesc de un subiect/problema etc incerc sa o gasesc mai intai acolo...de e vorba de vreo setare care incurca o anumita functie etc..
de fiecare data cand am intrebat pe aici...domnul dan pop , domnul radu grozescu mi-au raspuns cu multe informatii si foarte clar.am primit sfaturi bune [aici nu mai e tehnica e vb de experienta (de ex filtre uv vs. filtre neutre..multumesc domnului pop ptr concluzie)]. Bineinteles ca nu sunt ei singurii care mi-au fost de ajutor cu pareri..raspunsuri la intrebari etc...imi cer scuze celorlalti pe care ii omit acum , stiu sigur ca sunt si le multumesc. Consider ca asta e atitudinea corecta a fiecarui user ce vine si pune o anumita intrebare: sa se intereseze inainte de ea in cartea tehnica/internet [de ex search pe google: "how to make photos with bulb mode" (tot am observat ca este un topic despre el)] si apoi sa intrebe pe forum etc. In acelasi timp sa constientizeze ca nimeni ..abosulut nimeni nu e obligat sa ii si raspunda..iar daca o face sa multumeasca. Atitudinea de egalitate nu prea e corecta: ca useri suntem la acelasi nivel,dar nivel de experienta suntem toti diferiti. Si ptr ca era discutia mai inainte de dl Pop si lucrarile lui, sincer poate sa ne arate ca "galeria" lui e compusa doar din poze cu sticle de apa plata...nu are nici un efect asupra sfaturilor pe care le'am primit si le-au primit atatia useri: asta e "opera" lui si din nou ii multumesc. Aceeasi atitudine si ptr dl Grozescu..sau Maniac, nik, haf useri care imi vin in minte cu raspunsuri/sfaturi fff multe si folositoare..in acelasi timp cat nu au fost obligati de ceva sa le ofere. Cum se zicea si mai sus ...daca lasi loc de buna ziua, ai o atitudine "locul meu e in Y..ascult si sfatul x..multumesc" vei avea mai mult de castigat [si nu numai de la acest forum ci ca o regula generala de viata (nu stiu daca sunt in masura de experienta la cei 25 de ani ai mei sa dau de astea...dar mi-am permis)
In final..ca m-am lungit in offtopic, conflicte vor fi si vor mai exista [cele clasic cunoscute intre maniac si dl pop] dar sunt ff bune cand sunt si constructive [ca si in cazul celor doi numiti mai inainte]. Laura parerea mea sincera e ca ai venit aici cu un pic de nas pe sus , o atitudine "arta o stiu...voi dati-mi reteta tehnica si pe urma ma descurc eu nu mai am nevoie de voi". din acest motiv ti-ai "permis" sa vb un pic prea "fitos" cu cei care au "greul in spate" , si sa nu te mire ca nu o sa iti raspunda cu "reteta". Reteta nu exista...chiar de tehnica asta e o multitudine de formule matematice etc ...tu cu arta ar trebui sa stii prea bine ca uneori atunci cand incalci anumite "reguli de compozitie" iese ceva mai extraordinar (cine zice ca o poza ff miscata nu poate fi arta sau una supraexpusa sa nu fie deosebita?)
Za end
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Probleme D5000

Mesajde Brighteyez » Dum Sep 26, 2010 12:27 am

hyp scrie:Laura parerea mea sincera e ca ai venit aici cu un pic de nas pe sus , o atitudine "arta o stiu...voi dati-mi reteta tehnica si pe urma ma descurc eu"


N-am venit (sau asa sper) aici cu nasul pe sus... :| Imi cer scuze daca am lasat impresia asta..

Pe acest forum toata lumea mi-a raspuns frumos si binevoitor in afara de domnul Pop.. si sunt convinsa ca exista alti useri care stiu la fel de multe ca domnul Pop, DAR imi vor raspunde frumos... :D

Atat am avut de spus.. nu voi mai reveni pe acest forum pana cand nu se vor calma spiritele... :roll:
Avatar utilizator
Brighteyez
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Sep 22, 2010 6:18 pm

Re: Probleme D5000

Mesajde dmf » Mar Noi 02, 2010 7:50 pm

va salut. am considerat ca ar fi o prostie sa deschid un topic nou pentru o intrebare la care se poate raspunde foarte scurt...

la ce diafragma se poate scoate maxim dintr un 18-105

cu stima
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D5000

Mesajde zeurois » Mar Noi 02, 2010 8:18 pm

Am citit undeva (nu-mi mai aduc aminte unde) ca, in general, obiectivele dau ce au mai bun undeva la 2 stopuri de diafragma maxima.
zeurois
 
Mesaje: 230
Membru din: Vin Sep 03, 2010 5:08 pm

Re: Probleme D5000

Mesajde Dan Pop » Mar Noi 02, 2010 10:37 pm

zeurois scrie:Am citit undeva (nu-mi mai aduc aminte unde) ca, in general, obiectivele dau ce au mai bun undeva la 2 stopuri de diafragma maxima.

In general, intre 2 si 3 trepte fata de luminozitate. De multe ori diafragma 8 este un compromis intre performantele optice si profunzimea de cimp (degeaba ai maximum de performante optice daca nu ai suficienta profunzime ca sa-ti iasa suficient de clar tot subiectul in imagine). Iar la zoom-urile fara mari pretentii, diafragma 8 se afla, adesea, la circa 2 trepte de luminozitate.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori