Acum este Vin Apr 26, 2024 7:12 pm

Articole Nikonisti.ro

va rog sa-mi dati o mana de ajutor....

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Salutare la toata lumea....

Mesajde aind » Mar Iul 13, 2010 1:25 pm

neck scrie:
o intrebare....voi(cei care au d40x) ati montat vreodata (si sa si mearga) vreun alt obiectiv decat cele AF-S?...POATE FI CONSIDERATA INTREBARE GENERALA, PENTRU CEI CARE SUNT CAPABILI SA-MI DEA UN SFAT PRACTIC, CLAR SI SIMPLU.

Multz-am


prin AF-S te gandesti la obiectivele care au motor intern si pot face autofocus pe d40x-ul tau, daca esti interesat de alte obiective, intereseaza-te intai daca au motor intern, altfel vei fi nevoit sa faci focus manual pe aparatul tau de acum.
atentie, la alte marci de obiective denumirile difera de "AF-S" al nikon, de la BIM (Tamron) la HSM (Sigma)..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Salutare la toata lumea....

Mesajde DannyMC » Mar Iul 13, 2010 4:47 pm

neck scrie: intrebare....voi(cei care au d40x) ati montat vreodata (si sa si mearga) vreun alt obiectiv decat cele AF-S?...POATE FI CONSIDERATA INTREBARE GENERALA, PENTRU CEI CARE SUNT CAPABILI SA-MI DEA UN SFAT PRACTIC, CLAR SI SIMPLU.

Si obiectivele fara motor intern de focalizare pe montura Nikon F sunt compatibile cu D40(x). Prin compatibile inteleg ca se pot monta pe aparat si la cele cu chip vei beneficia de toate functiile (masurarea expunerii ,controlul diafragmei,confirmare de focalizare in vizor) ca si la cele AF-S diferenta fiind lipsa autofocusului.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Salutare la toata lumea....

Mesajde Dan Pop » Mie Iul 14, 2010 9:22 am

neck scrie:o intrebare....voi(cei care au d40x) ati montat vreodata (si sa si mearga) vreun alt obiectiv decat cele AF-S?...POATE FI CONSIDERATA INTREBARE GENERALA, PENTRU CEI CARE SUNT CAPABILI SA-MI DEA UN SFAT PRACTIC, CLAR SI SIMPLU.

Ar trebui sa mearga orice obiectiv cu montura Nikon F (cu exceptia unor fisheye-uri care astazi sint piese de muzeu, oricum). Functionalitatea va depinde de dotarile obiectivului, insa. In lipsa motorului, obiectivul nu va focaliza automat, iar in lipsa electronicii integrate aparatul nu va putea face evaluarea expunerii, neputind fi folosit decit in modul M.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori