Acum este Vin Apr 19, 2024 2:19 am

Articole Nikonisti.ro

Test Nikon D700

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Test Nikon D700

Mesajde Dinu Lazar » Vin Feb 13, 2009 10:21 pm

Sigur, sunt multe erori in manualele in limba romana - problema este mai complicata decit pare. Cred ca in timp se vor rezolva si aceste aspecte - trebuie doar sa le ridicam la fileu si sa indreptam atentia si asupra lor. Cumva, ar trebui neaparat vazute de un fotograf sau de cineva cu cultura tehnica fotografica. Oricum Nikon este singura firma care are manual in romaneste... la Canon, Olympus, Pentax, Fuji, etc, nu am vazut asa ceva. Desi conform legii ar trebui sa aiba.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Test Nikon D700

Mesajde alithenake » Lun Feb 16, 2009 4:05 pm

Domnule Dinu Lazar,

Perfect de acord cu Dvs. Se simte intr-adevar ca aceste manuale au fost traduse strict de o firma de traduceri, fara pic de experienta in domeniul fotografic.. Sa traduci "shadow and highlights" cu "umbre si evidentieri" mi se pare strigator la cer.

Inteleg ca si Dvs v-ati lovit de aceeasi problema la manualul D3X-ului, deci se pare ca e una generala, nu strict legata de un aparat.

Asadar Nikon Romania, va rugam, macar pe viitor, apelati la serviciile de consiliere ale unui fotograf dupa ce manualele au fost traduse. E pacat sa dai cu batu-n balta, mai ales cand ai o intentie atat de inovatoare, de ce sa nu recunoastem, de a traduce manualele.

Pentru mine problema s-a rezolvat usor, mi-am downloadat manualul in limba engleza de pe site-ul mama Nikon, insa sunt si utilizatori care chiar au nevoie de aceste manuale in limba materna.

O zi placuta tuturor,
Alin Popescu
http://www.alinpopescu.eu
alithenake
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Test Nikon D700

Mesajde glumetu » Lun Feb 16, 2009 8:42 pm

alithenake scrie:mi-am downloadat manualul

adica l-ai descarcat :)
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Test Nikon D700

Mesajde alithenake » Mar Feb 17, 2009 12:07 pm

Da "Domnule Pruteanu", l-am descarcat :).. sau mai bine zis.. l-am dat jos de pe Internet (sau e corect Intre-retele?). Sincer, cred ca anumite cuvinte, decat sa le fortezi intr-o traducere de balta, e mai bine sa nu fie localizate.

PS: scuzati off-topic-ul. Hai sa ramanem strict pe tema.
alithenake
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Test Nikon D700

Mesajde Merlin » Mie Feb 18, 2009 10:05 pm

Salutare oameni buni!

Fratilor intru "suferinta", am si eu o problemutza. Mai exact ma supara faptul ca acest aparat are culorile deviate putin spre galben - verzui in Jpeg. Aveti si voi aceeasi problema? Ma cam streseaza putin avand in vedere ca in gradina vecinului aparate mult mai putin pretentioase scot niste tonuri la .. piele de lesini. V-ati lovit si voi de asa ceva ori ba? Deocamdata, pana la achizitionarea unui exposure disc .. am rezolvat cat de cat problema din reglajul fin al balansului de alb. Sa fie asta raspunsul la problema mea ori asa ii construit el?
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Test Nikon D700

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Feb 18, 2009 10:23 pm

Merlin scrie:Salutare oameni buni!

Fratilor intru "suferinta", am si eu o problemutza. Mai exact ma supara faptul ca acest aparat are culorile deviate putin spre galben - verzui in Jpeg. Aveti si voi aceeasi problema?


In ce fel de lumina si pe ce balans de alb ?

Mie in lumina apropiata de lumina de zi, inclusiv flash, setarea Auto mi se pare mai mult decat OK. Poti sa incerci cu o corectie A1 M1 in Auto, ceea ce probabil ai si facut.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Test Nikon D700

Mesajde Merlin » Mie Feb 18, 2009 10:57 pm

Deocamdata am facut corectia in modul Flash cu blue +1 si magenta + 1 .. dar parca arata si mai bine cu blue+3 si magenta+1. De maine, cand voi avea putin timp voi iesi si afara cu el sa vad ce si cum. Ideea era ca amicul meu cu un Canon 40 D la aceleasi setari ca si mine scoate o piele admirabila pe cand eu tre sa o mai bibilesc din NX 2 ori CS 4. Mai mult lucrez pe Kelvin si mai putin pe presetari .. dar trebuie sa-l mai iau ole alea scarmanat, mai ales acum cand vad ca e mai aproape de adevar cu setarea fina. Multam fain!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Test Nikon D700

Mesajde Merlin » Mar Feb 24, 2009 6:56 pm

Fratilor!
Este cineva p'aci din Galati care are un .. D 700?
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Test Nikon D700

Mesajde sorinls » Mar Feb 24, 2009 7:30 pm

de ce nu pui niste poze cu exif? pune si d700 si 40d sau ce altceva ti se mai pare fantastic.
cum sa te ajute cineva altfel?
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Test Nikon D700

Mesajde Merlin » Sâm Mar 21, 2009 9:06 pm

gata! am rezolvat problema cu un expodisc cu balans neutru .. arata mult mai aproape de adevar ..
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron