Acum este Mar Apr 16, 2024 5:04 pm

Articole Nikonisti.ro

Tub extensie

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Tub extensie

Mesajde ciuncky » Vin Mai 21, 2010 2:41 pm

Salut, m-ar interesa un tub de extensie pt macro, si ma gandeam la un Nikon PK-12 Ai Extension Tube 14mm.
Intrebarea e, se potriveste pe D5000 fara probleme?

Si-acum, care e baiul mare, intentionez cam intr-o luna sa iau un 70-300, si nu eram sigur cat de bune ar fi rezultatele pe macro daca as folosi un inel inversor si cele doua obiective, asta si cel de 18-55.La inel, gasesc ceva 52mm-52mm de la nikon, nu-i bai.

so?
merci anticipat
Toate cele bune,
Alexandru Cinca

www.redsilk.thehex.ro
Avatar utilizator
ciuncky
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 26, 2010 10:41 am

Re: Tub extensie

Mesajde DannyMC » Vin Mai 21, 2010 6:13 pm

Cu cat distanta focala a obiectivului folosit este mai mare efectul inelului este mai redus.Daca folosesti cele doua (70-300 si 18-55) obtii factori de marire importanti dar nu mi se pare deloc o solutie practica mai ales ca distanta de lucru este de cativa cm.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tub extensie

Mesajde ciuncky » Vin Mai 21, 2010 7:20 pm

deci, cu alte cuvinte, ar fi de preferat tubul de extensie + 18-55...
(mda, vad ca se discuta si pe alt topic asta, tot pe un D5000, dar aici e ceva mai "aprofundat" ... cred :D
Toate cele bune,
Alexandru Cinca

www.redsilk.thehex.ro
Avatar utilizator
ciuncky
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 26, 2010 10:41 am

Re: Tub extensie

Mesajde DannyMC » Vin Mai 21, 2010 8:04 pm

ciuncky scrie:deci, cu alte cuvinte, ar fi de preferat tubul de extensie + 18-55...
(mda, vad ca se discuta si pe alt topic asta, tot pe un D5000, dar aici e ceva mai "aprofundat" ... cred :D

Inelele se pot monta pe orice obiectiv cu focala mai lunga de 35mm (sper sa nu ma insel aici! :roll: )cu alte cuvinte se poti folosi si pe 70-300 dar trebuie sa fie mai multe sau sa fie unul mai mare
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tub extensie

Mesajde Dan Pop » Vin Mai 21, 2010 9:01 pm

ciuncky scrie:Salut, m-ar interesa un tub de extensie pt macro, si ma gandeam la un Nikon PK-12 Ai Extension Tube 14mm.
Intrebarea e, se potriveste pe D5000 fara probleme?

De potrivit, se potriveste, dar e bine sa-ti cumperi si un obiectiv cu inel de diafragme, pentru ca tuburile de extensie Nikon nu transmit nici un fel de informatie intre aparat si obiectiv. D5000 se transforma intr-un aparat fara nici un fel de automatism si trebuie folosit in mod manual si pe focalizare si pe expunere (diafragma fiind setata pe obiectiv, din inel).

Mai bine iti iei un tub Kenko, care nu ridica asemenea probleme si pastreaza toate automatismele aparatului.

ciuncky scrie:Si-acum, care e baiul mare, intentionez cam intr-o luna sa iau un 70-300, si nu eram sigur cat de bune ar fi rezultatele pe macro daca as folosi un inel inversor si cele doua obiective, asta si cel de 18-55.La inel, gasesc ceva 52mm-52mm de la nikon, nu-i bai.

Cu 52-52 nu faci mare lucru, pentru ca 70-300 are filet de 67 mm. Nu recomand asemenea struto-camile si trebuie sa ai in vedere ca obiectivul montat invers e bine sa aiba inel de diafragme, altfel nu vei putea controla prea bine diafragma lui (obiectivele cu G in coada stau cu diafragma inchisa la maxim atunci cind sint montate invers.

Pentru genul asta de experimente recomand 50/1.8 montat invers cu un adaptor special. Chiar daca rezultatele nu vor satisface, investitia in 50/1.8 nu e irosita, iar adaptorul este relativ ieftin.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Tub extensie

Mesajde ciuncky » Sâm Mai 22, 2010 11:47 pm

ok, multumesc tuturor pt raspunsuri...pentru inceput, cred ca o sa iau un filtru de close-up, sa vad cate poate, si mai experimentez.

@Dan Pop, un model din gama Kenko despre care vorbiti, se poate? :)
un link, ceva .... multumesc
Toate cele bune,
Alexandru Cinca

www.redsilk.thehex.ro
Avatar utilizator
ciuncky
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 26, 2010 10:41 am

Re: Tub extensie

Mesajde DannyMC » Dum Mai 23, 2010 10:24 am

ciuncky scrie:@Dan Pop, un model din gama Kenko despre care vorbiti, se poate? :)
un link, ceva .... multumesc

link magazin online, link magazin online
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tub extensie

Mesajde bitterblue2087 » Mar Iun 15, 2010 10:09 pm

Am si eu inele identice cu Kenko doar de alta firma care tranzmit toate informatiile necesare plus control de diafragma si le-am utilizat atat pe ob 18-105 cu zoom la 105 mm cat si pe 70-300 mm si merge perfect. Nu e claritatea unui obiectiv macro dar te apropii pentru inceput, pot spune ca sunt multumit de investitie . recomand pachetul de 3 inele Kenko sau identic de alta firma.
O mica demonstratie , la care se poate lasa o critica, sugestie, idee .
La poza atasata a fost folosit obiectivul 18-105 mm.
Fişiere ataşate
 DSC_1350.JPG
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori