Acum este Joi Apr 18, 2024 2:33 pm

Articole Nikonisti.ro

Test Nikon D700

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Test Nikon D700

Mesajde raldox » Lun Iun 08, 2009 11:03 pm

Exista o balanta foarte fina intre D700 si D300 in functie de prioritatile stabilite de fiecare in parte. Ca amator, este cel mai greu sa justifici pretul inca piperat al unui aparat FX fata de DX, insa oare cine a vazut pe altcineva care sa se plinga ca a aruncat banii pe fereastra?

Deci si eu, prin definitie, sunt foarte multumit de alegerea facuta :) Nostalgie pentru aparate pe film si vizor adevarat, pentru obiective manuale, pentru solutii compacte (de exemplu un fix superangular), pentru focale reale vs echivalente, pentru un obiectiv de portret adevarat vs solutia 50mm pe crop, etc.

Mai in gluma, mai in serios, daca as putea arunca si mai multi bani pe fereastra, le-as avea pe amindoua.


Ce dezavantaje ar trebui luate in seama:
- pretul vizibil (diferenta bruta intre corpuri de DSLR) si cel invizibil (cerinta de obiective mai mari, mai grele si mai scumpe - desi exista si exceptii notabile)
- densitate disponibila de pixeli mai mica pentru fotografia aflata la extremele spectrului: macro si tele; de asemenea calitate periferica mai greu de obtinut pe FX (claritate, aberatii cromatice, vignetare, distorsiuni geometrice)
- greutate ceva mai mare in cadrul unui corp de DSLR si asa cam greu
- inca o data pretul: trebuie bine cintarit ce obiective sunt necesare - de exemplu pentru wildlife de amator avansat (gen 300mm f/4 cu TC) D300 este imbatabil. Iar D300 la aproape jumatate de pret!



Care sunt avantajele:
- vizor mai mare si luminos, desi diferenta nu-i chiar atit de mare comparind cu D80/D90/D200/D300 fata de aparate din clase inferioare (marire efectiva 0.72 vs 0.62);
Viewfinder Comparisons_resize.jpg

Este totusi evidenta mai ales pentru purtatori de ochelari; avantajul major si de necontestat este in focusarea manuala (vezi si urmatorul subpunct). Unii ar circoti aici ca nu acopera 100%, insa pentru mine nu este relevant acest amanunt.
- desi punctele de focus sunt adunate in centrul cadrului (aparent dezavantaj), pot spune ca sistemul de focusare este si mai bun si exact decit cel tehnic/teoretic identic de pe D300. Nu am o explicatie pentru asta, insa faptul a mai fost relatat si de altii. Pentru portrete cel putin, se poate folosi Auto Area cu mare incredere, recunoastera fetei realizindu-se mai exact si focusarea facindu-se cu acuratete pe ochi; in plus, ofera un mai bun ghidaj pentru focusarea manuala si confirmarea de focus, proiectind in permanenta pe vizor starea focusului fata de punctul de focus selectat: back/front focusing sau spot-on.
- aproape cu 2 stopuri mai mult de ISO utilizabil; in conditii improprii si in zone subexpuse fata de restul cadrului, zgomotul poate deveni deranjant la D300 chiar la ISO 640-800, lucru greu de "realizat" cu D700, unde aceleasi efecte apar pe la 1600. Diferenta e nitel mai mare decit cea data doar de diferenta de marime a senzorilor, asta pesemne pe seama electronicii mai bune (D3)
- acelasi DOF la diafragme mai inchise - de exemplu f/2 vs f/2.8 - avantaj portrete, potential dezavantaj peisaje (insa si aici difractia isi intra in rol cu o treapta mai incolo, compensind)
- posibilitatea de a folosi citeva obiective de exceptie in scopul in care au fost proiectate: 14-24mm f/2.8, mai vechiul 17-35mm f/2.8, 24-70mm f/2.8, 105 si 135mm f/2DC, etc. Se poate adauga o lista interminabila de fixe din toate categoriile, fie manuale (inclusiv Zeiss), fie cu focusare automata , si obiective speciale, gen tlt&shift (asta pina cind va scoate pe piata si Nikon un echivalent Canon 17mm utilizabil in arhitectura/peisaj si pe DX). Pentru mine, o surpriza placuta care amina achizitionarea unui 105/135mm f/2DC este faptul ca 105VR da rezultate mult mai bune pe FX
- expunere mai exacta: mi se pare remarcabil ca se observa o mai buna echilibrare a canalelor de culoare, cu supraexpunere mai rara a canalului de rosu. Recuperarea zonelor supraexpuse este in consecinta mai exacta, fara culori aberante. Probabil si asta este unul din motivele pentru care se spune ca DR in RAW pentru D700 este mai larg.
- mici amanunte: selector multiplu mult mai functional, buton info extrem de util (care a facut ca numarul elementelor din My Menu sa scada simtitor), functie de control al vignetarii, orizont virtual accesibil in live view sau in afara lui, si mai multe optiuni pentru alocarea functiilor pe cele 3 butoane: Pv//Fn//AE-L/AF-L, viteza nesabotata la selectarea 14bit, obturator vizor, posibilitatea atasarii de obiective DX atit in crop (5MP) cit si fara (de exemplu un Nikon/Tokina 12-24 se poate folosi la 12MP de la 18mm in sus).

Sigur, comparatii se pot face si intre D700 si D3 (art. D-lui Grozescu) , eu neputind decit adauga decit ca D3 sta mai bine in mina decit D700 cu grip, insa prefer ca gripul sa nu-l folosesc decit pentru portret si nu vesnic atasat de corpul aparatului, mai ales cu 8 baterii AA. Asta e si explicatia pentru care multi asteapta cu mari emotii un D700x ca alternativa la D3x. Nu cred sa-si saboteze Nikon vinzarile D3x atit de repede.
Avatar utilizator
raldox
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Ian 22, 2009 5:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Test Nikon D700

Mesajde Merlin » Vin Iul 17, 2009 12:41 pm

Domnilor, a mai patit cineva la acest body sa i se desprinda gripul pur si simplu, fara sa actioneze mecanic ceva asupra lui? Sunt profund dezamagit de faptul ca la un body de asemenea clasa se intampla asa ceva desi l-am protejat mai ceva ca pe ochii din cap. Mai ales ca, printre altele, am un Fuji 6500 fd de 2 ani de zile la care gripul nici macar nu se cunoaste ca ar fi fost atins desi am vreo 40.000 de cadre cu el capturate in toate cele 4 anotimpuri si in toate conditiile meteorologice. Si nu am dat decat 890 lei ron pe el!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Test Nikon D700

Mesajde raldox » Vin Iul 17, 2009 5:27 pm

Nici macar n-am auzit de asa ceva.
Ar trebui sa oferi ceva detalii ca eu unul nici nu prea pricep cum exact ti s-a desprins si mai ales de unde (lacasul de trepied de pe body, rotita gripului...?)
Avatar utilizator
raldox
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Ian 22, 2009 5:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Test Nikon D700

Mesajde Merlin » Sâm Iul 18, 2009 8:14 am

vorbeam de GRIP si nu de Battery Grip. Gripul este acel cauciuc lipit pe corpul dur si care are rolul de a asigura priza mainii pe body, facand cat mai grea alunecarea acesteia de pe corp.
Fişiere ataşate
 gripul  si mansonul desprinsx.jpg
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Test Nikon D700

Mesajde Merlin » Sâm Iul 18, 2009 8:15 am

..
Fişiere ataşate
 D 700 grip body x.jpg
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Test Nikon D700

Mesajde raldox » Sâm Iul 18, 2009 10:44 am

Mda, am inteles eu gresit. Despre ce ai patit tu s-a mai auzit, unii se plingeau de D200/D300. Eu am avut un Canon 40D la care coltul era desprins de la achizitionare iar la D300 nu am patit nimic dupa 1 an de utilizare. Deocamdata D700 se prezinta bine.

Din pacate nu cred ca garantia acopera asa ceva. As incerca insa o rezolvare in service, desi gasesti resurse pe net privind solutiile de aplicat pentru lipire.

Gasesc insa ciudat ca tocmai zona aia s-a desprins, desi presiunea exercitata acola cel putin din punctul meu de vedere, este minima. Oricum, jenant pentru Nikon la gama asta, mai ales ca e "Made in Japan", nu Malaysia/Thailand.

Pe mine ma deranjeaza ca acel capac pentru conexiuni se desface foarte usor (comparativ cu D300), lucru de care s-au mai plins si altii. Iar modalitatea deschiderii usitei de la compartimentul CF mi se pare de asemenea un regres, pentru ca o deschid de multe ori neintentionat atunci cind introduc/scot aparatul din diversele genti.
Avatar utilizator
raldox
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Ian 22, 2009 5:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Test Nikon D700

Mesajde Merlin » Sâm Iul 18, 2009 12:15 pm

... pai am luat legatura deja cu service-ul Nikon si m-am programat pt. o cosmetizare. Ramane sa ajunga in stoc grip-ul si mansonul respectiv. Am cautat si eu pe net dar nu am gasit ca si solutii decat Prenadez ori banda dublu-adeziva. Incercat cu ambele dar degeaba, desi .. solutia aleasa de cei de la Nikon pare a fi tot un fel de banda adeziva. Stii ceva mai bun decat astea doua care sa si functioneze? Ar fi bine de stiut pe viitor ... nici nu am curaj sa spun cat costa cosmetizarea body-ului si a obiectivului :((
Toate cele colorate!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Test Nikon D700

Mesajde sorinsava » Sâm Iul 18, 2009 12:25 pm

Am citit la un moment dat pe un forum o discutie legata de cauciucurile astea care se mai desprind. Teoria alora, la Nikon cel putin ca la alte marci n-am stat sa citesc ce ziceau, e ca pe sub ele sunt suruburi pt service si nu de aia nu le pot turna superglue din fabrica. Umezeala si greutatea ob. mari streseaza partile alea in timp. Aia in majoritate si-l lipeau singuri, altii cumparau o jucarie din aia de cauciuc Camera Armor daca stiau ca transpira ca de la robinet, Gaffer Tape.. chestii din astea.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Test Nikon D700

Mesajde Dan Pop » Sâm Iul 18, 2009 12:56 pm

Merlin scrie:Am cautat si eu pe net dar nu am gasit ca si solutii decat Prenadez ori banda dublu-adeziva. Incercat cu ambele dar degeaba,

Cred ca un prenadez fin, corect aplicat (se ung ambele fete si se lasa sa se usuce inainte de a fi presate una de alta) ar da rezultate, cu conditia sa poti curata resturile adezivului actual, astfel incit prenadezul sa fie aplicat pe suprafete perfect curate.

Daca e compatibil cu cauciucul respectiv, ar merge si superglue (ester de cianoacrilat), dar, asa cum s-a mai mentionat, nu si in cazul in care, sub cauciucurile respective se afla suruburi: exista riscul ca lipitura sa nu mai poata fi desfacuta nedistructiv.
Merlin scrie: desi .. solutia aleasa de cei de la Nikon pare a fi tot un fel de banda adeziva.

Asa stiam si eu. Din pacate, nu s-au orientat catre cea mai buna de pe piata...

Succes,
Dan
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Test Nikon D700

Mesajde sebi sascau » Dum Iul 19, 2009 5:39 pm

Am doi prieteni care au utilizat camere nikon, ce-i drept, modele mai vechi (D100), care au avut probleme similare, cu desprinderea cauciucului pentru grip, dar nu in acelasi loc ca la tine, ci acolo unde vin cele 4 degete ale mainii drepte (fara police). Probabil e, intr-adevar, o problema cu adezivul pe care il folosesc.
sebi sascau
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 6:28 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori