Acum este Vin Apr 19, 2024 7:00 am

Articole Nikonisti.ro

Problema Nikon D3

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Problema Nikon D3

Mesajde 85mm » Mar Noi 02, 2010 6:44 pm

TessellatedMind scrie:Buna ziua! Am o mare problema cu Nikon D3. Il foloseam cu 50mm f/1.8 in timpul unei ploi torentiale si l-am protejat pe cat se poate, dar a cam ploat pe el. Nu e prima oara cand il folosesc in astfel de conditii si consider ca am avut destula grija. Cand am ajuns acasa i-am scos carduri,obiectiv,baterie din el si l-am tinut intr-un loc uscat.

Problema este ca acum imi apare o eroare de diafragma ( Fee ) la obiectivul de 50mm, si nu pot declansa in nici un mod. Autofocusul merge normal. Eroarea nu apare insa cand am pe el un obiectiv cu motor de AF incorporat. Am testat 50-ul si pe alte aparate, iar totul e normal. Pe D3 am mai pus un obiectiv fara motor AF, iar eroarea inca persista.

Daca exista cineva care a patit o pozna ca asta, as dori un sfat inainte sa ma duc la service.

Multumesc!


:)) stai linistit omule. obiectivul tau nu are nimic. sper ca nu l-ai dat in service :))
pe scurt am avut si eu acesta "problema" si nu e vorba de niciun contact sau alte chestii.
vezi ca pe obiectiv ai un mic butonas cu un punct rosu care se intampla sa se miste. comuta manual diafragma la f22 si apoi aliniaza punctuletele rosii. ai sa vezi ca va fi ok dupa aia. asta-i tot.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Problema Nikon D3

Mesajde raldox » Mar Noi 02, 2010 7:07 pm

@85mm
TessellatedMind scrie: Am testat 50-ul si pe alte aparate, iar totul e normal. Pe D3 am mai pus un obiectiv fara motor AF, iar eroarea inca persista.
Avatar utilizator
raldox
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Ian 22, 2009 5:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema Nikon D3

Mesajde 85mm » Mie Noi 03, 2010 7:46 pm

Ok. Primul lucru care trebuie verificat cand apare eroarea FEE este treaba care am zis-o mai devreme. Indiferent de aparatul pe care este montat obiectivul. Butonul ala se deblocheaza de multe ori si creeaza aceasta eroare. Daca eroarea continua....SERVICE scrie pe el.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Problema Nikon D3

Mesajde WpK » Joi Noi 04, 2010 5:32 pm

85mm scrie:Ok. Primul lucru care trebuie verificat cand apare eroarea FEE este treaba care am zis-o mai devreme. Indiferent de aparatul pe care este montat obiectivul. Butonul ala se deblocheaza de multe ori si creeaza aceasta eroare. Daca eroarea continua....SERVICE scrie pe el.

Nu e deloc adevarat ce zici tu. Butonul nu trebuie sa fie blocat, e suficient ca diafragma sa fie setata la valoarea de 22. Indiferent de camera. Din moment ce pe alta camera a mers, e clar ca obiectivul era la f/22, nu? Deci, logica ar zice ca problema nu e cu obiectivul ci la body!
Nikon D700 with Nikon 80-200mm f/2.8, Nikon 20mm f/2.8, Nikon 50mm f/1.8, Nikon TC201 teleconverotr, Tamron 28-75mm f/2.8, and Nikon SB-900
WpK
 
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Apr 03, 2010 11:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema Nikon D3

Mesajde 85mm » Joi Noi 04, 2010 9:26 pm

WpK scrie:Nu e deloc adevarat ce zici tu. Butonul nu trebuie sa fie blocat, e suficient ca diafragma sa fie setata la valoarea de 22. Indiferent de camera. Din moment ce pe alta camera a mers, e clar ca obiectivul era la f/22, nu? Deci, logica ar zice ca problema nu e cu obiectivul ci la body!


Eu am zis ce mi s-a intamplat mie, de nenumarate ori si cum am remediat "problema". Asta a fost experienta mea cu acest obiectiv.....ce vrei ....sa spun altceva? Imi aparea eroare FEE, dadeam pe f22 si aliniam punctele rosii apoi mergea. Asta e.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori