Acum este Joi Apr 18, 2024 10:32 am

Articole Nikonisti.ro

s.

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde Dan Pop » Dum Iun 13, 2010 3:23 pm

SOLOMONIEN scrie:ok, am vazut ca sunt mult mai multe diferente fata de cate credeam eu, dar am hotarat sa pastrez acest d3000 si sa scot maximum de la el :) .

Este o filosofie mai paguboasa decit crezi, chiar daca diversi care nu o practica, o vintura destul de des pe aici.

In primul rind, n-o sa scoti maximul din el nici daca-l folosesti pina la sfirsitul vietii. In al doilea rind, un aparat mai capabil te trage si pe tine dupa el, prin noile posibilitati pe care ti le ofera.
SOLOMONIEN scrie:Ma intereseaza cum am spus si in postul de mai sus ,obiectivele cu care sa pot invata fotografie.

Pai, daca e sa fim consecventi, de ce sa nu invatam fotografie cu obiectivul de kit, pina cind nu vom scoate maximul din el? :twisted: La urma urmei, nume rasunatoare din istoria fotografiei au facut cariera pe film cu fixul de 50 mm...
SOLOMONIEN scrie:De ce am nevoie?

Daca nu cumperi nici un obiectiv fara sa stii de ce ai nevoie de el, nu poti da gres. Le folosesti pe alea pe care le ai pina cind simti nevoie de mai mult, ocazie cu care vei sti si in ce consta acest mai mult: mai wide, mai tele, mai luminos, mai clar, mai rapid in focalizare, mai close-up sau chiar macro.
SOLOMONIEN scrie:de exemplu se merita sa inlocui 18-105 cu Tamron AF-S SP 28-75mm f/2.8 Di XR LD IF ?

Insusi faptul ca pui o asemenea intrebare arata ca n-ai inteles nimic pina acum in materie de distante focale si utilizarea lor. Putem discuta daca merita cumparat 28-75/2.8 pentru un D3000, dar in nici un caz daca acesta poate inlocui un 18-105, chiar daca primul este optic superior si are luminozitate mai buna.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde Haf » Dum Iun 13, 2010 4:06 pm

Dan Pop scrie:
SOLOMONIEN scrie:de exemplu se merita sa inlocui 18-105 cu Tamron AF-S SP 28-75mm f/2.8 Di XR LD IF ?

Insusi faptul ca pui o asemenea intrebare arata ca n-ai inteles nimic pina acum in materie de distante focale si utilizarea lor. Putem discuta daca merita cumparat 28-75/2.8 pentru un D3000, dar in nici un caz daca acesta poate inlocui un 18-105, chiar daca primul este optic superior si are luminozitate mai buna.

Mai e si varianta in care ai fotografiat mult pe niste focale anume sau cu un obiectiv si iti cumperi ceva doar ca sa mai schimbi putin din "monotonie" :D, e si asta o solutie dar daca nu te acomodezi cu ce cumperi iesi in pierdere financiar la revanzare.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde SOLOMONIEN » Dum Iun 13, 2010 4:29 pm

nu stiu ce sa spun,,,m ati cam pus la punct :) . concluzia este ca ar trebui sa ma multumesc cu ce am? Dar totusi am o dilema, de ce acel tamron 28-75 (un obiectiv luminos datorita focalei 2.8) nu ar putea inlocui 18-105 de la nikkor, adica parerea mea este ca ar face acelasi lucru ca 18-105 doar ca s ar descurca mai bine in conditii de iluminare slaba si ar separa mai bine subiectul de fundal (facand abstractie de plaja pe care nu o acopera fata de nikkor)
Avatar utilizator
SOLOMONIEN
 
Mesaje: 181
Membru din: Joi Mai 13, 2010 3:18 pm

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde aind » Dum Iun 13, 2010 4:38 pm

SOLOMONIEN scrie:nu stiu ce sa spun,,,m ati cam pus la punct :) .


nu te speria, gandeste-te ca cei de mai sus au trecut prin ce treci tu acum si vor sa te scuteasca de cheltuieli inutile (deocamdata). totusi tu esti cel care decide pina la urma ce prioritati trebuie urmate.

concluzia este ca ar trebui sa ma multumesc cu ce am? Dar totusi am o dilema, de ce acel tamron 28-75 (un obiectiv luminos datorita focalei 2.8) nu ar putea inlocui 18-105 de la nikkor, adica parerea mea este ca ar face acelasi lucru ca 18-105 doar ca s ar descurca mai bine in conditii de iluminare slaba si ar separa mai bine subiectul de fundal (facand abstractie de plaja pe care nu o acopera fata de nikkor)


daca renunti la 18-105 pentru acel tamron - o sa pierzi partea wide, de la 18 la 35mm care-l ai deja..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde SOLOMONIEN » Dum Iun 13, 2010 5:22 pm

ok, am inteles punctul dvs de vedere. va multumesc pentru sfaturi, ,,am decis ca nu are rost sa investesc inutil in obiective de care nu stiu daca am nevoie :) , aveti dreptate ,obiectivele trebuie cumparate in functie de necesitatile fiecaruia si asta numai persoana in cauza poate sti :) , deci am sa astept sa vad in timp ce imi lipseste .
Avatar utilizator
SOLOMONIEN
 
Mesaje: 181
Membru din: Joi Mai 13, 2010 3:18 pm

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde aind » Dum Iun 13, 2010 5:48 pm

SOLOMONIEN scrie:ok, am inteles punctul dvs de vedere. va multumesc pentru sfaturi, ,,am decis ca nu are rost sa investesc inutil in obiective de care nu stiu daca am nevoie :) , aveti dreptate ,obiectivele trebuie cumparate in functie de necesitatile fiecaruia si asta numai persoana in cauza poate sti :) , deci am sa astept sa vad in timp ce imi lipseste .


imprumuta de la cunostiinte, fa vizite prin magazinele foto si testeaza daca poti alte obiective, citeste review-uri la ele.. fa-ti pareri..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde Maniac » Dum Iun 13, 2010 5:49 pm

@SOLOMONIEN
Citeste chestia asta:
http://theonlinephotographer.typepad.co ... eorge.html
E lunga si (relativ) plicticoasa, dar analizeaza o situatie des intalnita (si descrie un gen de oameni).
Si vezi chestiile astea doua, sper sa intelegi ce vor oamenii aia(de la Olympus) sa zica:
http://www.youtube.com/watch?v=6vuDtcFngZc

http://www.youtube.com/watch?v=lwnSqr7zMeo&NR=1

Pe scurt, parerea mea:
In fotografie, daca trebuie sa intrebi pe ceilalti despre ceva ce ai tu nevoie, atunci nu ai nevoie de acel ceva. Acum, nu te va tine nimeni sa iti cumperi ce iti doresti tu. Dar trebuie sa iti pui o intrebare simpla:
Vrei sa colectionezi echipament sau fotografii?
Daca vrei sa colectionezi echipament, trebuie sa stii clar ca vei ajunge sa cheltui o suma serioasa de bani si sa stii perfect specificatiile tehnice si performantele diverselor scule, precum si detalii despre intretinerea lor.
Daca vrei sa colectionezi fotografii, ai toate sansele sa iti perzi adidasi prin Delta, sa fii facut leoarca de o masina de raliu si cate si mai cate...dar eu unul cred ca e mai amuzant decat sa stai toata ziua sa te stresezi in legatura cu faptul ca nu ai buton de WB separat sau ca ai avea nevoie de 300mm f4 ;)

Cu un D3000+18-105+35mm esti acoperit pentru ceva vreme. De ce stai pe forum si nu esti plecat dupa poze?

PS: e "merita", nu "se merita"
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde SOLOMONIEN » Dum Iun 13, 2010 7:27 pm

http://theonlinephotographer.typepad.co ... eorge.html
foarte interesant linkul, cred ca reprezinta povestea multor persoane de pe acest forum . Este o lectie buna pentru orice incepator dar indraznesc sa spun ca si pentru multi altii care au depasit acest nivel.
Avatar utilizator
SOLOMONIEN
 
Mesaje: 181
Membru din: Joi Mai 13, 2010 3:18 pm

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde Maniac » Dum Iun 13, 2010 8:17 pm

Si culmea, ca respectivul articol nu e un indemn sa iti iei echipamentul cel mai scump ci ironizeaza pe cei care recomanda pe principiul "clasa superioara=mai bun pentru un incepator" si e mai degraba e un indemn sa te concentrezi pe fotografii :P.

Iar cand te mai apuca pofta de echipament nou, puneti niste intrebari legate de tine si echipament:
De exemplu:
a) Senzorul aparatului meu e prea zgomotos! Dar eu stiu sa expun cum trebuie? Stiu sa prelucrez un RAW cum trebuie?
b) Imi trebuie un AF mai bun! Am utilizat toate modurile posibile ale AF-ului? Inteleg cum merge fiecare? Stiu sa folosesc punctele de focalizare?
c)Imi trebuie un obiectiv nou! Ce anume? De ce imi trebuie? (Imi place sa pozez pasari si focala pe care o am e prea scurta? Imi place sa trag pisici negre in pesteri si am nevoie de obiective luminoase?)
d)Obiectivul curent nu este suficient de clar! Il folosesc la diafragma optima? Folosesc timpi de expunere corecti? Ii asigur suportul care trebuie?

samd.

Ideea e ca cea mai usoara metoda sa dai bani aiurea e sa crezi ca, imbunatatind echipamentul iti vei imbunatati si imaginile. Tu ca pozograf esti componenta din angrenaj care este cea mai usor de imbunatatit! Tot ce trebuie e timp, studiu si exercitiu. Care sunt relativ ieftine...;)
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde bogdanc76 » Joi Iun 17, 2010 4:37 pm

Depinde foarte mult si la ce nivel vrei sa ajungi. Daca esti ok cu nivelul de hobby fara prea mari pretentii, atunci D3000 sau D5000 sunt ok. Ar fi fost de preferat D5000 pt ca are un senzor mai bun cu un comportament superior la ISO mari. Dar, daca te apuci de invatat si ajungi de exemplu sa masori expunerea prin mai multe variante sau sa schimbi metoda de focusare sau sa schmbi din AFS in AFC samd, o sa-ti dai seama ca facand toate astea cu D3000 vei risca sa pierzi cadre tot umbland prin meniuri si-ti vei fi dorit sa ai niste butoane dedicate. Daca as face o schimbare de la D3000 la D90, as face in primul rand pt calitatea senzorului de la D90. Am vazut fotografii facute la ISO1600 cu D3000 si cu D5000/D90 si crede-ma ca exista diferente vizibile de calitate in favoarea celor din urma. Asa ca:
1. daca vrei sa ramai la un nivel foarte basic, as face un efort pt un D5000 pentru calitatea fotografiilor mai buna decat ce obtii cu D3000-ul.
2. daca vrei sa intrii ceva mai mult in tainele fotografiei, recomand D90.
bogdanc76
 
Mesaje: 144
Membru din: Mie Mar 17, 2010 9:51 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron