Acum este Vin Apr 19, 2024 10:01 pm

Articole Nikonisti.ro

Pixeli morti?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Pixeli morti?

Mesajde andrewfem » Mar Mai 05, 2009 6:49 pm

Am un Nikon D200 si pana astazi nu am observat,dar astazi ma uitam prin fotografii si am observat la unul un punctulet mov sau albastrui,oricum mai intens,si vreau sa va intreb poate are si altcineva asemenea probleme,este cumva un pixel mort sau ce?
Am sa incerc sa atasez si un crop dintr-o fotografie mai tarziu,sa se vada despre ce este vorba!
Am uitat,ulterior am verificat toate fotografiile din acea zii si toate au in acelasi loc punctuletul! :(
Fişiere ataşate
Pixel mort1.jpg
Am reusit sa incarc si un crop dintr-o fotografie unde este punctuletul respectiv!
Eşecurile îi întăresc pe cei puternici! :)
NikonD200+D200;Nikkor 50mm f1.8; 18-70mm; 12-24mm;70-300mm;Tokina 100mm f2.8;SB600,
Avatar utilizator
andrewfem
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Ian 18, 2009 3:01 am

Re: Pixeli morti?

Mesajde cosminprund » Lun Mai 11, 2009 2:46 pm

Cred ca teoria zice asa, pixelii care ies colorati sunt "Hot" si pixelii care ies negri sunt morti - adica ai descoperit un pixel hot, nu unul mort. Tot asa de teoretic si la a III-a mina am auzit ca se rezolva la service prin re-mapare. Si tot asa cica daca tragi NEF nu-i vezi ca le face ceva softul de conversie.

Eu pe aparatul meu D80 am 21 pixeli hot, are aparatul citeva luni (luat la promotia Buy Back Nikon) da' nu-l duc la remapat ca n-am timp de pierdut. N-am vazut cei 21 de pixeli decit in poza facuta intentionat cu capacul pe aparat :)

Adaug, pixelii astia hot se vad cel mai bine la ISO mare si timpi mari de expunere, dup cum arata cropul 100% pe care l-ai pus, cred ca indeplineste ambele conditii (ISO mare si timp de expunere lung).
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Pixeli morti?

Mesajde cosminprund » Mar Mai 12, 2009 7:38 am

De ce ramane topicul acesta primul in lista?
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Pixeli morti?

Mesajde Mikhail » Mar Mai 12, 2009 8:13 am

cosminprund scrie:De ce ramane topicul acesta primul in lista?


Pentru ca a fost creat ca topic important. Daca te uit la iconita difere fata de celelate.
Imagine
NIKON D7000 18-105VR, 55-200VR, 50mm f/1.8D AF, lensbaby muse
Avatar utilizator
Mikhail
 
Mesaje: 127
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Pixeli morti?

Mesajde bypp » Mar Mai 12, 2009 3:40 pm

Salut si eu am un D60 si are un pixel mort( mai nou hot), bine ca am citit aici ca m-am speriat rau, deci il mai las....


Numai bine :mrgreen:
Itu Ionut (bypp),
Nikon D60, kit 18-55 mm, si cam atat pana in prezent, ah da un trepied imprumutat de la un prieten :P
bypp
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mai 07, 2009 12:07 pm
Localitate: Navodari

Re: Pixeli morti?

Mesajde ionica melinte » Mie Iul 22, 2009 10:33 am

cei colorati sunt hot si cei negri sunt morti, dar cei albi? intra in categoria hot? la iso mare si timp de expunere mare am 3 rosii, 1 mov si 1 alb ultimul iesind mai tare in evidenta. daca fac poza cu capacul pus nu mai iese nimic (adica totul e negru). la fel daca folosesc blitul sau lumina zilei. cum pot remedia problema cu punctul alb?
multumesc!
ionica melinte
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iul 12, 2009 4:51 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

cron