Acum este Vin Apr 26, 2024 6:48 pm

Articole Nikonisti.ro

Mesaj eroare D40

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Mesaj eroare D40

Mesajde cipri778 » Sâm Iul 03, 2010 8:43 pm

Salut
In momentul in care apas "tragaciul" imi apare mesajul "Error.Press shutter release buton again". Trebuie sa apas de doua ori pentru a face poza. Stie cineva care ar fi problema?
Multumesc
cipri778
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 03, 2010 8:34 pm

Re: Mesaj eroare D40

Mesajde Sajuuk » Lun Iul 05, 2010 2:53 pm

Salut
Ai incercat sa resetezi aparatul la setarile din fabrica? AI incercat sa reintroduci cardul de memorie? sa reasezi obiectivul?
Daca nici una din aceste nu da rezultate va trebui sa contactezi service-ul autorizat NIKON.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mesaj eroare D40

Mesajde popson_75 » Mie Sep 01, 2010 2:08 pm

Si mie mi-a aparut acel mesaj de eroare si dupa ce am intrat pe un topic am vazut cum se poate rezolva.
Practic se blocheaza rotitele care inchid si deschid obturatorul.


O zi buna.

-------------------------------
Postează te rog pe forum soluţia. Mulţumesc. Sabina.
popson_75
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 16, 2010 8:50 pm

Re: Mesaj eroare D40

Mesajde Dan Pop » Mie Sep 01, 2010 10:29 pm

popson_75 scrie:Practic se blocheaza rotitele care inchid si deschid obturatorul.
Intra pe messul meu si am sa-ti explic cum sa rezolvi problema.

De ce n-o faci aici, pentru uzul tuturor celor interesati?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Mesaj eroare D40

Mesajde popson_75 » Joi Sep 02, 2010 9:36 am

Buna ziua tuturor,

Am sa postez mai jos rezolvarea pt. mesajul de eroare ce apar la majoritatea aparatelor photo.
Inainte de a va apuca de operatie,scoateti acumulatorul si cardul de memorie din aparat.
Se desface capacul inferior,cel unde se afla si sitemul de prindere pe trepied.
Sunt 9 suruburi in total,unu din ele se afla chiar in locasul de acumulator.
Cel mai bine ca sa nu incurcati surubelele,le puneti pe o banda adeziva de hartie in ordinea in care sunt montate pe aparat,pt. ca unele sunt mai scurte.
Dupa ce ati desfacut acel capac se pot vedea cele 2 rotite zimtate(una alba si una rosie),practic ele deschid obturatorul.
Se ung acele rotite cu spray lubriefiant marca WD-40.Nu dati pe rotite decat foarte putin spray,pt. a evita eventuale scurgeri prin aparat,ex: senzor optic si altele...
Dupa ce ati uns acele rotite,puteti misca un pic de ele,pt. a se debloca obturatorul.
Se monteaza totul la loc si totul e ok.
Mai jos sunt 5 linkuri:pe primul se regaseste poza cu aparatul desfacut,iar celelate sunt explicatile operatiunii pana la capat.
Dupa ce am efectuat aceasta procedura eu nu am mai avut probleme la aparatul meu D40.

Succes.
Alin Pop


http://translate.googleusercontent.com/ ... Bi90by5TUw



http://www.youtube.com/watch?v=S9LWy84m8OQ
http://www.youtube.com/watch?v=3_u1_2N8 ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=u2IJjUIQ ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=gLq2IkfT ... re=related
popson_75
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 16, 2010 8:50 pm

Re: Mesaj eroare D40

Mesajde Dan Pop » Joi Sep 02, 2010 3:34 pm

popson_75 scrie:Se ung acele rotite cu spray lubriefiant marca WD-40.Nu dati pe rotite decat foarte putin spray,pt. a evita eventuale scurgeri prin aparat,ex: senzor optic si altele...

Pentru a evita accidente cu urmari greu de inlaturat, nu pulverizati uleiul direct in aparat ci procedati ca in videoclip: pulverizati pe altceva, colectati putin ulei cu tubuletul spray-ului si depuneti acel ulei cu grija pe lagarele rotitelor. Oricum, WD-40 este un ulei foarte "parfumat", asa ca aveti toate motivele sa-l folositi cu maximum de parcimonie :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Mesaj eroare D40

Mesajde popson_75 » Vin Sep 03, 2010 9:28 am

Buna ziua,

Eu am considerat ca e util ceea ce v-am scris acolo.
Am fost la reprezentanta din Timisoara la Simpro Plus si nu s-au priceput.
Dupa ce am discutat cu cei de la Nikon,mi-au spus ca ma costa reparatia in jur de 400 ron.
Nu in toate cazurile poate sa fie doar mizerie pe rotite si sa mearga doar varianta care v-am spus-o.
E posibil sa mai fie si de la obturator s-au altele.
Dar merita incercata varianta asta pt. cei care nu au aparatele in garantie.

Cu stima.

Pop Dan Alin
popson_75
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 16, 2010 8:50 pm

Re: Mesaj eroare D40

Mesajde Dan Pop » Vin Sep 03, 2010 11:26 am

popson_75 scrie:Eu am considerat ca e util ceea ce v-am scris acolo.

Fara indoiala, este, cel putin pentru cei suficient de curajosi pentru a pune mina pe surubelnita si a inlatura placa de la baza aparatului. Am postat avertismentul de mai sus pentru cei cu mai mult entuziasm decit experienta, atita tot.
popson_75 scrie:Dupa ce am discutat cu cei de la Nikon,mi-au spus ca ma costa reparatia in jur de 400 ron.

Cei de la service-ul Nikon merg pe principiul ca, daca s-a intimplat o data, s-ar putea repeta si inlocuiesc subansamblul cu rotitele respective (SQ base plate).
popson_75 scrie:Nu in toate cazurile poate sa fie doar mizerie pe rotite si sa mearga doar varianta care v-am spus-o.
E posibil sa mai fie si de la obturator s-au altele.
Dar merita incercata varianta asta pt. cei care nu au aparatele in garantie.

Intru totul de acord. Presupun ca se potriveste si la alte aparate entry-level, gen D40x si D60.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Mesaj eroare D40

Mesajde CostiNikon » Mie Sep 15, 2010 4:39 pm

Buna ziua.
Am o problema cu D40-ul meu. Sub focusing screen si-a facut cuib o ganganie si de fiecare data cand privesc prin view-finder aceasta "imi face cu mana". Poate suna ca o gluma dar nu este.
Intrebarea mea: daca scot focusing screen-ul pentru a-l curata (cu mare grija, bineinteles), ce riscuri sunt?
Va multumesc!
Shooting Gear: Nikon D40 + AF-S DX Nikkor 18-55mm 1:3.5-5.6G EDII; Smena 8M

Un FORUM foto prahovean...

Sunt Nikon-ist dar nu fac discriminare ;)
CostiNikon
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:55 pm
Localitate: Pleaşa Village, Main Street, Prahova County

Re: Mesaj eroare D40

Mesajde mariuseek » Sâm Sep 18, 2010 4:41 pm

pentru CostiNikon

Poti scoate fara probleme focus screen-ul. Exisa riscul sa il zgarii sau sa il murdaresti mai tare decat este. Mare atentie si la oglinda..
Trebuie doar sa te limitezi la eliminarea "musafirului nedorit". Recomandat este sa faci aceasta folosind o pompa de aer de genul link magazin online
Nu sufla cu gura!!! Nu incerca sa elimini si alte mici impuritati, limiteaza-te doar la ce te deranjeaza cu adevarat, risti astfel sa inrautatesti situatia introducand mai multa mizerie in aparat. In cel mai rau caz (dar incearca sa nu ajungi in situatia asta) poti spala placuta de focus cu jet de apa.
Uite aici cum se scoate focus screen-ul (aceasta operatie am facut-o si eu cu succes cand am inlocuit ecranul cu un altul). Nu e asa greu cum pare, trebuie doar sa fii atent si calm.
http://www.youtube.com/watch?v=3IjSPL584zg

Succes!!!
Ultima oară modificat de mariuseek pe Sâm Sep 18, 2010 4:56 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
mariuseek
 
Mesaje: 33
Membru din: Mar Feb 03, 2009 7:07 pm
Localitate: Galati

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

cron