Acum este Dum Apr 28, 2024 7:18 am

Articole Nikonisti.ro

Merita costul?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Merita costul?

Mesajde redfox » Lun Iun 28, 2010 7:09 pm

OvidiuD scrie:Atunci am sa ma limitez la cele strict necesare

La ce aparat va-ti hotarat? Daca este vorba de D5000, ar merita inca 500 lei pentru un D90

link magazin online
link magazin online

OvidiuD scrie:ramanand sa cumpar filtru/geanta peste 1 luna.

Filtre pentru filet de 52mm gasiti aici

link magazin online[]=52mm&orderby=price&dir=asc

PS linkul catre filtre trebuie copiat, sau intrati pe el si cautati in stanga 52mm

dar binenteles, recomand si eu unele de calitate. O sa ridice bugetul foto cu vreo 350 lei, dar merita
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Merita costul?

Mesajde OvidiuG » Lun Iun 28, 2010 7:23 pm

Ca prim DSRL recomand D40 SH cu obiectiv de kit(produsele Nikon sunt foarte fiabile). D5000 este supraevaluat (fost posesor de D5000). Folosesti D40 pana te hotarasti exact ce doresti de la o camera foto si apoi cumperi. Filtre si accesorii nu acum. Cel mai important lucru e tehnica de utilizare DSLR, nu aparatul .
Sub rezerva subiectivitatii,
cu stima Ovidiu G
OvidiuG
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Apr 10, 2010 3:39 pm

Re: Merita costul?

Mesajde OvidiuD » Lun Iun 28, 2010 7:48 pm

@redfox Stiu ca ar merita D90, dar 500ron este ceva, ca asa am inceput, mai intai o compacta mai scumpa, dar mai pui un pic si iau un d3000, ca apoi sa vad d5000 si asa se ajunge la d90. Si asa am plecat de la un simplu d3000 care este 1800 ron, ca sa ajung la un d90.
D40 sh nu as vrea sa iau pentru ca o fi el d5000 supraevaluat, dar are multe lucruri in plus fata de d40 sau d3000 care ma indeamna sa il aleg.
OvidiuD
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iun 06, 2010 6:56 pm

Re: Merita costul?

Mesajde sorinmsg » Lun Iun 28, 2010 8:07 pm

Salut!

E un D5000 de dat aici pe forum. Cred ca daca intrebi pe aici afli cate ceva si despre user. E o afacere zic eu si-ti mai raman si ceva bani. Doar o idee...
Love my D200
Avatar utilizator
sorinmsg
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Sep 08, 2009 2:23 pm
Localitate: Tulcea

Re: Merita costul?

Mesajde OvidiuD » Lun Iun 28, 2010 8:56 pm

As vrea sa fie nou, imi pare rau dar nu ma bag la produse sh inca, as prefera ceva nou. Cred ca maine ramane sa dau comanda pentru d5000, si sper sa iau pana pe 1 iulie:D
OvidiuD
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iun 06, 2010 6:56 pm

Re: Merita costul?

Mesajde emp » Lun Iun 28, 2010 10:21 pm

daca doresti neaparat aparat nou poti sa-l cumperi dar te sfatuiesc sa nu-ti iei obiectiv 15-55 cu sau fara VR nou.sunt o gramada aproape nefolosite la jumatate pret.nu te uita ca-s folosite.
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Merita costul?

Mesajde spatar ovidiu » Lun Iun 28, 2010 10:45 pm

Nu face nic o afacere daca is ia body si dupa aceea isi ia un 18-55 second.Body nou 2200 plus obiectiv second 2500 lei.Kit nou 2500 si ceva lei.
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

Re: Merita costul?

Mesajde OvidiuD » Lun Iun 28, 2010 11:07 pm

Am reducere cu ajutorul la cineva la pretul kit-ului, oricum am dat comanda, multumesc la toti, astept sa il primesc! :)
OvidiuD
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iun 06, 2010 6:56 pm

Re: Merita costul?

Mesajde Dan Pop » Mar Iun 29, 2010 8:49 am

OvidiuD scrie:am dat comanda, multumesc la toti, astept sa il primesc! :)

Daca l-ai comandat la F64, asteptarea va fi mai scurta decit crezi :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Merita costul?

Mesajde c6t9 » Dum Iul 04, 2010 12:24 pm

Cum este jucăria?

După ani de zile de 300D şi 2 obiective Canon (28-80 şi 80-200), am decis să iau un aparat nou Nikon (chiar dacă au schimbat tehnologia în CMOS şi acum Canon pare a avea un mic avantaj în ce priveşte calitatea pozelor).
Între D5000 şi D90 am ales prima variantă. Practic este acelaşi senzor, cam aceleaşi funcţii, cel puţin pt. ceva uzual. Altfel sunt câteva lucruri în plus la D90, ecranul principal mai bun (dar la D5000 mi se pare mai mult decât ok), încă un ecran (cred că mai puţin folositor la nivelul ăsta), autofocus în body (relativ util), baterie cu o durată de viaţă dublă teoretic (eu cel puţin la D5000 am trecut de mult bariera celor 500 de poze şi cu blitz multe (teste) şi nici nu s-a mişcat vreo linie la baterie, în ideea că nu vor cădea toate dintr-o dată, ar trebui să mai ţină ceva, loc pe card să fie) şi mai sunt câteva pe care poate nu le vei folosi niciodată. Eu simt lipsa anumitor butoane pe care D90 le are fizic şi D5000 le ţine ascunse într-un meniu.

Pe de altă parte, dacă vrei să filmezi, ecranul rabatabil face toţi banii (sau în cazul ăsta lipsa lor :D). Păcat că nu are autofocus pe filmare (abia la D300s există, la un preţ corespenzător, dar asta înseamnă că va fi disponibil şi mai jos destul de repede), deoarece calitatea imaginilor captate în lumină slabă este foarte bună, chiar mă miram cât de bună poate fi, preconizez că în maxim câţiva ani vor putea depăşi camerele video entry şi mid level fără probleme (Canon deja stă ceva mai bine la focus). Nu că ar fi filmarea de bază pt. un DSLR, dar dacă tot este, măcar să putem face ceva interesant.
De asemenea am văzut direct că pozele prin live view cu ecranul rabatabil ies mai bine, poţi încadra mai bine, diferit, focusul este mai bun (adică poti alege punctele etc), aparatul mişcat mult mai puţin (asta dacă nu vrei să stai întins pe jos ca o râmă în multe situaţii).

Deci D5000 mi s-a părut ceva mai liber la utilizare în ceea ce priveşte creativitatea.

Cu diferenţa de 500 de lei sau cât o fi, nu ştiu exact, cumperi accesorii (card, geantă şi un trepied aş mai recomanda) sau dacă deja ai bani pt. ele, poţi opta pt. un obiectiv Nikon luminos. Deşi are o serie de neajunsuri, pt. un începător va face minuni, s-ar putea nici să nu-l mai dai jos de pe aparat.
Şi eu am mai făcut un efort un "obiectiv de vacanţă" Tamron 18-270 (15x), e o mare uşurare să scapi de schimbul permanent între ele afară, unde este praf cam peste tot. Şi culmea e că "face" poze decent. L-am dotat şu cu un filtru ieftin Kenko pt. protecţie (ceva probe cu filtru şi fără au arătat că nu influenţează calitatea). Totuşi ţi-aş recomanda să cauţi o soluţie SH mai ieftină, este un obiectiv relativ scump.

Cam aşa am văzut eu achiziţia unor produse noi, pe care să le ai câţiva ani.

În timp vei fi limitat în primul rând de obiective şi destul de târziu de body (chiar şi în lumină slabă, un obiectiv luminos, un blitz+cloud diffuser vor fi mai accesibile decât un body preteţios, mai ales dacă nu faci pasul spre pro şi oferă o calitate foarte bună) şi decât un body f. scump, mai bine nişte obiective bune. Ce ar trebui să ai în vedere, dacă investeşti în obiective, ar fi o ulterioară trecere la full-frame, pt. că devin cam inutilizabile (deşi D300s este DX şi el). Eu de ex nu am nici o intenţie să trec la full-frame în viitorul apropiat, măcar să ajung ca aparatul să fie marea limitare.

Şi nu uita un ultim aspect, editarea ulterioară, după ce ai făcut o poză. Uneori ies senzaţionale direct din aparat, dar de cele mai multe ori sunt necesare ceva corecţii, dacă nu chiar editări serioase, totul ţine de imaginaţie.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori

cron