Acum este Dum Apr 28, 2024 9:39 am

Articole Nikonisti.ro

data pe poze

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

data pe poze

Mesajde ioshicumine » Sâm Iul 10, 2010 8:09 pm

salut,
am un d90 si as vrea ca pe unele poze sa apara imprimata data si ora
se poate?
multam
Nikon D90; 18-105VR
ioshicumine
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Mai 30, 2010 3:36 pm

Re: data pe poze

Mesajde tavi2x » Sâm Iul 10, 2010 10:54 pm

Din link magazin online se pare ca se poate improma pe poze doar la printare: Sectiunea "Imprimarea fotografiilor" pag 152-155, dar nu va aparea la vizualizarea pozei pe calculator. Asta nu inseamna ca s-a pierdut aceasta data, se poate regasi in data de creare a fisierului sau in EXIF. Probabil ca ezista si programe care "scriu" aceasta data direct pe poza, dar nu am cautat asa ceva.
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: data pe poze

Mesajde dmf » Dum Iul 11, 2010 7:31 pm

la d5000 se poate astfel:

menu - custom setting menu - shooting/display - date print - date and time activat
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: data pe poze

Mesajde ClaudiuC » Vin Iul 23, 2010 12:22 am

Pe D90, am cautat si eu... nicio sansa! :|

In schimb, te poate ajuta asta.

Bafta!
Avatar utilizator
ClaudiuC
 
Mesaje: 246
Membru din: Mar Iul 20, 2010 8:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: data pe poze

Mesajde bilootza » Vin Iul 23, 2010 1:00 am

ioshicumine scrie:salut,
am un d90 si as vrea ca pe unele poze sa apara imprimata data si ora
se poate?
multam



de ce ai vrea asa ceva? prietene ai D90, daca vrei poze cu data ia-ti aparat de buzunar :)
Avatar utilizator
bilootza
 
Mesaje: 185
Membru din: Mar Dec 01, 2009 11:10 pm
Localitate: TM

Re: data pe poze

Mesajde ClaudiuC » Vin Iul 23, 2010 7:28 am

bilootza scrie:
ioshicumine scrie:salut,
am un d90 si as vrea ca pe unele poze sa apara imprimata data si ora
se poate?
multam



de ce ai vrea asa ceva? prietene ai D90, daca vrei poze cu data ia-ti aparat de buzunar :)


Stai linistit, sunt multe persoane care folosesc functia aia! Prima intrebare a matusii mele, dupa ce mi-am luat D90, a fost: "Ma, da nu pune si data pe poze?". I-am zis ca nu si imediat a venit remarca: "Pai si ai dat 3000 RON pe el si nu stie sa faca asa ceva...?". Dezamagire totala.

Si eu am intrebat-o acelasi lucru (de ce as vrea data pe poze?), dar se pare ca unele persoane urmaresc mult mai usor fotografiile daca vad data pe ele. (e mult mai greu sa se duca in EXIF).
Avatar utilizator
ClaudiuC
 
Mesaje: 246
Membru din: Mar Iul 20, 2010 8:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: data pe poze

Mesajde stoki » Vin Iul 23, 2010 7:53 am

ZmeuS scrie: Prima intrebare a matusii mele, dupa ce mi-am luat D90, a fost: "Ma, da nu pune si data pe poze?". I-am zis ca nu si imediat a venit remarca: "Pai si ai dat 3000 RON pe el si nu stie sa faca asa ceva...?". Dezamagire totala.

tre sa ne obisnuim cu remarci aiurea ale altora pt ca si eu am fost intrebat de o amica urmatoarea chestie: "dai aproape 5000 RON pe un aparat foto de numai 12 MP?... nui cam putin?" Am ras cu pofta la aceste intrebari si i-am dat peste nas cu pretul la D3x care are 24 MP si a ramas socatata:))
Nikon D90 + Nikkor 18-55mm VR + Nikkor 55-200mm VR + Nikon SB-600
Avatar utilizator
stoki
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iul 01, 2010 12:15 pm

Re: data pe poze

Mesajde ClaudiuC » Vin Iul 23, 2010 9:48 am

stoki scrie:
ZmeuS scrie: Prima intrebare a matusii mele, dupa ce mi-am luat D90, a fost: "Ma, da nu pune si data pe poze?". I-am zis ca nu si imediat a venit remarca: "Pai si ai dat 3000 RON pe el si nu stie sa faca asa ceva...?". Dezamagire totala.

tre sa ne obisnuim cu remarci aiurea ale altora pt ca si eu am fost intrebat de o amica urmatoarea chestie: "dai aproape 5000 RON pe un aparat foto de numai 12 MP?... nui cam putin?" Am ras cu pofta la aceste intrebari si i-am dat peste nas cu pretul la D3x care are 24 MP si a ramas socatata:))


Pai cam asa masoara toata lumea performanta unei camere foto nu? Prima intrebare este: Cati MP are (prea multe detalii tehnice strica, nu?)? :D

Suntem cam offtopic, hai sa-l intrebam pe prietenul ioshicumine daca a rezolvat ceva! ;)
Avatar utilizator
ClaudiuC
 
Mesaje: 246
Membru din: Mar Iul 20, 2010 8:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: data pe poze

Mesajde Dan Pop » Vin Iul 23, 2010 9:59 am

ZmeuS scrie:Si eu am intrebat-o acelasi lucru (de ce as vrea data pe poze?), dar se pare ca unele persoane urmaresc mult mai usor fotografiile daca vad data pe ele. (e mult mai greu sa se duca in EXIF).

Pentru atita lucru nici nu e nevoie sa te duci in EXIF: exista viewer-e care afiseaza aceasta informatie undeva pe border.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: data pe poze

Mesajde ioshicumine » Vin Iul 23, 2010 10:58 am

salut,
nu am rezolvat inca :)...de fapt aveam o solutie si inainte: descarc pozele cu picasa si stie sa le puna pe foldere care au ca si nume data.
ps: nu am inteles foarte bine remarca "prietene ai D90, daca vrei poze cu data ia-ti aparat de buzunar"... :evil:
ZmeuS scrie:
stoki scrie:
ZmeuS scrie: Prima intrebare a matusii mele, dupa ce mi-am luat D90, a fost: "Ma, da nu pune si data pe poze?". I-am zis ca nu si imediat a venit remarca: "Pai si ai dat 3000 RON pe el si nu stie sa faca asa ceva...?". Dezamagire totala.

tre sa ne obisnuim cu remarci aiurea ale altora pt ca si eu am fost intrebat de o amica urmatoarea chestie: "dai aproape 5000 RON pe un aparat foto de numai 12 MP?... nui cam putin?" Am ras cu pofta la aceste intrebari si i-am dat peste nas cu pretul la D3x care are 24 MP si a ramas socatata:))


Pai cam asa masoara toata lumea performanta unei camere foto nu? Prima intrebare este: Cati MP are (prea multe detalii tehnice strica, nu?)? :D

Suntem cam offtopic, hai sa-l intrebam pe prietenul ioshicumine daca a rezolvat ceva! ;)
Nikon D90; 18-105VR
ioshicumine
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Mai 30, 2010 3:36 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori

cron