Acum este Sâm Apr 27, 2024 2:34 pm

Articole Nikonisti.ro

Problema Nikon D3

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Problema Nikon D3

Mesajde TessellatedMind » Sâm Mai 22, 2010 5:28 pm

Buna ziua! Am o mare problema cu Nikon D3. Il foloseam cu 50mm f/1.8 in timpul unei ploi torentiale si l-am protejat pe cat se poate, dar a cam ploat pe el. Nu e prima oara cand il folosesc in astfel de conditii si consider ca am avut destula grija. Cand am ajuns acasa i-am scos carduri,obiectiv,baterie din el si l-am tinut intr-un loc uscat.

Problema este ca acum imi apare o eroare de diafragma ( Fee ) la obiectivul de 50mm, si nu pot declansa in nici un mod. Autofocusul merge normal. Eroarea nu apare insa cand am pe el un obiectiv cu motor de AF incorporat. Am testat 50-ul si pe alte aparate, iar totul e normal. Pe D3 am mai pus un obiectiv fara motor AF, iar eroarea inca persista.

Daca exista cineva care a patit o pozna ca asta, as dori un sfat inainte sa ma duc la service.

Multumesc!
Looking for love, or just a different story
TessellatedMind
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Sep 11, 2009 10:23 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema Nikon D3

Mesajde Dan Pop » Sâm Mai 22, 2010 9:52 pm

TessellatedMind scrie:Problema este ca acum imi apare o eroare de diafragma ( Fee ) la obiectivul de 50mm, si nu pot declansa in nici un mod. Autofocusul merge normal. Eroarea nu apare insa cand am pe el un obiectiv cu motor de AF incorporat. Am testat 50-ul si pe alte aparate, iar totul e normal. Pe D3 am mai pus un obiectiv fara motor AF, iar eroarea inca persista.

Incearca sa cureti contactele de pe montura aparatului. 50/1.8 nu are garnitura de protectie la montura si probabil ca apa a patruns in zona contactelor si, dupa uscare, a lasat ceva reziduuri pe ele.

Pe ploaie, folosesc doar obiective cu garnitura la montura, pentru ca prefer sa curat sarurile de pe garnitura obiectivului decit de pe contactele electrice ale monturii.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema Nikon D3

Mesajde TessellatedMind » Mie Iun 09, 2010 11:01 pm

Multumesc pentru sfat! M-am gandit, si sper, ca asta este problema pentru ca nu imi permit sa il las la service deocamdata.Ati putea va rog sa imi spuneti ce anume folositi dumneavoastra pentru curatarea contactelor electrice?
Looking for love, or just a different story
TessellatedMind
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Sep 11, 2009 10:23 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema Nikon D3

Mesajde Dan Pop » Joi Iun 10, 2010 10:55 am

TessellatedMind scrie:Ati putea va rog sa imi spuneti ce anume folositi dumneavoastra pentru curatarea contactelor electrice?

Depinde de contacte si de gradul lor de murdarire. In mod normal, o radiera aspra (partea albastra a unei radiere bicolore). Aici, chestia e mai delicata pentru ca resturile de radiera nu trebuie sa ajunga in interiorul aparatului. La contacte corodate de scursura din baterii sau acumulatoare folosesc o perie speciala de curatat contacte, cu peri din fibra de sticla.

In cazul de fata, incearca cu alcool isopropilic sau lichid folosit la curatatul capetelor magnetice (casetofon sau video). Exista si o solutie speciala pentru curatat contacte electrice, dar nu stiu pe unde se gaseste. In lipsa de orice altceva, foloseste un bat cu vata in capat, bine umezit cu alcool ordinar.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema Nikon D3

Mesajde Gheorghita Epureanu » Mar Aug 17, 2010 8:19 am

camera ta nu are nimic. Mesajul de eroare "Fee" apare atunci cand - Lens aperture ring is not set to
minimum aperture. in traducere libera, camera nu recunoaste cea mai mica diafragma - cel mai mare f.
Trebuie blocata difragma la cel mai mare f adica in cazul obiectivului 50m 1.8 la f22.
Asa am patit pe d90 cand am atasat prima data obiectivul 50m 1.8
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: Problema Nikon D3

Mesajde Dan Pop » Mar Aug 17, 2010 8:36 am

ghighi4m scrie:camera ta nu are nimic. Mesajul de eroare "Fee" apare atunci cand - Lens aperture ring is not set to
minimum aperture. in traducere libera, camera nu recunoaste cea mai mica diafragma - cel mai mare f.
Trebuie blocata difragma la cel mai mare f adica in cazul obiectivului 50m 1.8 la f22.

Inainte de a-ti da cu parerea, e bine sa citesti cu atentie descrierea completa a problemei. Omul a spus cit se poate de clar:
Am testat 50-ul si pe alte aparate, iar totul e normal. Pe D3 am mai pus un obiectiv fara motor AF, iar eroarea inca persista.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema Nikon D3

Mesajde Gheorghita Epureanu » Mar Aug 17, 2010 9:02 am

din toata mica mea experienta pe care o am in domeniul aparaturii foto si din faptul ca am avut aceasi eroare pe camera mea am dedus ca ar fi aceasi problema. m-am gandit ca aceasi mesaj de eroare nu poate avea decat aceasi rezolvare.
E si normal ca 50-ul sa mearga pe alte aparate, eroarea nu e de la obiectiv, e de la body.

propun ca noi cei care suntem la inceput in ale fotografiei sa purtam la avatar un semn special distinctiv (cum e mamaliga in geam la soferii incepatori) si cand punem si noi o parere undeva lumea sa vada repede ca suntem mamaligari si sa spuna ceva de genu: asta e incepator asta nu stie mai nimic, las ca astept parerea lui ....... ca el stie ce spune.

de fapt daca ma gandesc bine si voi cei care le stiti pe toate ati fost mamaligari la un moment dat

...si asta e dupa ce mi-am dat cu parerea.
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: Problema Nikon D3

Mesajde Haf » Mar Aug 17, 2010 10:13 am

ghighi4m scrie:propun ca noi cei care suntem la inceput in ale fotografiei sa purtam la avatar un semn special distinctiv (cum e mamaliga in geam la soferii incepatori) si cand punem si noi o parere undeva lumea sa vada repede ca suntem mamaligari si sa spuna ceva de genu: asta e incepator asta nu stie mai nimic, las ca astept parerea lui ....... ca el stie ce spune.

Nu e nevoie de asa ceva si te-ai suparat gratuit, ti s-a atras atentia cu bun simt atata tot ;)
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Problema Nikon D3

Mesajde Dan Pop » Mar Aug 17, 2010 10:49 am

ghighi4m scrie:E si normal ca 50-ul sa mearga pe alte aparate, eroarea nu e de la obiectiv, e de la body.

Superba logica! Parca spuneai ca de vina e obiectivul, care nu e setat la diafragma "portocalie". De ce alte aparate l-ar accepta si doar astuia ii sta in git?
ghighi4m scrie:de fapt daca ma gandesc bine si voi cei care le stiti pe toate ati fost mamaligari la un moment dat

Desigur, doar ca am avut bunul simt sa ne asumam statutul de incepatori si nu ne-am apucat sa dam lectii celor cu mai multa experienta. Si nici n-am sarit de fund in sus cind ni s-a atras atentia asupra greselilor noastre...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema Nikon D3

Mesajde Gheorghita Epureanu » Mar Aug 17, 2010 11:58 am

nu m-am suparat pe faptul ca am gresit sau ca cineva mi-a atras atentia. ma deranjat stilul cum a facut-o, mai ales acele cuvinte subliniate, am simtit acea atitudinea de superioritate pe care nu sunt obligat sa o suport (poate ca nu a fost dar eu asa am perceput). Daca Dan Pop (o anumita experienta) stie ca nu este corect ce am zis eu (o mai mica experienta), putea sa spuna clar ca gresesc si daca dorea putea sa ofere si o explicatie, nu numai pentru mine cat si pentru cei care ar avea ceva de invatat din asta.
La primul punct cel cu obiectivul 50 pe alte aparate ai dreptate. Acum ca gandesc logic daca nu e setat la difragma portocalie da eroare la fiecare aparat.
La al doilea punct:
1. care e bunul simt pe care un incepator trebuie sa il aibe?, am injurat pe cineva sau daca toti am fost la inceput si probabil am pus intrebari putin prostesti sau am dat raspunsuri nechibzuite, ne e rusine cu asta?
2. ce lectii am dat eu? am spus o parere si am sustinut-o atat cat ma dus capul. acum daca vad ca am gresit, asta e, trebuie sa invat la un moment dat. explicatia data de mine este "by the book" in manual la eroarea Fee exact asta spune. Deci, la urma urmei am citat manualul.
3. am sarit de fund in sus pentru ca ma deranjat ceva, nu pentru ca mi sa atras atentia.
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 41 vizitatori

cron