Acum este Joi Mar 28, 2024 3:42 pm

Articole Nikonisti.ro

nikon d40 -nu stiu cum sa scap de praf

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: nikon d40 -nu stiu cum sa scap de praf

Mesajde corleonere » Vin Iun 11, 2010 11:47 am

multam mult pt raspunsuri,dar prefer sa l trimit la service nikon.
sincer tin prea mult la aparat ,ca sa risc.
multam inca o data
corleonere
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Mai 16, 2010 9:03 am

Re: nikon d40 -nu stiu cum sa scap de praf

Mesajde bitterblue2087 » Mar Iun 15, 2010 9:44 pm

Ahhhh durere si pe mine la nivelul curatare. Pe senzor nu e nimic si in plus D 90 are sistem de curatare a senzorului (nu stiu cat e de eficient , dar e curat) in schimb, pentaprisma, mai exact cand privesc in ocular e problema; am avut ceva am incercat sa curat mai tare am agravat situatia dupa care la o alta tentativa de curatare am indepartat din praf dar inca exista destul. Din teama de a nu strica ceva ( totusi nu l-am curatat niciodata pana acum ca nu a fost nevoie) la primele incercari am o oarecare retinere , aveti o idee cum as putea indeparta tot de pe acea suprafata de la pentaprisma ? Am inteles ca tuburile de aer pot sa am surpriza de apa ,deci cred ca se exclude , sau sa incerc la service ? dar fiind in Paris o sa ma taxeze de imi vine acru :( .O idee ar fi foarte bine venita , am incercat cu pompita mica, cu pensula , cu servetele , cu betisoare (care mai rau au facut) si cam atat.
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: nikon d40 -nu stiu cum sa scap de praf

Mesajde Dan Pop » Mie Iun 16, 2010 1:00 am

bitterblue2087 scrie:O idee ar fi foarte bine venita , am incercat cu pompita mica, cu pensula , cu servetele , cu betisoare (care mai rau au facut) si cam atat.

Probabil ca praful a ajuns pe fata inaccesibila a placutei de focalizare de la baza pentaprismei. Daca te simti suficient de curajos, mergi la http://www.katzeyeoptics.com/page--Focu ... uides.html si descarca instructiunile de instalare pentru D90. Acolo ti se explica, in detaliu si cu imagini, cum poti demonta si remonta placuta de focalizare. Evident, intre demontare si remontare, o cureti de praf pe ambele fete si sufli si eventualul praf de la baza pentaprismei. Fiind vorba de particule de praf, recomand exclusiv pompita de aer.

Pe de alta parte, avind in vedere ca praful asta nu apare in imagine, poti sa-l ignori linistit... Este solutia cu cel mai mic grad de risc. :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: nikon d40 -nu stiu cum sa scap de praf

Mesajde bitterblue2087 » Mie Iun 16, 2010 9:30 pm

Va multumesc dle Dan Pop pentru ajutorul oferit si cu siguranta am sa incerc si asta dar intr-o zi cand am dexteritatea si calmul necesar sa efectuez aceasta operatiune, deocamdata stres puternic la servici .
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: nikon d40 -nu stiu cum sa scap de praf

Mesajde Morphy » Vin Iun 18, 2010 10:12 am

Eu am incercat sa scap de praf de unul singur si am ajuns in final la service-ul Nikon cu tot felul de probleme. Cel mai bine ar fi sa il trimiti de prima data acolo ca sa nu ai parte de surprize neplacute. ;)
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: nikon d40 -nu stiu cum sa scap de praf

Mesajde bitterblue2087 » Vin Iun 18, 2010 10:44 pm

Si cum nu mi-am ales bine momentul am ispravit o minune :( incercarea de a inlatura siguranta pentaprismei si stresul din mine a facut sa sara surubelita si mi-am zgariat pentaprisma ufffffff se vede aiurea nu e zgariat tare dar ma munstra constiinta ca e zgariata acolo. Pana la urma o sa cumpar alta noua :) si acum stiu ce se poate intampla :D . Dupa acea actiune mi-am pierdut usor calmul si am "renuntat" la operatiunea de curatare pana la achizitionarea unei noi pentaprisme :D
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron