Acum este Sâm Apr 20, 2024 1:30 am

Articole Nikonisti.ro

Merita costul?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Merita costul?

Mesajde nik » Sâm Iul 17, 2010 9:18 pm

Maniac scrie:Si intr-un final oricum se ajunge la FF, deci de ce nu cumpara direct D700+3 prime-uri? ;) In asa fel se scapa de sumele imense si de frustrarile date de achizitia aparatelor intermediare...


Chiar aşa! Uite in sfarsit o idee buna! Sugerez 24/1.4 + 85/1.4 + 200/2. :lol:
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Merita costul?

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Iul 18, 2010 5:43 pm

stoki scrie:
Radu_Grozescu scrie:
link magazin online va ofera si solutia, cumparati accesoriile (baterie suplimentara, filtre, etc) in aceeasi zi, cu punctele respective :-)

asta doar daca cumperi cu cardul...altfel punctele nu se pot utiliza decat cand ajung banii prin ramburs in contul lor...scrie in regulamentul campaniei..m-am interesat:(


Sau cu cash, in magazin :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Merita costul?

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Iul 18, 2010 5:49 pm

nik scrie:
Maniac scrie:Si intr-un final oricum se ajunge la FF, deci de ce nu cumpara direct D700+3 prime-uri? ;) In asa fel se scapa de sumele imense si de frustrarile date de achizitia aparatelor intermediare...


Chiar aşa! Uite in sfarsit o idee buna! Sugerez 24/1.4 + 85/1.4 + 200/2. :lol:


Merge si cu 2 obiective, sa spunem link magazin online si link magazin online, impreuna sunt vreo 3200 lei, asezonati cu zoom-uri dupa gust.

link magazin online poate fi inlocuit cu un macro de 90-100mm Tamron/Tokina/Sigma la un pret similar, link magazin online poate fi inlocuit cu un 24/2.8, sunt destule variante abordabile.

Pentru pasionatii focalizarii manuale, exista si o variata gama de obiective Zeiss.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Merita costul?

Mesajde nik » Dum Iul 18, 2010 6:27 pm

Radu_Grozescu scrie:Pentru pasionatii focalizarii manuale, exista si o variata gama de obiective Zeiss.


Si una mai abordabila financiar, dar superba dpdv optic si al calitatii constructiei, anume Voigtlander. Recunosc insa ca un Zeiss iti da un 'feeling' cu totul aparte.

Dar si pe AF exista variante excelente la Nikon. Desi Sigma are reputatie discutabila, eu am riscat si am luat cateva obiective din gama EX pe FX, acolo unde nu m-a multumit oferta Nikon. 24/1.8 50/1.4 si 150/2.8 macro sunt printre preferatele mele si sunt convins ca daca ar avea eticheta Nikon ar avea parte de mult mai multa apreciere.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Merita costul?

Mesajde stoki » Lun Iul 19, 2010 2:59 pm

Radu_Grozescu scrie:Sau cu cash, in magazin :-)

decat sa dau bani pe drumul pana in bucuresti, mai bine ma lipsesc de punctele de loialitate:))
din bistrita pana in bucuresti un dus-intors se ridica pe la 180 RON:D(asta daca vreau sa dorm la cuseta si nu pe scaun:))
Nikon D90 + Nikkor 18-55mm VR + Nikkor 55-200mm VR + Nikon SB-600
Avatar utilizator
stoki
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iul 01, 2010 12:15 pm

Re: Merita costul?

Mesajde parpa_tupac » Lun Iul 19, 2010 3:49 pm

nu aveti maxi-taxi? :shock:
Tg-Mures - Bucuresti - dus intors 130 ron(ajungi in 5 ore jumate) mai ieftin si mai rapid ca trenul
poate la voi e mai scump... ;)
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Merita costul?

Mesajde parpa_tupac » Lun Iul 19, 2010 3:52 pm

stoki scrie:
Radu_Grozescu scrie:
stoki scrie:da...ai dreptate in legatura cu aceasta promotie
insa de cei 5% inapoi beneficiezi numai la urmatoarea comanda deci daca nu intentionezi sa mai cumperi ceva de la ei in urmatoarele 6 luni nu ai castigat nimic:)


link magazin online va ofera si solutia, cumparati accesoriile (baterie suplimentara, filtre, etc) in aceeasi zi, cu punctele respective :-)

asta doar daca cumperi cu cardul...altfel punctele nu se pot utiliza decat cand ajung banii prin ramburs in contul lor...scrie in regulamentul campaniei..m-am interesat:(



sau comanzi ramburs...si cum acumulezi punctele comanzi altceva si alegi transport cu posta.E mai ieftin si convine chiar daca trebuie sa astepti intre comenzi
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Merita costul?

Mesajde redfox » Lun Iul 19, 2010 5:04 pm

Extras din pagina punctelor de fidelitate de pe f64:
link magazin online

- Valoare unui punct de fidelitate este de 0.005 RON (ex. 200p = 1RON).
- Valabilitatea punctelor din contul dvs. este de 6 luni de la ultima achizitie.
- Pentru a putea folosi Punctele de fidelitate este necesar ca in contul dvs. sa aveti puncte in valoare de minim 1 RON (200 puncte).
- Pentru a putea folosi Punctele bonus intr-o comanda, aceasta trebuie sa fie in valoare de minim 50 RON.


2000 de puncte = 10 lei
Totul depinde de valoarea produsului comandat.
Am folosit acest sistem al punctelor bouns, iar împreuna cu promoţia reducerilor la transport am economisit câteva zeci de lei.
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

cron