Acum este Mar Apr 16, 2024 12:11 pm

Articole Nikonisti.ro

Curatare

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Curatare

Mesajde spatar ovidiu » Joi Apr 29, 2010 2:55 pm

Vad prin vizor o scama foarte fina.Am crezut ca este pe undea pe obiectiv dar se pare ca este in alt loc.Unde poate fi?Pe senzor sau pe oglinda?Si in ce fel as putea remedia problema neavand nici un accesoriu de curatare?
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

Re: Curatare

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 29, 2010 3:48 pm

spatar ovidiu scrie:Vad prin vizor o scama foarte fina.Am crezut ca este pe undea pe obiectiv dar se pare ca este in alt loc.Unde poate fi?Pe senzor sau pe oglinda?Si in ce fel as putea remedia problema neavand nici un accesoriu de curatare?

Daca ar fi pe senzor, n-ai vedea-o in vizor, ci pe imagini. Daca ar fi pe oglinda n-ai vedea-o deloc. Este pe una din suprafele placutei de focalizare, cel mai probabil pe cea externa. Placuta de focalizare este un gemulet mat aflat la baza pentaprismei, pe care oglinda trimite razele de lumina care au intrat prin obiectiv. Ai acces la ea inlaturind obiectivul de pe aparat.

Daca scama e pe suprafata exterioara, poti scapa de ea prin suflare, motiv pentru a-ti cumpara primul accesoriu de curatare, si cel mai important: pompita de aer. Daca e pe suprafata interioara, e mai bine s-o ignori decit sa demontezi placuta de focalizare in vederea curatarii. Oricum, nu afecteaza nici una din functiile aparatului, cu exceptia vizarii.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Curatare

Mesajde OvidiuG » Joi Apr 29, 2010 6:03 pm

Daca firul de praf se vede clar in vizor este pe focus screen.
Placa de focalizare de demonteaza foarte usor.Are o singura siguranta.
Cu atentie se poate realiza acasa.
Ex pt D40 : http://www.youtube.com/watch?v=3IjSPL58 ... re=related
OvidiuG
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Apr 10, 2010 3:39 pm

Re: Curatare

Mesajde spatar ovidiu » Joi Apr 29, 2010 10:25 pm

Am inteles.Va multumesc!
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

Re: Curatare

Mesajde spatar ovidiu » Lun Mai 03, 2010 7:39 am

A plecat scama singura :).Deci mai poate astepta pompita pana la urmatoarea comanda.
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

Re: Curatare

Mesajde Dan Pop » Lun Mai 03, 2010 9:05 am

spatar ovidiu scrie:A plecat scama singura :).

Probabil s-a mutat pe senzor :twisted:
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Curatare

Mesajde Alin M » Lun Mai 03, 2010 10:21 am

Dan Pop scrie:
spatar ovidiu scrie:A plecat scama singura :).

Probabil s-a mutat pe senzor :twisted:



sa speram ca nu :)) poate o fi facut combustie spontana si SPUFF
Sunt inofensiv ... dar gandul meu e ..... Criminal
http://www.facebook.com/Alin.Manole.Photography

Imagine

Nikon D80 body + Nikon AF-S 18-55mm f/3.5-5.6 G + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 + Nikon SB-700 + Giottos VT806 and Geanta Nikon CF-EU04
Avatar utilizator
Alin M
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Ian 24, 2010 2:17 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Curatare

Mesajde spatar ovidiu » Lun Mai 03, 2010 5:03 pm

In "fotografii" nu apare. Am mai schimbat obiectivele intre ele si poate a sarit de pe locul respectiv. Dar e sub urmarire oricum :)
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

Re: Curatare

Mesajde Dan Pop » Lun Mai 03, 2010 10:13 pm

spatar ovidiu scrie:Am mai schimbat obiectivele intre ele si poate a sarit de pe locul respectiv. Dar e sub urmarire oricum :)

Cea mai buna metoda de examinare a starii de curatenie a placutei de focalizare este vizarea fara nici un obiectiv montat pe aparat. Cel mai mic fir de praf devine perfect vizibil.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Curatare

Mesajde spatar ovidiu » Mar Mai 04, 2010 4:53 pm

Sunt sigur ca nu era pe vreun obiectiv deoarece le schimbasem intre ele si aparea in acelasi loc.Aveam ca si reper unul din punctele de focalizare scama fiind foarte aproape de unul dintre ele.Dar acum nu o mai vad prin vizor si nici in fotografii nu apare.Mai mult ca sigur a sarit la schimbarea obiectivelor ma gandesc.Era o scama din ceva sintetic dupa forma pe care o avea( aspect sarmos) si nu avea proprietati de aderare sa zic asa nefiind nici umezeala in aparat.Important ca nu mai incurca.Daca apare o voi sufla cu pompita care o cumpar sau desfac pt ca am vazut un filmulet si nu mi se pare deloc complicat si am si ceva indemanare.
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator