Acum este Dum Apr 28, 2024 6:32 am

Articole Nikonisti.ro

data pe poze

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: data pe poze

Mesajde parpa_tupac » Vin Iul 23, 2010 3:29 pm

ZmeuS scrie:Prima intrebare a matusii mele, dupa ce mi-am luat D90, a fost: "Ma, da nu pune si data pe poze?". I-am zis ca nu si imediat a venit remarca: "Pai si ai dat 3000 RON pe el si nu stie sa faca asa ceva...?". Dezamagire totala.


personal la astfel de remarci recomand urmatoarele:
un zambet frumos si apoi ...nu merita sa ripostezi.oricat de mult vei incerca sa faci acea persoana "afona" sa inteleaga ca merita din plin pretul, te asigur ca nu vei reusi.eventual fa-i o poza "traznet" si tipareste-o la o calitate foarte buna la un studio bun si ofer-o cadou(poate isi schimba parerea)

si eu am fost in aceeasi situatie

"ai dat 600 euro pe o trompeta si nu e profesionala? :shock:"
raspunsul a fost:
"o trompeta profi costa de la 1600 euro in sus, a mea fiind semi-profi"
dupa care i-am cantat balada de-ti plange inima si s-a pus jos rusinat(si el cantand la trompeta dar la un nivel mult mai amator, sa nu spun altceva)
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: data pe poze

Mesajde Huffy » Vin Oct 29, 2010 8:38 am

Data pe poza setata din aparat......hmmmm......exista si alte posibilitati de a strica o fotografie.Daca chiar vrei sa apara data pe poza.o poti pune cu cel mai amarit program de editare.Nu vredeti ca e pacat sa prinzi un cadru super si sa fie distrus de 12.09.19toamna?
Huffy
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Oct 24, 2010 7:41 pm
Localitate: Sibiu

Re: data pe poze

Mesajde Morphy » Vin Oct 29, 2010 5:13 pm

Cei mai multi posesori de Nikon D90 nu cred ca isi pun problema sa imprime data pe fotografii. Probabil de aceea Nikon nu a considerat ca este necesar sa introduca in meniu aceasta functie. Printati o fotografie cu data pe ea sa vedeti ce aiurea arata... sau cel putin asa mi se pare mie ;)
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: data pe poze

Mesajde zeurois » Vin Oct 29, 2010 5:32 pm

Mi s-ar parea mai tare sa bage o functie de watermarking caci vad ca-s tot mai multi care deschid photoshop-ul sau ce folosesc ei doar ca sa puna "copyleft 2020 badea ion photography".

Cheers
zeurois
 
Mesaje: 230
Membru din: Vin Sep 03, 2010 5:08 pm

Re: data pe poze

Mesajde blackspike65 » Mar Noi 02, 2010 8:44 pm

Daca stam bine sa ne gandim D90-ul nu e un aparat foto PaS... este un Body DSLR destinat amatorilor mai avansati. De aceea presupun ca NIKON nu s-a gandit sa bage optiunea asta :-P
Avatar utilizator
blackspike65
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mai 11, 2010 9:11 pm

Re: data pe poze

Mesajde 85mm » Joi Noi 25, 2010 1:27 pm

De obicei functia asta de inserare a datei direct pe poza, este prezenta in aparatele tip sapuniera digitala, in care exista si o grila sub forma de X ( 2 diagonale care se intersecteaza sub forma de X ) pentru a ajuta utilizatorul sa pozitioneze capul subiectului exact pe centrul cadrului si astfel fotografiile sa fie mai misto. In aceste cazuri, inscriptionarea datei pe poza este un element care completeaza din punct de vedere hartistic compozitia de geniu.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori