Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:55 pm

Articole Nikonisti.ro

Merita costul?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Merita costul?

Mesajde parpa_tupac » Lun Iul 05, 2010 10:07 am

@c6t9

si atunci de ce crezi tu ca au fost si aici pe forum si pe altele atatea anunturi de genul:
"vand sau schimb D5000+diferenta cu D90"?

daca ai banii ia D90, am folosit destul de mult de la prieteni si D3000 di D5000(deasemenea am avut si D40 si D60)
crede-ma D90 e alta liga(parerea mea...) ;)
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Merita costul?

Mesajde parpa_tupac » Lun Iul 05, 2010 10:09 am

OvidiuD scrie:Vreau sa imi cumpar primul dslr, am mai avut experienta cu aparatele foto, asa ca vreau sa achizitionez un dslr pentru mine. Momentan as opta intre d3000 si d5000(12.3 mpx, liveview, senzor mai bun CMOS).
1)Merita sa fac un efort pentru a cumpara d5000?
2)La F64 din pacate kitul de nikon d5000 nu vine cu nici o geanta, asa ca va rog sa imi recomandati ceva.
3)Ce filtru e bun pentru inceput? Deasemenea va rog sa imi recomandati ceva care sa se potriveasca.
4)Ce card ar fi bun? Un SDHC de 4gb e ok?
Multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre :)



personal recomand D90 :
viewtopic.php?f=19&t=8772&start=20
(poate te ajuta :))
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Merita costul?

Mesajde c6t9 » Lun Iul 05, 2010 12:03 pm

Întâi cred că trebuie să corectez pt. claritate, D300s nu este full frame şi acceptă obiective DX, fiind cam următorul pas, asta am vrut să spun.

parpa_tupac scrie:@c6t9

si atunci de ce crezi tu ca au fost si aici pe forum si pe altele atatea anunturi de genul:
"vand sau schimb D5000+diferenta cu D90"?

daca ai banii ia D90, am folosit destul de mult de la prieteni si D3000 di D5000(deasemenea am avut si D40 si D60)
crede-ma D90 e alta liga(parerea mea...) ;)


Nu ştiu, am întâlnit altfel de oameni, au văzut pozele, dar tot vor D90, o fi şi ceva psihologic, peste tot se spune că este superior. Pozele sunt fix la fel însă. Dacă cumva ai făcut poze în interior cu acelaşi obiectiv şi setări şi au fost diferenţe, aş fi curios să le văd.

Oferă ceva mai multă funcţionalitate, am cam precizat ce era mai important. Simt şi eu lipsa butoanelor şi a ecranului poate - e ceva deosebit să ai acces la poză pe o rezoluţie bună imediat, chiar dacă am învăţat să nimeresc setările destul de aproape de realitate. Cu obiectivele vechi am ceva experienţă, sunt o loterie şi din întâmplare găseşti în stare bună şi chilipir.

Pt. mine următorul upgrade natural de la D5000 ar fi D300/D300s sau de la Canon, ceva mai "modest" 550D sau chiar 50D (ştiu bine 40D-ul). Adică dacă fac un upgrade, vreau să-l şi văd.

Mă uit şi acum la D300s, dar şi 2000 de lei versus 6000 de lei mă mai trezeşte la realitate. Şi l-aş vrea nu petru că mi-ar creşte calitatea pozelor de 3 ori, ci pt. că este absolut normal să vrei mereu ceva mai bun (sunt păţit cu maşina, telefonul, sculele audio - să vezi aici distraţie, un aparat foto e mic copil). Mai există şi probabilitatea să deschidă noi posibilităţi, dar aproape sigur va trage după el şi costuri pe măsură, cel puţin încă 2-3 obiective luminoase dedicate, care şi SH vor dubla costul aparatului lejer. Şi păcat că nu are ecran rabatabil, e mai util decât s-ar crede. Am încercat poate mii de cadre din mână, după o vreme le nimereşti binişor, dar nu vei putea focaliza pe ce vrei, nu vei putea încadra fix cum ţi-ar plăcea. Cu ecranul ăsta faci nişte poze la maşini foarte bine încadrate şi fără să stai în genunchi sau mai rău ori cu mâinile lungite, şi eu de exemplu îl voi folosi multişor pt. asta. Iar diferenţele la filmare sunt foarte mari, e foarte uşor să faci focalizare manuală de la nivelul mijlocului, decât în mod normal şi perspectiva e cu totul alta de asemenea. În plus, deşi iniţial nu credeam posibil, am văzut nişte filme incredibile cu un DSLR, dacă ai puţin talent devine un instrument foarte interesant pt. experimente video. Nu am dreptul să public, dar ar merita.

Ca şi cameră entry, poate nimic nu va mai egala D40, un aparat excepţional pt. preţul său, nu de puţine ori am rămas impresionat de ce se putea obţine cu el chiar de la cineva care îl ţinea pt. prima dată în mână. D5000 necesită minime cunoştinţe măcar, plus o trecere în revistă a manualului pt. a vedea cum se poate adapta necesităţilor, iar dacă începi să butonezi la el mai mult, descoperi că este destul de capabil.

Oricum sunt discuţii principiale, important până la urmă este rezultatul final. Unii fac poze excepţionale cu talent şi imaginaţie, dar desigur că există şi o parte a fotografie care cere echipament pt. a avea rezultate bune. Una este să redai creativ ceva şi alta este să prinzi cât mai real şi corect acel subiect.

Ca să concluzionez, după D5000 nu văd D90 ca un upgrade semnificativ, ci doar o amânare (şi o cheltuială în plus) până la D300s, la care parcă încep să mă gândesc mai mult decât trebuie. Ce să-i fac, om sunt şi eu, supus greşelilor şi mai ales plăcerilor la fel ca ceilalţi.

LE. Dacă diferenţa de bani nu înseamnă tăierea unui obiectiv de pe listă, dacă ecranul nu oferă nici o funcţionaliate reală (încadrări sau filmat, deşi eu iniţial nu am manifestat nici un interes pt. asta, abia după ce am vaut cam ce se poate scoate, am decis să încerc şi am rămas impresionat de potenţial), dacă se doreşte achiziţionarea unor obiective mai vechi fără AF (deşi iar din experienţă, înveţi destul de uşor să focalizezi manual şi asta în timp îţi va da şi o nouă abordare şi un mai bun control), ar fi de preferat un D90. Dar nu pt. că face poze mai bune, ci este practic cam altceva, aşa obligă Nikon clienţii să cumpere un lucru mai scump sau să facă compromisuri inutile (de ex. ecranul de pe D90 era perfect utilizabil şi la D5000, practic locul e tot de 3" şi altele).
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Merita costul?

Mesajde parpa_tupac » Lun Iul 05, 2010 12:23 pm

c6t9 scrie:
Ca să concluzionez, după D5000 nu văd D90 ca un upgrade semnificativ, ci doar o amânare (şi o cheltuială în plus) până la D300s, la care parcă încep să mă gândesc mai mult decât trebuie. Ce să-i fac, om sunt şi eu, supus greşelilor şi mai ales plăcerilor la fel ca ceilalţi.

Tocmai pretul lui D300s ma ingrijoreaza :mrgreen:
sunt absolut convins ca dupa eventuala achizitie D5000, o sa vrea mai devreme sau mai tarziu D90 pentru ca saltul la D300s este mult prea mare(diferenta cu care ar putea lua ceva obiective SH de toata frumusetea) si atunci nu merita oare diferenta de 500 de ron sau cat o fi in favoarea lui D90?(am scris in alt topic diferente la rece, pe testate nu pe review-uri)

OvidiuD inca nu a achizitionat D5000(din cate se observa)deci nu se poate discuta de upgrade(e valabil cand ai deja ceva fizic) ;)
daca tot are ceva reducere datorita unui prieten, i-am recomandat D90 in cunostinta de cauza(am butonat ceva vreme D5000, la fel si D90 ca sa stiu despre ce vorbesc)
binenteles banii sunt ai lui si face ce vrea cu ei.parerea mea ar fi D90, ca altfel poate o sa vedem un nou anunt:"vand D5000 cumparat acum o luna..."
:twisted:


edit: unde mai pui vizorul D5000 fata de D90?(mare lucru!)
personal nu am luat D90 pentru functia de filmare(ca ma pot folosi de ea cand am nevoie, e un plus)
oricum daca vreau ceva mai multa filmare(gen small clips sau family clips) iau Sony bloggie™ Camera | MHS-CM5(unde ai full HD 30 fps si autofocus)sau ceva de genu(ieftin si bun) :mrgreen:
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Merita costul?

Mesajde parpa_tupac » Lun Iul 05, 2010 12:42 pm

c6t9 scrie:LE. Dacă diferenţa de bani nu înseamnă tăierea unui obiectiv de pe listă, dacă ecranul nu oferă nici o funcţionaliate reală (încadrări sau filmat, deşi eu iniţial nu am manifestat nici un interes pt. asta, abia după ce am vaut cam ce se poate scoate, am decis să încerc şi am rămas impresionat de potenţial), dacă se doreşte achiziţionarea unor obiective mai vechi fără AF (deşi iar din experienţă, înveţi destul de uşor să focalizezi manual şi asta în timp îţi va da şi o nouă abordare şi un mai bun control), ar fi de preferat un D90. Dar nu pt. că face poze mai bune, ci este practic cam altceva, aşa obligă Nikon clienţii să cumpere un lucru mai scump sau să facă compromisuri inutile (de ex. ecranul de pe D90 era perfect utilizabil şi la D5000, practic locul e tot de 3" şi altele).


totusi sa nu uitam unde e clasat D90 pe mai toate siturile de profil,plus camera foto a anului 2009(premiu TIPA citez: "În cazul lui Nikon D90, care a fost distins cu premiul Best DSLR Advanced, juriul TIPA a declarat: “În corpul său compact, Nikon D90 oferă combinaţia ideală între tehnologie şi inovaţie prin intermediul posibilităţii de filmare HD. Senzorul CMOS oferă definiţia şi calitatea aparatului Nikon D300, la un preţ mult mai scazut. D90 este un DSLR cu adevărat robust, potrivit pentru orice situaţie”(sursa in google)
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Merita costul?

Mesajde Maniac » Lun Iul 05, 2010 1:32 pm

@parapa_tupac si c6t9:

Oamenii au tendinta de a recunoaste ca gresesc sub nici o forma. Asta duce la extrem la situatia in care un cumparator va justifica cu orice pret alegerea facuta. El nu are cum sa greseasca. El nu se poate sa se fi inselat.

In realitate, problema e mult mai complexa de atat. Nu exista alegerea universal optima. Exista alegerea optima pentru un utilizator. Daca tu simti ca ai nevoie de D90 si te streseaza suficient de mult acest fapt incat sa iti afecteze imaginile, atunci da, ai nevoie de D90. Daca poti trage linistit cu D5000 si preferi sa bagi diferenta de pret in obiective/excursie foto, atunci nu ai nevoie de D90.

Situatia se complica si mai mult in cazul incepatorilor, care nu inteleg ca body-urile sunt consumabile. In 2011 (sau poate mai devreme) va aparea urmasul lui D90. Care va veni cu imbunatatiri fata de D90. Si atunci ce faci azi? Cumperi un D90 iar la anu stai ca pe ghimpi ca a aparut D9000 care are 15MPx si filmare fullHD la 60fps si ISO3200 lacrima? Sau cumperi un D5000 si inveti cu el, strangi obiective si cunostinte, iar cand esti gata faci upgrade catre un body care iti ofera un plus si la calitatea imaginii si la ergonomie.

In ceea ce priveste TIPA awards sunt de doi lei jumate... Se dau cate una pentru fiecare, sa ajunga la toata lumea ;). Cumetrie in toata regula.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Merita costul?

Mesajde parpa_tupac » Lun Iul 05, 2010 1:57 pm

as vrea sa vad cum apare 60 fps la un viitor model(la D400 care inca nu s-a lansat ar fi vorba de 24 fps(miram-as de 60 :D )
daca stai dupa posibilele modele ce apar...ehei(ceva de genu sa stai pe plita incinsa in fundul gol, scuze de expresie :mrgreen: )
ce ar fi daca tocmai ti-ai luat D700 si la anul apare D700x cu tot felul de chesti noi si mai tari), parerea mea ...treci peste ;)

asa e cum ai spus si tu fiecare dupa necesitatile lui, DAR ce am scris ramane valabil in opinia mea(tot o sa vrea D90 :twisted: )
aveam D60 si am vazut ca aparuse D3000(cu 11 pcte de focalizare :shock: era sa imi smulg parul), eram dispus sa fac o greseala mare(bine ca n-am facuto)imi cer scuze posesorilor de D3000 dar mie personal nu imi place deloc(D40 imi place mai mult, din diverse cauze).
pana la urma stie fiecare ce e mai potrivit pentru el.
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Merita costul?

Mesajde Dan Pop » Lun Iul 05, 2010 2:23 pm

Maniac scrie:Situatia se complica si mai mult in cazul incepatorilor, care nu inteleg ca body-urile sunt consumabile. In 2011 (sau poate mai devreme) va aparea urmasul lui D90. Care va veni cu imbunatatiri fata de D90. Si atunci ce faci azi? Cumperi un D90 iar la anu stai ca pe ghimpi ca a aparut D9000 care are 15MPx si filmare fullHD la 60fps si ISO3200 lacrima? Sau cumperi un D5000 si inveti cu el, strangi obiective si cunostinte, iar cand esti gata faci upgrade catre un body care iti ofera un plus si la calitatea imaginii si la ergonomie.

Sau iti cumperi acum un D90 pe care il folosesti linistit pina cind consideri ca nu-ti mai ofera nici o provocare (indiferent de ce succesor ar putea apare intre timp), dupa care te pregatesti pentru upgrade la un aparat din clasa imediat superioara.

Aparatele entry-level au, in mod deliberat, limitari peste limitari. Am postat in repetate rinduri o lista partiala, asa ca nu-mi mai bat capul. Cine nu-si poate permite altceva, trebuie sa traiasca cu ele. Dar daca iti poti permite un aparat din clasa amator si-ti iei un entry-level pe motiv ca scoate aceleasi imagini, nu faci decit sa-ti furi caciula. Mai devreme sau mai tirziu vei descoperi ca diferenta de pret era mai mult decit justificata de plusul de functionalitate oferit de aparatul din categoria superioara si cele citeva sute de lei "economisite" au fost o afacere din cale-afara de proasta. Acesta este aspectul pe care ar trebui sa-l ia in serios cei care sint pe punctul de a-si achizitiona un DSLR si nu stiu spre ce sa se orienteze.

La urma urmei, n-au decit sa citeasca si alte thread-uri in afara de cel pe care ei insisi l-au creat si sa vada cu ochii lor limitarile de care se lovesc cel mai adesea utilizatorii de aparate entry-level: cam una din doua discutii in sectiunea asta dau in chestii de genul "dar nu poti declansa SB-600 ca slave cu D5000 ca n-are commander" sau "obiectivul cutare ti s-ar potrivi, dar nu focalizeaza automat pe D3000/D5000" sau "exista telecomenzi cu intervalometru, dar aparatele entry-level nu au conector pentru telecomenzi pe cablu" s.a.m.d.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Merita costul?

Mesajde emp » Lun Iul 05, 2010 2:51 pm

aveti perfecta dreptate cu d90-ul dar problema aceasta incepe de altundeva-incepi prin a-ti cumpara un dslr primul de regula pentru a-l folosi strict familial (si astfel dupa banii alocati cumperi pana la d5000 si iti spui ca-i suficient pt ce-l folosesti)-si partea a doua incepe dupa cateva luni citind diverse si acomodandu-te cu aparatul iti dai seama ca nu-i OZN si astfel incep intrebarile si regretele-de ce nu mi-am luat?xxx
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Merita costul?

Mesajde parpa_tupac » Lun Iul 05, 2010 2:57 pm

punct ochit, punct lovit
am scris destul ce celalalt thread ce diferente majore ar fi(eu mi-am expus parerea in calitate de utilizator).Nu am de ce sa il laud excesiv.Pentru ce vreau eu sa folosesc e maimult decat ok...deocamdata(si eu mi-as dori multe...macar un D300 de asemenea si aici ar fi destule pareri ca sa imi recomande altceva).la bugetul pe care mi l-am permis si la pretentile pe care le am este cea mai buna varianta

toate cele bune si lumina buna

P.S ma apuc de munca ca ma dau afara din cauza nikonistilor :twisted:
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori

cron