Acum este Joi Apr 25, 2024 6:58 am

Articole Nikonisti.ro

D90 Windows XP driver?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D90 Windows XP driver?

Mesajde Piorel » Mar Mai 18, 2010 6:23 am

Salut! Mi-am achiziţionat recent un D90 şi surpriză: nu pot să-i instalez driverul pe windows xp. Înainte am avut un d40 care a mers perfect atât pe netbook cât şi pe PC. Sigur, alternativă ar fi un memory card reader (netbookul având aşa ceva) dar eu doresc să-l conectez prin cablu, aşa m-am învăţat. Am instalat orice drivere posibile (MSC, PTP etc.) care se aflau pe cd sau în kiturile mele (unde era driverul pentru d40). Am încercat şi cu google dar am găsit doar tâmpenii, inclusiv pe forumuri. A mai avut cineva această problemă? Cum vedeţi rezolvarea? (refuz să cred că are aparatul o problemă).

Mulţumesc anticipat!
Piorel
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mai 18, 2010 6:17 am

Re: D90 Windows XP driver?

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mar Mai 18, 2010 8:03 pm

Vezi ce mod de lucru ai selectat în USB Mode în meniu. Alege Mass Storage ăla şi când îl conectezi, lasă-l să instaleze driverele PC-ul automat, ar trebui să meargă. Eu n-am avu nevoie de niciun fel de driver suplimentar la niciun Nikon digital, când le-am conectat, le-a instalat XP-ul automat... Nu am conectat D90, dar bănuiesc că e la fel. Nu pune pe PTP ăla, pune pe mass storage
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: D90 Windows XP driver?

Mesajde Piorel » Mar Mai 18, 2010 9:38 pm

Cam asta e problema... nu am niciun fel de setare pentru usb din meniul d90. Nu am mai păţit niciodată aşa ceva. Am rulat o grămadă de deviceuri pe usb
Piorel
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mai 18, 2010 6:17 am

Re: D90 Windows XP driver?

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Mai 19, 2010 9:02 am

Ok, păi verifică în manual la pag 148 cum să conectezi D90-ul la PC. Vezi sistemele de operare suportate, dacă te încadrezi. Instalează înainte de a conecta aparatul suita de software de pe CD. Acolo scrie că este suportat de XP SP3, poate ai SP2?
Oricum, n-am avut D90, dar e primul care văd că n-are mod USB PTP ăla şi mass storage...
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: D90 Windows XP driver?

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 19, 2010 9:54 am

Chestia e ca, incepind cu D700, Nikon a renuntat la a mai suporta protocolul MSC pe interfata USB. Poti face transferuri din aparat in PC fie vazind aparatul ca un imaging device, cu conditia sa folosesti doar formatul JPEG, fie utilizind programul de transfer al lui Nikon, TransferNX, care vine pe CD-ul din cutia aparatului sau poate fi descarcat gratuit de pe site-ul Nikon Europa.

Eu prefer sa folosesc un card reader.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D90 Windows XP driver?

Mesajde Haf » Mie Mai 19, 2010 9:58 am

Cosmin Gheorghita scrie:Oricum, n-am avut D90, dar e primul care văd că n-are mod USB PTP ăla şi mass storage...

D90 in mod implicit este in mod PTP, iar mass storage nu are.

Cititorul de carduri e cea mai buna solutie, de departe, ce motive ai avea sa conectezi camera pentru a o folosi practic tot ca pe un card reader mai scump?
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: D90 Windows XP driver?

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Mai 19, 2010 10:16 am

Dan Pop scrie:Chestia e ca, incepind cu D700, Nikon a renuntat la a mai suporta protocolul MSC pe interfata USB. Poti face transferuri din aparat in PC fie vazind aparatul ca un imaging device, cu conditia sa folosesti doar formatul JPEG, fie utilizind programul de transfer al lui Nikon, TransferNX, care vine pe CD-ul din cutia aparatului sau poate fi descarcat gratuit de pe site-ul Nikon Europa.

Eu prefer sa folosesc un card reader.

Da, dar la D300 eu am de-ăla, nu? Eu oricum descarc pozicile cu readerul, nu cu aparatul. D90 parcă e mai vechi un pic ca D300?
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: D90 Windows XP driver?

Mesajde FullMetalJacket » Mie Mai 19, 2010 10:43 am

Dan Pop scrie:Poti face transferuri din aparat in PC fie vazind aparatul ca un imaging device, cu conditia sa folosesti doar formatul JPEG,...

Se pot descarca si fisierele NEF daca, in loc sa urmati wizard-ul de descarcare care se lanseaza implicit la conectarea aparatului, vizualizati direct in Windows Explorer continutul cardului, dand click pe icoana ce poarta numele aparatului.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: D90 Windows XP driver?

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 19, 2010 11:00 am

FullMetalJacket scrie:
Dan Pop scrie:Poti face transferuri din aparat in PC fie vazind aparatul ca un imaging device, cu conditia sa folosesti doar formatul JPEG,...

Se pot descarca si fisierele NEF daca, in loc sa urmati wizard-ul de descarcare care se lanseaza implicit la conectarea aparatului, vizualizati direct in Windows Explorer continutul cardului, dand click pe icoana ce poarta numele aparatului.

Daca ai JPEG + NEF cu acelasi nume de baza, nu le poti descarca pe amindoua din Windows Explorer, pentru ca nu vei vedea decit o imagine in fereastra lui.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D90 Windows XP driver?

Mesajde FullMetalJacket » Mie Mai 19, 2010 11:06 am

Recunosc ca nu am incercat si in combinatia NEF+JPG.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori