Acum este Mie Apr 24, 2024 6:30 am

Articole Nikonisti.ro

Am nevoie de ajutor

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Am nevoie de ajutor

Mesajde Sajuuk » Lun Iul 05, 2010 2:41 pm

2exquisite scrie:Salut.Si eu sunt incepator in ale fotografiei si recunosc,putin speriat de cat de mult am de invatat pana sa realizez prima fotografie (nu poza).La fel ca tine,am un D3000 si vreau sa invat totul despre el.Pe mine m-au ajutat f. mult tutorialele de pe net,de genul http://www.photoaxe.com/understanding-t ... -aperture/ (asta ca sa fiu on-topic).Totodata si acest forum este plin de informatii utile,pentru care multumesc tuturor celor care contribuie la "formarea" noastra,a novicilor:).


E bine de cei de acum ca au forumul la indemana. Personal am inceput cu... manualul aparatului, Google si multe ore pierdute citind despre ISO, F-stop, timp de expunere si WB si modul in care se modifica imaginea la diferite setari ale parametrilor enumerati

Andrei.
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Am nevoie de ajutor

Mesajde Alin M » Mar Iul 06, 2010 11:46 am

D3000`ul este un aparat foarte bun ca si D5000`ul ... nu o sa faca ce face un D300 - D700 - D3 ... dar pentru un incepator este f bun .. eu prima data am invatzat pe D40`ul unui prieten care avea mai putine resurse ca D3000`ul .. si cand mi`am luat primul meu aparat ,D3000 mi`am luat... chiar daca apoi mi`am luat un D80 ca vroiam un motor de auto`focus pe body si posibilitatea de a face mai multe setari ...


Pentru inceput .. invatza`l foarte bine pe cel care il ai si apoi singur ai sa vezi cat de bun e :P in functie de ce ai tu nevoie de la el
Sunt inofensiv ... dar gandul meu e ..... Criminal
http://www.facebook.com/Alin.Manole.Photography

Imagine

Nikon D80 body + Nikon AF-S 18-55mm f/3.5-5.6 G + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 + Nikon SB-700 + Giottos VT806 and Geanta Nikon CF-EU04
Avatar utilizator
Alin M
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Ian 24, 2010 2:17 pm
Localitate: Ploiesti

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori