Acum este Joi Apr 25, 2024 7:27 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde Dan Pop » Dum Mai 10, 2009 11:48 am

lostsoul scrie:zvonacii mentioneaza ca produsele achizitionate din u.e au garantie 1 an in Romania. La fel ca si dl. Dan Pop as dori si un raspuns oficial.

Zvonul a fost confirmat oficial ieri la intilnire. SKIN acorda 2 ani garantie numai la produsele cumparate din Romania. Produsele cumparate din UE si cele care beneficiaza de "worldwide guarantee" cumparate din strainatate au 1 an garantie in Romania.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde AlexCarbune » Dum Mai 10, 2009 1:23 pm

Dan Pop scrie:
lostsoul scrie:zvonacii mentioneaza ca produsele achizitionate din u.e au garantie 1 an in Romania. La fel ca si dl. Dan Pop as dori si un raspuns oficial.

Zvonul a fost confirmat oficial ieri la intilnire. SKIN acorda 2 ani garantie numai la produsele cumparate din Romania. Produsele cumparate din UE si cele care beneficiaza de "worldwide guarantee" cumparate din strainatate au 1 an garantie in Romania.



multumesc de confirmare. trimisesem acum 2-3 luni un mail cu intrebarea asta catre SKIN dar se pare ca raspunsul s-a pierdut in tenebrele internetului ...
aici e locul unde sa te lauzi cu ce ai! trec contravaloarea in euro sau dolari? :)

https://www.facebook.com/alexcarbunepage
Avatar utilizator
AlexCarbune
 
Mesaje: 321
Membru din: Sâm Mar 21, 2009 12:25 pm
Localitate: Constanta

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde cccornel » Lun Mai 11, 2009 11:26 pm

Confirm cele spuse de domnul Dan Pop -am fost sambata la intalnirea din garajul F64 si asa s-au pronuntat cei in masura. In plus fata de garantia de 2 ani pentru produsele cumparate din Romania se asigura si transportul gratuit la si de la proprietar prin curier. Daca aveti camera cumparata de afara (zona euro) primiti aceiasi garantie legala de 1 an (cu care ati cumparat produsul) iar transportul la si de la cei care asigura garantia va priveste.

In cazul in care totusi v-ati cumparat o garantie extinsa de afara (nu este cazul meu dar as fi putut contra sumei de 60 euro sa-mi iau 3 ani garantie chiar de la cumparare) nu se stie ce se intampla cata vreme esti in Romania. Nu s-a facut referire la acest aspect in discutia avuta.

Va las pe voi sa decideti de unde va cumparati echipamentele luand in calculele de achizitie aspectele privind garantia si pretul initial al produsului.
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde blackdevil » Mie Mai 13, 2009 10:00 am

Nu mai deschid un nou topic legat de D90 si formatul Raw.Problema mea este ca nu pot deschide cu nici un soft formatul NEF/RAW (fotografii facute cu D90).Chiar nu stiu ce se intampla si astept o rezolvare a problemei din partea celor care stiu despre ce se intampla.vreau sa va spun ca cele trase cu D300 pot sa le deschid cu soft-urile care le am.

Va multumesc anticipat
blackdevil
 

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 13, 2009 10:26 am

blackdevil scrie:Problema mea este ca nu pot deschide cu nici un soft formatul NEF/RAW (fotografii facute cu D90).Chiar nu stiu ce se intampla si astept o rezolvare a problemei din partea celor care stiu despre ce se intampla.vreau sa va spun ca cele trase cu D300 pot sa le deschid cu soft-urile care le am.

Este necesar un upgrade al programelor, la versiuni mai noi de septembrie 2008.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde bofanu » Vin Aug 21, 2009 3:05 pm

Salutare!

Spuneti-mi si mie ce soft sa folosesc ca sa deschid NEF-urile. Am vrut sa incerc cu ceva soft de la Adobe Lightroom dar nu am reusit sa instalez programelul in calculator, nu stiu de ce.

Multam anticipat!

bofanu
bofanu
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Mar 10, 2009 8:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Aug 21, 2009 3:09 pm

bofanu scrie:Salutare!

Spuneti-mi si mie ce soft sa folosesc ca sa deschid NEF-urile. Am vrut sa incerc cu ceva soft de la Adobe Lightroom dar nu am reusit sa instalez programelul in calculator, nu stiu de ce.

Multam anticipat!

bofanu


Nikon View :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde Maniac » Vin Aug 21, 2009 3:10 pm

Un soft free care stie sa deschida NEF-uri si alte multe chestii e IrfanView la care ii adaugi pachetul complet de plug-in-uri. Ideal pt editare foto simpla in viteza! Altfel, Adobe Camera RAW sau utilitarul oficial al celor de la Nikon.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde glumetu » Vin Aug 21, 2009 3:20 pm

ViewNX e suficient, si free
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Nikon D90 / Image quality- NEF (RAW)+JPEG fine

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Aug 21, 2009 3:24 pm

glumetu scrie:ViewNX e suficient, si free


Si vede si Picture controls originale de la Nikon :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori

cron