Acum este Vin Apr 26, 2024 5:35 pm

Articole Nikonisti.ro

Merita costul?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Merita costul?

Mesajde Maniac » Mar Iul 06, 2010 10:57 am

nik scrie:Daca se cumpara cu gandul la economie, prin upgrade se pierd mult mai multi bani si se adauga multe frustrari. Dar daca omul stie exact ce poate camera si ce vrea sa faca cu ea, atunci, repet, poate fi o solutie faina. De ex. nu cred ca dl.Radu Grozescu va fi frustrat de limitarile lui D5000 la o luna de la achizitionare / schimb :)


Si intr-un final oricum se ajunge la FF, deci de ce nu cumpara direct D700+3 prime-uri? ;) In asa fel se scapa de sumele imense si de frustrarile date de achizitia aparatelor intermediare...
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Merita costul?

Mesajde emil » Mar Iul 06, 2010 11:20 am

emp scrie:cand mi-am luat d60-ul cu 2200 atunci d90 era cam 4000,d3000,d5000 nu existau.acum clar l-as alege pe d90,m-am gandit sa-mi vand si eu aparatul dar am renuntat si am ajuns la concluzia ca o sa-l dau baiatului meu de 5 ani care a inceput si el sa-mi foloseasca aparatul cu destul de mare interes.daca ma gandesc ca in liceu eu foloseam un smena....


Si eu sunt exact in aceeasi oala, mi-am luat D60-ul cand nu aparusera inca D3000 si D5000. As face upgrade-ul la D90 pentru urmatoarele motive (limitari ale D60):
- ecran mai bun
- motor intern
- functie de commander (am si un SB600 care pe D60 doar prin cablu il pot folosi momentan, eventual un senzor optic sau un sistem radio ar ajuta dar aia iarasi sunt bani in plus)
- existenta a mai mult de 3 puncte de focalizare (ca doar atatea are D60).

Din pacate, acuma sunt si eu in "criza" asa ca voi mai ramane o vreme la D60.

"Letter to George" imi aminteste de o poza referitoare la stadiile de evolutie ale unui fotograf :
http://enticingthelight.com/wp-content/uploads/2010/01/Stages-of-a-Photographer.png
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Merita costul?

Mesajde OvidiuD » Mar Iul 06, 2010 7:21 pm

Pacat cu preturile (tva-ul vietii) va trebui sa mai astept sa mai strang bani. Multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru ajutor, am sa mai revin, poate in cateva zile, o saptamana, imi cumpar un kit de d5000.
OvidiuD
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iun 06, 2010 6:56 pm

Re: Merita costul?

Mesajde Guth Ioan » Joi Iul 08, 2010 9:28 pm

Salutare la toti din Arad !!

Fite si fite dupa parerea mea !! Eu sunt multumit de ce stie D 5000 . Nu sunt incepator (am 40 de ani de foto in spatele meu) atat mi-am permis material . Nu mi-a fost si nici acuma nu mi-e rusine sa pozez cu predecesorul lui D 5000 un Samsung GX 1S. Va salut !! Foto Guth Arad
Guth Ioan
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 03, 2010 9:12 pm

Re: Merita costul?

Mesajde stoki » Sâm Iul 17, 2010 4:05 pm

OvidiuD scrie:Pacat cu preturile (tva-ul vietii) va trebui sa mai astept sa mai strang bani. Multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru ajutor, am sa mai revin, poate in cateva zile, o saptamana, imi cumpar un kit de d5000.

vezi ca pe link magazin online s-au ieftinit multe aparate la pretul cu tva-ul vechi..vezi daca nu iti convine pretul de acolo:)
Nikon D90 + Nikkor 18-55mm VR + Nikkor 55-200mm VR + Nikon SB-600
Avatar utilizator
stoki
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iul 01, 2010 12:15 pm

Re: Merita costul?

Mesajde tavi2x » Sâm Iul 17, 2010 4:57 pm

OvidiuD scrie:Pacat cu preturile (tva-ul vietii) va trebui sa mai astept sa mai strang bani. Multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru ajutor, am sa mai revin, poate in cateva zile, o saptamana, imi cumpar un kit de d5000.

link magazin online
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Merita costul?

Mesajde stoki » Sâm Iul 17, 2010 6:00 pm

tavi2x scrie:link magazin online

da...ai dreptate in legatura cu aceasta promotie
insa de cei 5% inapoi beneficiezi numai la urmatoarea comanda deci daca nu intentionezi sa mai cumperi ceva de la ei in urmatoarele 6 luni nu ai castigat nimic:)
Nikon D90 + Nikkor 18-55mm VR + Nikkor 55-200mm VR + Nikon SB-600
Avatar utilizator
stoki
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iul 01, 2010 12:15 pm

Re: Merita costul?

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Iul 17, 2010 6:04 pm

stoki scrie:da...ai dreptate in legatura cu aceasta promotie
insa de cei 5% inapoi beneficiezi numai la urmatoarea comanda deci daca nu intentionezi sa mai cumperi ceva de la ei in urmatoarele 6 luni nu ai castigat nimic:)


link magazin online va ofera si solutia, cumparati accesoriile (baterie suplimentara, filtre, etc) in aceeasi zi, cu punctele respective :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Merita costul?

Mesajde tavi2x » Sâm Iul 17, 2010 6:24 pm

stoki scrie:
tavi2x scrie:link magazin online

da...ai dreptate in legatura cu aceasta promotie
insa de cei 5% inapoi beneficiezi numai la urmatoarea comanda deci daca nu intentionezi sa mai cumperi ceva de la ei in urmatoarele 6 luni nu ai castigat nimic:)


Nu poti scapa doar cu o singura cumparatura ;)
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Merita costul?

Mesajde stoki » Sâm Iul 17, 2010 8:24 pm

Radu_Grozescu scrie:
stoki scrie:da...ai dreptate in legatura cu aceasta promotie
insa de cei 5% inapoi beneficiezi numai la urmatoarea comanda deci daca nu intentionezi sa mai cumperi ceva de la ei in urmatoarele 6 luni nu ai castigat nimic:)


link magazin online va ofera si solutia, cumparati accesoriile (baterie suplimentara, filtre, etc) in aceeasi zi, cu punctele respective :-)

asta doar daca cumperi cu cardul...altfel punctele nu se pot utiliza decat cand ajung banii prin ramburs in contul lor...scrie in regulamentul campaniei..m-am interesat:(
Nikon D90 + Nikkor 18-55mm VR + Nikkor 55-200mm VR + Nikon SB-600
Avatar utilizator
stoki
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iul 01, 2010 12:15 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

cron