Acum este Mar Apr 23, 2024 9:41 am

Articole Nikonisti.ro

Protejarea anti-furt a echipamentului foto.

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Protejarea anti-furt a echipamentului foto.

Mesajde KodiaK » Vin Mai 14, 2010 12:08 pm

Antonio Dumitrescu, ma gandeam sa imi iau de pe amazon.co.uk, dar nu vad nicaieri cat e shippingu. Tot ce vad referitor la shipping este ca e free in UK :P. Iar daca incept sa fac pasii pentru cumparare efectiv ajung la enter card details si tot nu imi zic cat e shippingul. Tu de pe ce site ai comandat din UK?
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Protejarea anti-furt a echipamentului foto.

Mesajde Cosmin Gheorghita » Vin Mai 14, 2010 7:36 pm

Am o veste proasta pentru voi: in Romania nu exista asigurari foto. Eu caut de ani de zile.
Doar sa-ti asiguri locatia cu echipamentul inauntru, daca l-ai scos, pa!
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Protejarea anti-furt a echipamentului foto.

Mesajde bogdan_dumitru » Vin Mai 14, 2010 8:16 pm

Pentru protejarea impotriva furtului recomand rucsacul Lowepro Flipside 300.
Accesul catre compartimentele echipamentului se face din interior, adica din zona ce se aseaza pe spatele celui ce il poarta.
Nu permite sa fi buzunarit cand esti in mijlocul unei multimi si esti mai tot timpul in siguranta si fara grija.
link magazin online
Recomand cu caldura, este usor si intra cam tot ce ai nevoie.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Protejarea anti-furt a echipamentului foto.

Mesajde KodiaK » Vin Mai 14, 2010 8:41 pm

Hehe, mersi de recomandare...vezi semnatura :)

Ma gandesc totusi cat de slashproof este. Ca fiind in spate poate nu esti cu ochii pe el. Dar totusi cred ca este mai bun decat o geanta foto tinuta in fata.

Nasola rau ca nu exista asigurare pt echipamentul foto la noi. Se pare ca inca nu am iesit din evul mediu..:(
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Protejarea anti-furt a echipamentului foto.

Mesajde Cosmin Gheorghita » Vin Mai 14, 2010 9:37 pm

KodiaK scrie:Nasola rau ca nu exista asigurare pt echipamentul foto la noi. Se pare ca inca nu am iesit din evul mediu..:(

Chestia şi mai nasoală e că se pare că nici n-au de gând de curând... Toţi asiguratorii cu care am discutat se uitau la mine ca la un bou, câţiva m-au făcut chiar să mă simt prost. Zici că vroiam să-mi asigur vreo disposable camera, nu ştiu ce şi-au imaginat. Pentru mulţi români, fotograful e un nene prost îmbrăcat, asudat, care aleargă după o mireasă cu două săpuniere în mâini, cu una filmează (obligatoriu), cu alta pozează "profesionist". În caz de furt, cu 500 ron şi le-a luat pe ambele înapoi...


Pentru admin: cred că ar fi bine dacă aţi muta acest topic la Discuţii libere deoarece e un subiect care priveşte pe toţi nikoniştii, nu doar pe DX-işti. Părerea mea...
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Protejarea anti-furt a echipamentului foto.

Mesajde FullMetalJacket » Vin Mai 14, 2010 10:24 pm

Cosmin Gheorghita scrie:Toţi asiguratorii cu care am discutat se uitau la mine ca la un bou, câţiva m-au făcut chiar să mă simt prost.

No offense, dar totusi cum te-ai gandit ca ai convinge un asigurator ca intr-adevar ti s-a furat echipamentul, si nu l-ai ascuns acasa intr-un dulap? Pe propria raspundere?
Nu stiu cum functioneaza acest tip de asigurari in EU, insa in Romania nu cred ca vom vedea asa ceva functionand prea curand. Poate de exemplu pentru firme mari de fotojurnalism ar merge, insa gradul de risc pentru asigurator ramane extrem, avand in vedere rata foarte mica de recuperare a echipamentelor furate si tentatia mare pe care o reprezinta. Iar asigurarile sunt o afacere, nu o binefacere.
Si eu as vrea sa imi pot asigura modestul echipament, dar cand se face dimineata ma iau cu alte ganduri si uit.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Protejarea anti-furt a echipamentului foto.

Mesajde Dan Pop » Vin Mai 14, 2010 11:09 pm

KodiaK scrie:Hehe, mersi de recomandare...vezi semnatura :)

Este cum nu se poate mai cochet, dar prea putin incapator pentru cine are de carat mai mult echipament. 400 este mai putin elegant, dar ceva mai incapator.
KodiaK scrie:Ma gandesc totusi cat de slashproof este.

Nu cred ca materialul din care e facut poate fi taiat fara ca tu sa simti nimic. In plus, daca in tot metroul sint doar doua persoane si cealalta se tine strins lipita de tine, ai toate motivele sa fii suspicios :)

Hotii oricum nu vor incerca nimic in prezenta martorilor. Daca te prind intr-un loc izolat, nu-si pun problema sa te lucreze cu finete: iti iau rucsacul cu totul si te lasa sa te simti fericit ca ai scapat nebatut sau netaiat cu cutitul. Asa ca, flipside sau nu, rucsacul nu este o solutie antifurt.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Protejarea anti-furt a echipamentului foto.

Mesajde Cosmin Gheorghita » Vin Mai 14, 2010 11:48 pm

FullMetalJacket, ma uimeste ce zici tu acolo. In TOATA lumea civilizata exista pachete pentru fotografi care ai fi uimit cate cuprind. Te acopera unele dintre ele inclusiv pe partea de daune daca dai buleala cu unele poze. In mai toata Europa, poti sa-ti asiguri inclusiv mobilul contra furtului inca de cand il cumperi.
Dar daca inclusiv unuia ca tine care mai face pozici i se pare ciudat ce zic eu aici, e clar ca mai avem mult de lucrat la partea aia cu desteptatul romanilor .
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Protejarea anti-furt a echipamentului foto.

Mesajde FullMetalJacket » Sâm Mai 15, 2010 12:49 am

Oh... banuiam, dar nu eram sigur de culmile nebanuite ale frustrarii care pot fi atinse in imposibilitatea asigurarii cioabelor combinata cu un scutec proaspat umezit de visul unei plimbari fotografice de-a latul preacivilizatului Connacht, unde nu s-au pomenit iz de putoare ceseghista sau tzepari de asigurari in veacul vecilor.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Protejarea anti-furt a echipamentului foto.

Mesajde sorinsava » Sâm Mai 15, 2010 11:44 am

Stiu ce zici. si daca vrei sa-l asiguri pt furt din apartament se uita mirati. Ca sa nu mai zic ca dupa furt iti evalueaza un "expert" marfa declarata dupa anul fabricatiei la care aplica un procent de uzura pe care nu il stii exact dinainte, asta pe linga alte clauze fantastice de prin contractele alea scrise mic. M-am interesat la mai multe asigurari dupa care m-am linistit.

Atit timp cit nu uiti ca au trecut doar citiva ani de cind taxa pe lux facea imposibil sa cumperi ceva foto din RO n-o sa te mai surprinda asa tare. Asa e tara si n-o sa se schimbe. La noi nici macar nu exista afacerea f dezvoltata in afara a inchirierii echipamentelor foto, poate tocmai din cauza imposibilitatii asigurarii lor.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori