Acum este Vin Apr 26, 2024 7:28 pm

Articole Nikonisti.ro

Merita costul?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Merita costul?

Mesajde OvidiuD » Lun Iun 28, 2010 2:46 pm

Vreau sa imi cumpar primul dslr, am mai avut experienta cu aparatele foto, asa ca vreau sa achizitionez un dslr pentru mine. Momentan as opta intre d3000 si d5000(12.3 mpx, liveview, senzor mai bun CMOS).
1)Merita sa fac un efort pentru a cumpara d5000?
2)La F64 din pacate kitul de nikon d5000 nu vine cu nici o geanta, asa ca va rog sa imi recomandati ceva.
3)Ce filtru e bun pentru inceput? Deasemenea va rog sa imi recomandati ceva care sa se potriveasca.
4)Ce card ar fi bun? Un SDHC de 4gb e ok?
Multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre :)
OvidiuD
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iun 06, 2010 6:56 pm

Re: Merita costul?

Mesajde aind » Lun Iun 28, 2010 3:00 pm

salut

OvidiuD scrie:Vreau sa imi cumpar primul dslr, am mai avut experienta cu aparatele foto, asa ca vreau sa achizitionez un dslr pentru mine. Momentan as opta intre d3000 si d5000(12.3 mpx, liveview, senzor mai bun CMOS).
1)Merita sa fac un efort pentru a cumpara d5000?

ai putea sa-ti cumperi un D90 sau D300 second hand ca sa beneficiezi de mai multe avantaje si sa-ti scurtezi drumul catre ceva mai bun, dupa care e posibil sa alergi mai tarziu cand e posibil (:P) sa-ti atingi limitele cu d3000-le sau d5000-le..
2)La F64 din pacate kitul de nikon d5000 nu vine cu nici o geanta, asa ca va rog sa imi recomandati ceva.

daca ti-e incomod sa faci un drum pina la F64 poti sa le dai un mail (ca mine) si sa le explici ce aparat ai si ce fel de geanta ai dori, angajatii magazinului raspund relativ rapid si iti recomanda ce ai nevoie.
3)Ce filtru e bun pentru inceput? Deasemenea va rog sa imi recomandati ceva care sa se potriveasca.

un filtru de protectie de calitate si mai tarziu un filtru de polarizare daca simti nevoia sa fotografiezi pe la showroomuri, prin balti, pe unde exista reflexii aiurea.
fiecare obiectiv are ringul lui pentru filtre, unele au acelasi, altele diferite.
daca ai un obiectiv care suporta diametrul de filtru de 67mm atunci iti iei filtrul de 67mm, daca ai un obiectiv care suporta de 55mm si alt obiectiv care suporta de 67mm si inca un obiectiv care suporta de 52mm - poti lua 2 x "step-up-ring" pentru cele de 52 si 55 si un singur filtru de 67mm :)
eu mi-am pus filtre de tip "protector" pe toate obiectivele din semnatura, am incercat sa nu ma zgarcesc si am luat o hoya hd si 2 jyc pro1-d, celelalte filtre, uv sau polarizare iti mananca putin din lumina mai ales daca nu-s de calitate..
4)Ce card ar fi bun? Un SDHC de 4gb e ok?

un card ultra-rapid de vreo 2 gb (ca e mai scump..) daca pozezi cu formatul raw NEF, sau un card mai ieftin de 4-8 gb daca mai faci si filme. sau amindoua mai bine :)
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Merita costul?

Mesajde OvidiuD » Lun Iun 28, 2010 3:40 pm

Ceva sh nu prea m-as incumeta, nu am asa mare experienta in lumea dslr-urilor asa ca as prefera ceva nou. Poate ca mai tarziu am sa fac upgrade la d90 dar acum parca as fi multumit de un d5000. As incerca sa iau de acum un d90 dar costa destul, plus ca se mareste si tva-ul in cateva zile, asa ca maine trebuie sa achizitionez ceva.
Ce filtru de protectie se potriveste pentru un 18-55mm? Banuiesc ca trebuie sa fie de 55mm, dar de care:
link magazin online
link magazin online
link magazin online
link magazin online
Ultima oară modificat de OvidiuD pe Lun Iun 28, 2010 3:53 pm, modificat 1 dată în total.
OvidiuD
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iun 06, 2010 6:56 pm

Re: Merita costul?

Mesajde Dan Pop » Lun Iun 28, 2010 3:49 pm

OvidiuD scrie:1)Merita sa fac un efort pentru a cumpara d5000?

Da.
OvidiuD scrie:2)La F64 din pacate kitul de nikon d5000 nu vine cu nici o geanta, asa ca va rog sa imi recomandati ceva.

link magazin online este excelenta si iti lasa loc si pentru achizitii ulterioare: un flash, un al doilea obiectiv, kit de curatare.
OvidiuD scrie:3)Ce filtru e bun pentru inceput? Deasemenea va rog sa imi recomandati ceva care sa se potriveasca.

Un filtru de protectie Hoya HD sau Nikon NC pe diametrul obiectivului de kit.
OvidiuD scrie:4)Ce card ar fi bun? Un SDHC de 4gb e ok?

Important e brand-ul, daca nu vrei sa ai surprize. Orienteaza-te spre Lexar sau SanDisk si ia-ti si un Kingston (sau Nikon) de rezerva (pentru situatia in care cardul principal s-a umplut). Evita alte brand-uri.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Merita costul?

Mesajde DannyMC » Lun Iun 28, 2010 4:30 pm

OvidiuD scrie:Ce filtru de protectie se potriveste pentru un 18-55mm? Banuiesc ca trebuie sa fie de 55mm, dar de care:

De fapt filetul pentru filtre este pe 52 mm!Iar daca vrei filtru doar pentru protectie ia un filtru UV bun. Restul celor enumerate de tine sunt filtre care produc diferite efecte in imagine si nu se preteaza pentru protectie!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Merita costul?

Mesajde OvidiuD » Lun Iun 28, 2010 4:49 pm

Multumesc la toti pentru raspunsurile date.
@Dan Pop o geanta mai ieftina imi poti recomanda? Daca este sa ahizitionez kitul d5000, trebuie sa mai cumpar si restul (filtru/card/cititor card) iar banii nu prea ajung momentan.
Cat despre filtru, link magazin online este bun? Sau trebuie sa fie dimensiune de 52mm? M-ati facut un pic confuz.
OvidiuD
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iun 06, 2010 6:56 pm

Re: Merita costul?

Mesajde Dan Pop » Lun Iun 28, 2010 5:34 pm

OvidiuD scrie:@Dan Pop o geanta mai ieftina imi poti recomanda? Daca este sa ahizitionez kitul d5000, trebuie sa mai cumpar si restul (filtru/card/cititor card) iar banii nu prea ajung momentan.

Nu trebuie sa cumperi totul de la bun inceput. Decit sa dai acum banii pe o chestie ieftina pe care va trebui s-o inlocuiesti, mai bine mai astepti pina cind iti poti permite ceva ca lumea. Pentru inceput, doar aparatul, obiectivul si cardul de memorie sint esentiale, celelalte mai pot astepta. Primul pe lista de prioritati ar trebui sa fie un acumulator (third party) suplimentar.
OvidiuD scrie:Cat despre filtru, link magazin online este bun? Sau trebuie sa fie dimensiune de 52mm? M-ati facut un pic confuz.

Daca iti iei obiectivul 18-55, acesta are filet pentru filtre de 52 mm. Iar eu nu ti-am recomandat filtru UV pe post de protectie. Daca vrei protectie, iti iei un filtru de protectie, nimic altceva. Versiunile recomandate sint: link magazin online si link magazin online. Daca-ti iei alt obiectiv, alegi versiunea corespunzatoare filetului pentru filtre al acelui obiectiv.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Merita costul?

Mesajde aind » Lun Iun 28, 2010 5:47 pm

Dan Pop scrie:Daca iti iei obiectivul 18-55, acesta are filet pentru filtre de 52 mm. Iar eu nu ti-am recomandat filtru UV pe post de protectie. Daca vrei protectie, iti iei un filtru de protectie, nimic altceva. Versiunile recomandate sint: link magazin online si link magazin online. Daca-ti iei alt obiectiv, alegi versiunea corespunzatoare filetului pentru filtre al acelui obiectiv.


salut,
ovidiu scuza-ma de putintel offtopic, dl. Dan Pop, ati incercat zeta de la Kenko sau ati auzit chestii negative de ele?

link magazin online

din descriere vad ca lasa 99,7% din lumina sa treaca fata de 99.35% la hoya hd..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Merita costul?

Mesajde Dan Pop » Lun Iun 28, 2010 6:03 pm

aind scrie:dl. Dan Pop, ati incercat zeta de la Kenko sau ati auzit chestii negative de ele?

Nu le-am incercat, iar de recomandat nu recomand, in general, decit chestii pe care am avut ocazia sa le utilizez personal. Poate ca sint cele mai bune de pe piata, dar, atita vreme cit nu am avut ocazia sa vad ce pot, nu imi dau cu parerea despre ele.

Daca altii au avut ocazia sa le compare cu alte filtre, poate ne impartasesc si noua concluziile.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Merita costul?

Mesajde OvidiuD » Lun Iun 28, 2010 6:08 pm

Atunci am sa ma limitez la cele strict necesare, ramanand sa cumpar filtru/geanta peste 1 luna.
OvidiuD
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iun 06, 2010 6:56 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori