Acum este Sâm Apr 20, 2024 3:52 am

Articole Nikonisti.ro

Ceva "prbleme" cu un D3000

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Ceva "prbleme" cu un D3000

Mesajde razvan_b » Mie Iun 30, 2010 11:52 am

Salut, de cateva zile sunt posesorul unui Nikon d3000 (primul (d)SLR)) si am ceva probleme la foto in care apare culoare rosu sau portocaliu f intens (spre rosu) - ies anormale, mult mai intense decat in realitate. Obiectivul este cel din kit 18-55 cu VR


pozele se pot vedea la:http://yfrog.com/6wdsc0136cjx ( din visiniu a trecut in rosu puternic - trandafir, iar cealalta floare era mai spre portocaliu)


Foto au fost facute pe modul P, cu focalizare pe un singur punct, ISO 800, am incercat mai multe setari pentru tonurile de culoare si tot cam asa ies (rosul cel mai intens ies pe vivid). Ce trebuie ajustat pentru a elimina problema?
Am mai observat ca, de la ISO 800, are cam mult zgomot - e normal?
Sper ca nu am aberat prea mult :D , multumesc pt raspunsuri.
razvan_b
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iun 30, 2010 10:47 am

Re: Ceva "prbleme" cu un D3000

Mesajde Dan Pop » Vin Iul 02, 2010 4:21 pm

razvan_b scrie:Salut, de cateva zile sunt posesorul unui Nikon d3000 (primul (d)SLR)) si am ceva probleme la foto in care apare culoare rosu sau portocaliu f intens (spre rosu) - ies anormale, mult mai intense decat in realitate. Obiectivul este cel din kit 18-55 cu VR

Fara a avea la dispozitie si subiectul, e imposibil de facut vreo apreciere. Foloseste modul standard si un monitor calibrat. La limita, salveaza in format raw si corecteaza culorile dupa placul tau, cu un editor de imagini.

razvan_b scrie:Am mai observat ca, de la ISO 800, are cam mult zgomot - e normal?

E normal, la un D3000. Incearca sa supraexpui usor daca vrei mai putin zgomot. Si nu folosi sensibilitati mari decit atunci cind chiar ai nevoie de ele (fotografii in lumina ambienta slaba).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ceva "prbleme" cu un D3000

Mesajde sorinsava » Vin Iul 02, 2010 4:24 pm

Schimba-l din Vivid.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Ceva "prbleme" cu un D3000

Mesajde razvan_b » Vin Iul 02, 2010 8:52 pm

Va multumesc,

monitorul este calibrat (lucrez grafica pe el si are culorile ok) - iar rosu arata aiurea rau si pe alte monitoare, nu numai la mine. acum nu mi se pare normal sa trebuiasca sa fac corectie de culori la un dslr (am un sony compact - ce-i drept "made in japan" - care scoate culori f bune si ma asteptam ca si asta ar trebui sa faca cel putin la fel)

in geeral folosesc maxim iso 400 (am incercat 800 sa vad cum ies, de 1600 nu mai zic nimic:))

sorinsava scrie:Schimba-l din Vivid.
nu sunt facute in vivid (in toate modurile arata aiurea)
razvan_b
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iun 30, 2010 10:47 am

Re: Ceva "prbleme" cu un D3000

Mesajde Boggy » Vin Iul 02, 2010 11:04 pm

Sunt supraexpuse in rosu din cate vad. Subexpune -0.3, -0.7 si vor iesi cum trebuie. Rosul e greu de expus pentru ca reflecta multa lumina. Albastrul absoarbe pe de alta parte.
Avatar utilizator
Boggy
 
Mesaje: 72
Membru din: Mie Apr 28, 2010 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ceva "prbleme" cu un D3000

Mesajde Dan Pop » Sâm Iul 03, 2010 12:29 am

razvan_b scrie:monitorul este calibrat (lucrez grafica pe el si are culorile ok) - iar rosu arata aiurea rau si pe alte monitoare, nu numai la mine. acum nu mi se pare normal sa trebuiasca sa fac corectie de culori la un dslr (am un sony compact - ce-i drept "made in japan" - care scoate culori f bune si ma asteptam ca si asta ar trebui sa faca cel putin la fel)

Problema se poate rezolva cu un color checker (link magazin online) ajustind parametrii modului standard sau neutral pina la obtinerea rezultatelor dorite.

Din cite am vazut la http://www.dpreview.com/reviews/nikond3 ... ikon_d3x/0, in modul standard, D3000 reproduce rosul la fel ca D3x.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ceva "prbleme" cu un D3000

Mesajde sorinsava » Sâm Iul 03, 2010 3:20 pm

Ai putea sa uploadezi un raw pe rapidshare.com, megaupload.com sau alt file hosting similar?

EDIT: nu mai e nevoie, m-am uitat la exif. Ai folosit si blitz care ti-a ars putin rosul dupa cum a observat cineva mai sus. Active d-lighting mai modifica si el culorile citeodata, depinde cit de mult e pus. Sunt sigur ca se repara daca ai facut raw.

Banuiala mea e ca monitorul tau chiar daca e calibrat e cam de slaba calitate si afiseaza ciudat unele nuante de srgb, sau ceva e prost reglat in soft-ul cu care te uiti la poze. E un rosu destul de normal si probabil asemanator cu realitatea. Pe viitor fa poze raw si urmareste histograma individuala pe fiecare canal de culoare pe lcd-ul camerei ca sa nu mai fie probleme.

Ar trebui sa vezi acasa ceva aproximativ asa:
2010-07-03_185034.jpg

Insa banuiesc ca de fapt vezi mai mult asa:
2010-07-03_185148.jpg
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Ceva "prbleme" cu un D3000

Mesajde razvan_b » Sâm Iul 03, 2010 8:13 pm

Multumesc, nu am avut timp sa fac testele, sunt plecat, abia luni o sa ajung acasa si nu am aparatul la mine.
Monitorul este f bun, nu de la el sunt problemele, poate din Acdsee, cu el ma uit la poze.
da, asa ar fi trebuit sa arate trandafirul.
blitul nu a fost folosit la floarea portocalie si e dusa in balarii rau culoarea, o sa dezactives day lightul si o sa fac raw, dar pe luni, va tin la curent.

multumesc
razvan_b
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iun 30, 2010 10:47 am

Re: Ceva "prbleme" cu un D3000

Mesajde razvan_b » Mie Iul 07, 2010 8:51 am

am dezactivat daylightul, am lasat pe srgb, si salvat in format raw; se pare ca pana acum au iesit ok culorile, sa vedem si in continuare, va tin la curent,
multumesc
razvan_b
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iun 30, 2010 10:47 am

Re: Ceva "prbleme" cu un D3000

Mesajde sorinsava » Mie Iul 07, 2010 10:19 am

Trebuie ca profilul monitorului sa fie pus in windows la color management, apoi te uiti la poza cu viewnx care afiseaza corect doar daca in windows e corect. Daca iti merge pe srgb inseamna ca ceva nu se convertea bine in acdsee. Vezi in optiuni sa fie selectat profilul monitorului si sa fie oprit proofing.
Cu raw poti sa folosesti la developare orice spatiu vrei, ce alegi in camera srgb/adobergb e doar o alegere implicita.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

cron