Acum este Vin Apr 26, 2024 8:12 pm

Articole Nikonisti.ro

s.

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde Dan Pop » Lun Sep 27, 2010 4:20 pm

Maniac scrie:
In conditiile date de iluminare, 1:5.6 si 1/200 sec (ceva mai putin la aparate cu pretentii) duc la supraexpunere. Daca tinem la valoarea diafragmei, trebuie sa gasim o cale de a scurta timpul de expunere

O metoda simpla si (relativ) ieftina este folosirea unui filtru ND de calitate.

Exista o metoda mai simpla, mai ieftina si mai eficace, care presupune doar cunoasterea capabilitatilor aparatului (nu stiu daca e disponibila si la clasa entry-level). Necazul cu filtrul ND este ca atenueaza atit lumina soarelui cit si pe cea data de flash.
Maniac scrie:Din cate am observat si un filtru C-PL de slaba calitate poate fi folosit pe post de ND intr-o anumita masura....dar mai bine nu.

Majoritatea filtrelor de polarizare se comporta ca ND3-uri, daca lumina care intra in obiectiv este complet nepolarizata. Hoya HD doar ca ND2.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde parpa_tupac » Mar Sep 28, 2010 7:28 am

Radu_Grozescu scrie:
special.foto scrie: lucrand la un eveniment, sa zicem, afara, sa zicem, pe prioritate de diafragma undeva la f 5.6 si cu fill-in flash, s-ar putea sa ai o surpriza ca aparatul in contre-jour sa iti dea "HI" si sa iti arda o poza


Chiar sunt curios daca vreunul dintre participantii la seminariile Nikon isi aduce aminte raspunsul la aceasta problema :-)

Inclusiv de la cel de incepatori :-)



ei uite aici meritul in plus a lui D90 in favoarea orcarui entry level, functia auto FP rezolva problema
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde special.foto » Mar Sep 28, 2010 8:29 am

parpa_tupac scrie:
Radu_Grozescu scrie:
special.foto scrie: lucrand la un eveniment, sa zicem, afara, sa zicem, pe prioritate de diafragma undeva la f 5.6 si cu fill-in flash, s-ar putea sa ai o surpriza ca aparatul in contre-jour sa iti dea "HI" si sa iti arda o poza


Chiar sunt curios daca vreunul dintre participantii la seminariile Nikon isi aduce aminte raspunsul la aceasta problema :-)

Inclusiv de la cel de incepatori :-)



ei uite aici meritul in plus a lui D90 in favoarea orcarui entry level, functia auto FP rezolva problema

Clar... Ideea e ca inainte sa se intrebe daca merita un astfel de upgrade, ar trebui enumerate necesitatile care impun necesarul upgrade-ului.
Nikon digitale + ruseşti pe film
Avatar utilizator
special.foto
 
Mesaje: 178
Membru din: Mar Iun 29, 2010 12:46 pm
Localitate: Constanta

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde Maniac » Mar Sep 28, 2010 9:38 am

Necazul cu filtrul ND este ca atenueaza atit lumina soarelui cit si pe cea data de flash.


ei uite aici meritul in plus a lui D90 in favoarea orcarui entry level, functia auto FP rezolva problema


Nu si daca scopul este sa imi schimb setarile de la ISO100, 1/200s, f8 la ISO100, 1/200, f4 pentru a omora DoF. Imi este greu sa explic verbal ce si cum (eu am inteles empiric solutia problemei), dar cum pun mana pe un filtru ND de 67mm (adica pe la inceputul lunii Octombrie sper eu) o trag cateva cadre sa va arat ce si cum. Ideea ramane: daca vrei sa tragi altfel decat de la 1-2 metri de subiect, va trebui sa folosesti un ND. HSS nu te va mai ajuta.

PS:
Punctul de plecare in a intelege fenomenul e faptul ca intr-un cadru cu fill-flash, doar diafragma controleza cata lumina captez din cea emisa de blitz. Timpul de expunere nu are de-a face.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde Gheorghita Epureanu » Mar Sep 28, 2010 12:47 pm

... depinde in ce liga vrei sa joci
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde Dan Pop » Mar Sep 28, 2010 1:29 pm

Maniac scrie:PS:
Punctul de plecare in a intelege fenomenul e faptul ca intr-un cadru cu fill-flash, doar diafragma controleza cata lumina captez din cea emisa de blitz. Timpul de expunere nu are de-a face.

Timpul de expunere controleaza cita lumina din cea care-ti vine de la soarele din fata si care-ti supraexpune imaginea captezi. Spre deosebire de soare, lumina emisa de flash este sub controlul tau si nu ai nevoie de filtru ND ca s-o mai atenuezi (decit, poate, in cazuri patologice, cind vrei sa faci macro cu flash-ul obisnuit).

Filtrul ND intra in ecuatie doar atunci cind, la diafragma dorita si timpul cel mai scurt de expunere disponibil (1/4000 sau 1/8000 la aparatele curente) imaginea iese supraexpusa, sau daca nu ai Auto FP HSS la aparat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde special.foto » Joi Sep 30, 2010 10:40 am

In momentul de fata le am pe ambele si, cu riscul de a ma repeta, iti spun ca merita upgrade-ul doar daca este necesar. Daca nu as fi avut nevoie de rapiditate, accesibilitate in meniuri si performanta mai buna in lumina slaba nu as fi cumparat d90. Rapiditatea de care vorbesc este ceruta doar de fotografia comerciala de eveniment. In timpul liber, indiferent ce tip de fotografie as practica, as ramane la d3000.
Nikon digitale + ruseşti pe film
Avatar utilizator
special.foto
 
Mesaje: 178
Membru din: Mar Iun 29, 2010 12:46 pm
Localitate: Constanta

Re: se merita upgrade de la d3000 la d90 ?

Mesajde SirBDD » Joi Sep 30, 2010 5:00 pm

Am D90 de un an si m-am jucat cu D3000 si D5000. Parerea mea este ca D90 este peste din multe puncte de vedere (mare parte din ele exprimate si in cadrul acestui topic) insa mai tarziu vei dori D300 (dupa cum ai remarcat si tu). Asadar, daca nu ai 'inginerii' de genul dau D3000 SH si iau D90 decontez TVA si apoi dau D90 SH si iau D300 si decontez TVA samd, atunci nu se merita pasi intermediari ci mai bine astepti si iei direct un D300 chiar daca asta presupune sa mai stai 1-2 ani cu D3000 si sa mai rabzi. My 2 cents.
Inainte de a pune intrebari pe un forum, e indicat sa citesti manualul de utilizare.
Avatar utilizator
SirBDD
 
Mesaje: 243
Membru din: Lun Sep 27, 2010 2:11 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

cron