Acum este Vin Apr 19, 2024 1:04 pm

Articole Nikonisti.ro

Am nevoie de ajutor

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Am nevoie de ajutor

Mesajde sandy_s » Vin Iun 11, 2010 9:16 pm

Buna. Stiu ca poate intrebarea mea va fi absurda. Imi place foarte mult fotografia si ieri mi-am cumparat un Nikon D3000, primul meu D-SLR. As vrea sa stiu mai multe despre distanta de focalizare si timpul de expunere. Adica sa stiu cum ar trebui setate, stiu ca are si modul AUTO dar eu as vrea sa seteze singura, sa nu las aparatul sa faca tot. Am cautat pe net dar nu prea m-am lamurit. Sper sa ma ajutati si daca este o intrebare prea absurda imi cer scuze dar vreau sa invat cat mai multe.
sandy_s
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iun 11, 2010 8:41 pm

Re: Am nevoie de ajutor

Mesajde Antonio Dumitrescu » Lun Iun 14, 2010 9:20 am

Salut,

Iti recomand sa urmaresti in intregime tutorialul de la adresa http://www.nikondigitutor.com/eng/d3000/index.html , este un foarte bun inceput si apoi dupa ce te familiarizezi cu principalele functii ale noului tau aparat poti cauta si intreba pe forum ce anume doresti sa afli.

P.S Nu ar strica sa frunzaresti forumul pentru a afla lucruri noi, sa inveti aspectele fotografiatului nu poate nu poate fi cuprins intr-un singur raspuns sau chiar un topic.

Mult succes in noua pasiune!
Antonio Dumitrescu
 
Mesaje: 89
Membru din: Mar Sep 08, 2009 8:18 pm

Re: Am nevoie de ajutor

Mesajde Maniac » Lun Iun 14, 2010 9:45 am

Mare greseala ai facut! Trebuia sa iei minim D90 sau mai bine D300. Cu D3000 nu o sa inveti prea multe...

Acuma, vorbind serios,ai o lectura obligatorie:
http://nikonusa.com/pdf/manuals/noprint ... oprint.pdf

Dupa care trebuie sa te ocupi de:
-aspectele artistice/practice:
http://www.morguefile.com/docs/Classroom

-aspectele tehnice/tehnologice:
http://www.cambridgeincolour.com/tutorials.htm
Atentie ca sunt complicate si e posibil sa te plictiseasca!

Si mai recomand sa citesti:
http://www.amazon.com/Within-Frame-Jour ... 0321605020
respectiv:
http://www.amazon.com/Picture-This-How- ... 745&sr=1-1

Spor la lectura!

PS:
Pentru cei pe care ii chinuie talentul(si sunt cativa p'acia), prima afirmatia e o gluma :P. Restul nu sunt.
PPS:
Am realizat ceva: "sorinsava" incearca sa ajunga la 1000 de posturi. Fara sa conteze cum.
Ultima oară modificat de Maniac pe Lun Iun 14, 2010 10:15 am, modificat de 2 ori în total.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Am nevoie de ajutor

Mesajde sorinsava » Lun Iun 14, 2010 10:11 am

Maniac scrie:Mare greseala ai facut! Trebuia sa iei minim D90 sau mai bine D300. Cu D3000 nu o sa inveti prea multe...


Ar trebui sa te abtii sa comentezi ce alegerile altora. Nu de alta dar nu pare ca un d3x e tot ce iti lipseste.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Am nevoie de ajutor

Mesajde hyp » Lun Iun 14, 2010 10:54 am

Maniac scrie:Mare greseala ai facut! Trebuia sa iei minim D90 sau mai bine D300. Cu D3000 nu o sa inveti prea multe...

PS:
Pentru cei pe care ii chinuie talentul(si sunt cativa p'acia), prima afirmatia e o gluma :P. Restul nu sunt.
PPS:
Am realizat ceva: "sorinsava" incearca sa ajunga la 1000 de posturi. Fara sa conteze cum.

sorin nu ai citit tot postul ;)
maniac..mersi si eu de cateva link-uri. chiar interesante vreo 2
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Am nevoie de ajutor

Mesajde sandy_s » Lun Iun 14, 2010 1:02 pm

va multumesc frumos pentru link-uri. acuma ma pun sa citesc:)
sandy_s
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iun 11, 2010 8:41 pm

Re: Am nevoie de ajutor

Mesajde Adrian_ » Mar Iun 29, 2010 5:28 pm

Apropo de ce a spus Maniac, cum ca ai facut o mare greseala, alegand un D3000. Nu cred ca exista aparate proaste si aparate bune. Exista aparate potrivite pentru anumite pretenti si proaste pentru aceleasi pretenti. Aparatul trebuie sa isi indeplineasca rolul pt. segmentul de piata pentru care a fost fabricat. Tot timpul vor exista aparate mai bune decat cel pe care il avem. Daca nu azi, maine sigur. Deci daca pe tine te multumeste, si-a facut treaba.

La fel ca tine, sunt si eu posesor al unui D3000 si sunt multumit de el. Am putut sa aleg intre el si Olympus pen e-pl1, pe care l-am gasit la o diferenta foarte mica de bani. Am ales Nikon, fan fiind si gandindu-ma ca am mai multe "jucarii" aditionale pt. el. Probabil am gresit, probabil nu. Eu unul sunt multumit.

PS. Probabil s-a mai discutat, dar care ar putea fi urmatorul aparat pe care as putea sa-l cumpar? Sa fie un balans bun intre pret si functii, avand in vedere ca nu vreau sa fac bani din asta. Doar din dragoste pt. fotografie.
Adrian_
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iun 29, 2010 12:12 am
Localitate: Chester, UK

Re: Am nevoie de ajutor

Mesajde DannyMC » Mar Iun 29, 2010 5:42 pm

@Adrian_ Daca mai citesti o data ce a scris Maniac vei observa ironia! ;) A scris chestia aia referitor la anumite sfaturi de pe forum cum ca nu poti incepe sa faci fotografie (ca amator) cu un DSLR entry-level. Chiar acum cateva zile cineva intreba ce sa aleaga intre D3000 si D5000 si un user i-a recomandat sa-si cumpere un D300! :P
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Am nevoie de ajutor

Mesajde Adrian_ » Mar Iun 29, 2010 6:08 pm

DannyMC scrie:@Adrian_ Daca mai citesti o data ce a scris Maniac vei observa ironia! ;) A scris chestia aia referitor la anumite sfaturi de pe forum cum ca nu poti incepe sa faci fotografie (ca amator) cu un DSLR entry-level. Chiar acum cateva zile cineva intreba ce sa aleaga intre D3000 si D5000 si un user i-a recomandat sa-si cumpere un D300! :P


Corect! Scuze, n-am observat. :oops:
Adrian_
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iun 29, 2010 12:12 am
Localitate: Chester, UK

Re: Am nevoie de ajutor

Mesajde 2exquisite » Vin Iul 02, 2010 10:37 am

sandy_s scrie:Buna. Stiu ca poate intrebarea mea va fi absurda. Imi place foarte mult fotografia si ieri mi-am cumparat un Nikon D3000, primul meu D-SLR. As vrea sa stiu mai multe despre distanta de focalizare si timpul de expunere. Adica sa stiu cum ar trebui setate, stiu ca are si modul AUTO dar eu as vrea sa seteze singura, sa nu las aparatul sa faca tot. Am cautat pe net dar nu prea m-am lamurit. Sper sa ma ajutati si daca este o intrebare prea absurda imi cer scuze dar vreau sa invat cat mai multe.


Salut.Si eu sunt incepator in ale fotografiei si recunosc,putin speriat de cat de mult am de invatat pana sa realizez prima fotografie (nu poza).La fel ca tine,am un D3000 si vreau sa invat totul despre el.Pe mine m-au ajutat f. mult tutorialele de pe net,de genul http://www.photoaxe.com/understanding-t ... -aperture/ (asta ca sa fiu on-topic).Totodata si acest forum este plin de informatii utile,pentru care multumesc tuturor celor care contribuie la "formarea" noastra,a novicilor:).
Nikon
Avatar utilizator
2exquisite
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 28, 2010 1:10 pm
Localitate: Petrosani

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori