Acum este Vin Apr 19, 2024 1:31 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde cccornel » Sâm Mai 02, 2009 9:56 pm

Sunt un proaspat utilizator de Nikon (din decembrie 2008 detin un D90);
Nu inteleg ceva la sectiunea de setare a calitatii imaginii-"Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine".
Manualul aparatului zice ca pentru aceasta setare "Sunt inregistrate doua imagini: o imagine NEF (RAW) si o imagine JPEG de calitate fina" (pag 62).
Cu toate aceastea, daca browsez din computer pe cardul aparatului, printre fisiere, observ ca de fapt creaza doua fisiere JPG de aceiasi dimensiune (evident fisierul NEF este lipsa).
Care este explicatia dat fiind ca eu ma asteptam sa gasesc un JPEG si NEF-ul asociat lui? Mentionez ca pana acum am tras ori JPEG ori RAW, fiind prima data cand incerc optiunea aceasta.

Multumesc anticipat pentru ajutor.
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde bogdanmb » Sâm Mai 02, 2009 11:21 pm

cccornel scrie:Nu inteleg ceva la sectiunea de setare a calitatii imaginii-"Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine".
Manualul aparatului zice ca pentru aceasta setare "Sunt inregistrate doua imagini: o imagine NEF (RAW) si o imagine JPEG de calitate fina" (pag 62).
Cu toate aceastea, daca browsez din computer pe cardul aparatului, printre fisiere, observ ca de fapt creaza doua fisiere JPG de aceiasi dimensiune (evident fisierul NEF este lipsa).
Care este explicatia dat fiind ca eu ma asteptam sa gasesc un JPEG si NEF-ul asociat lui? Mentionez ca pana acum am tras ori JPEG ori RAW, fiind prima data cand incerc optiunea aceasta.


DA. aceasta optiue exista si e functionala. si eu am un D90 si folosesc aceasta optiune(mai rar, dar se mai intampla sa o folosesc) si salveaza poza in ambele formate: are acelasi nume dar cu 2 extensii diferite NEF si JPG. esti sigur ca ai selectat acest mod de salvare/calitate a pozelor? pe ecranul de pe aparat trebuie sa vezi
Imagine
in coltul stanga jos:
L iar sub linie trabuie sa fie RAW+FINE/NORM/BASIC(doar una din astea) doar atunci ai selectat acest mod, si trebuie sa iti salveze in format RAW(extensia NEF la nikon) + JPG. daca ai selectat acest mod si NU salveaza asa, atunci probabil ca este un defect de soft si trebuie sa duci aparatul la service(sunt convins ca inca e in garantie... ;) )
bogdanmb
 
Mesaje: 54
Membru din: Lun Mar 02, 2009 2:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Mai 03, 2009 7:20 am

cccornel scrie:Cu toate aceastea, daca browsez din computer pe cardul aparatului, printre fisiere, observ ca de fapt creaza doua fisiere JPG de aceiasi dimensiune (evident fisierul NEF este lipsa).
Care este explicatia dat fiind ca eu ma asteptam sa gasesc un JPEG si NEF-ul asociat lui? Mentionez ca pana acum am tras ori JPEG ori RAW, fiind prima data cand incerc optiunea aceasta.



Am mai intalnit aceasta problema pe forumurile Dpreview. Se pare ca se datoreaza Windows-ului si vizionarii direct in aparat cu computerul.

Daca scoateti cardul din aparat si folositi un cititor de card pentru copierea pe computer ar trebui sa vedeti perechile NEF si JPG, nu doua JPG-uri. Mai precis ele sunt acolo, dar in anumite conditii nu le vedeti cum trebuie :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde sorinsava » Dum Mai 03, 2009 12:12 pm

cu Nikon Transfer ce apare?
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde cccornel » Dum Mai 03, 2009 1:49 pm

Spre norocul meu aveam un cititor de carduri chinezesc prin sertar. Astfel am scapat de grija service-ului mai ales ca am cumparat camera din UK-e adevart ca garantia e internationala dar...oricum...
Domnul Radu Grozescu a avut dreptate, e doar o problema a Win XP-ului, dar nu m-as fi gandit. Cu cititorul de carduri totul "arata" normal pe card si am recuperat variantele NEF ale fisierelor.

P.S.-Nu folosesc Nikon Transfer niciodata, nici macar nu-l am instalat pt ca mi-a parut redundant sa folosesc un program care face acelasi lucru ca si Explorerul din Windows.

Multumiri speciale tuturor pt. ajutor

cccornel
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde Dinu Lazar » Dum Mai 03, 2009 8:25 pm

mai ales ca am cumparat camera din UK-e adevart ca garantia e internationala dar...oricum...


Aici ar fi un subiect de discutie. Sunteti absolut sigur ca o garantie internationala e valabila si in RO?
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde sorinsava » Lun Mai 04, 2009 9:48 am

cccornel scrie:P.S.-Nu folosesc Nikon Transfer niciodata, nici macar nu-l am instalat pt ca mi-a parut redundant sa folosesc un program care face acelasi lucru ca si Explorerul din Windows.


Nu pt transfer in sine, ca sa pui metadata automat.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde cccornel » Mie Mai 06, 2009 8:19 pm

Dinu Lazar scrie:
mai ales ca am cumparat camera din UK-e adevart ca garantia e internationala dar...oricum...


Aici ar fi un subiect de discutie. Sunteti absolut sigur ca o garantie internationala e valabila si in RO?


Nu, nu sunt sigur dar asa ar fi normal si natural.
Numai pentru motivul ca aceasta camera a fost cumparata si livrata din/in UK, (acea UK in care se afla in aceiasi Uniune Europeana cu Romania)-nu vad de ce nu ar fi valabila in caz de probleme si in Romania acea garantie.
Da, recunosc, este adevarat-cand am luat-o de Craciunul trecut de acolo am achitat cu cardul numai vreo 714 lire sterline fata de pretul de promotie in aceiasi configuratie din Romania (la toate magazinele posibile de aici) care era undeva la vreo 1200 euro.
Totusi, nici macar acest motiv comercial protectionist nu mi-ar parea corect sau plauzibil pentru zilele noastre.
Oricum pe hartia aia de garantie scrie mare sus "Nikon Worldwide service warranty"

Erata: Am descoperit ca mai am o hartie de garantie suplimentara la el, pe care scrie alaturi de serial number-ul bodyului D90 "Nikon Europe Service Warranty"; Cealalta garantie Worldwide-este pentru body cu lentila de kit cu tot si are pe ea numai serialul lentilei.
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 06, 2009 10:15 pm

cccornel scrie:
Dinu Lazar scrie:
mai ales ca am cumparat camera din UK-e adevart ca garantia e internationala dar...oricum...


Aici ar fi un subiect de discutie. Sunteti absolut sigur ca o garantie internationala e valabila si in RO?


Nu, nu sunt sigur dar asa ar fi normal si natural.

Daca tot sintem pe forumul creat si administrat de Nikon Romania, poate ca am putea primi niste lamuriri direct de la sursa...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde AlexCarbune » Dum Mai 10, 2009 11:20 am

zvonacii mentioneaza ca produsele achizitionate din u.e au garantie 1 an in Romania. La fel ca si dl. Dan Pop as dori si un raspuns oficial.
aici e locul unde sa te lauzi cu ce ai! trec contravaloarea in euro sau dolari? :)

https://www.facebook.com/alexcarbunepage
Avatar utilizator
AlexCarbune
 
Mesaje: 321
Membru din: Sâm Mar 21, 2009 12:25 pm
Localitate: Constanta

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron