Acum este Mie Mai 01, 2024 7:38 pm

Articole Nikonisti.ro

salvare poze Nikon D5000

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

salvare poze Nikon D5000

Mesajde dmf » Dum Iul 11, 2010 12:23 pm

salut. am o mare problema. cand descarc pe calculator pozele de pe un nikon d5000 le am pe toate dublate. de exemplu poza 200 si 200(1) asa imi apare. nu este vorba de facut in rafala sau de bracketing. nu este vorba ca sunt dublate pe calculator, sunt pe cardul aparatului de doua ori. a doua este in paranteza cu un numar... (2)...(7). sunt pur si simplu dublate de vreo setare ciudata din aparat. sper sa ma ajutati.

cu stima
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: salvare poze Nikon D5000

Mesajde DannyMC » Dum Iul 11, 2010 1:58 pm

Ai aparatul setat sa salveze RAW+JPEG, nu-i asa?!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: salvare poze Nikon D5000

Mesajde dmf » Dum Iul 11, 2010 7:26 pm

da, mi e rusine sa recunosc dar asa era :oops: . partea buna pentru mine e ca am descoperit singur :idea: . MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNS si sper sa ma mai ajutati daca am nevoie. cu stima
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: salvare poze Nikon D5000

Mesajde alinDaniel » Mar Feb 15, 2011 12:01 am

DannyMC scrie:Ai aparatul setat sa salveze RAW+JPEG, nu-i asa?!

Scurt si la subiect :)) Da alta dilema....de ce ti le face cu numar in paranteza,ca doar au extensii diferite(.nef .jpg),deci pot avea aceeasi denumire pentru ca au alta extensie.
Avatar utilizator
alinDaniel
 
Mesaje: 47
Membru din: Joi Sep 30, 2010 11:33 pm

Re: salvare poze Nikon D5000

Mesajde porcofon » Mar Feb 15, 2011 12:37 am

alinDaniel scrie: de ce ti le face cu numar in paranteza,ca doar au extensii diferite(.nef .jpg),deci pot avea aceeasi denumire pentru ca au alta extensie.

Pentru a-ti fi usor sa le deosebesti daca ai setat default win-ul si nu vezi extensia.
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: salvare poze Nikon D5000

Mesajde Dan Pop » Mar Feb 15, 2011 2:39 am

alinDaniel scrie:Da alta dilema....de ce ti le face cu numar in paranteza,ca doar au extensii diferite(.nef .jpg),deci pot avea aceeasi denumire pentru ca au alta extensie.

Nu mi-e deloc clar care e dilema ta. Poti sa ma lamuresti si pe mine care sint optiunile intre care nu te poti decide?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: salvare poze Nikon D5000

Mesajde porcofon » Mar Feb 15, 2011 2:48 am

Dan Pop scrie:
alinDaniel scrie:Da alta dilema....de ce ti le face cu numar in paranteza,ca doar au extensii diferite(.nef .jpg),deci pot avea aceeasi denumire pentru ca au alta extensie.

Nu mi-e deloc clar care e dilema ta. Poti sa ma lamuresti si pe mine care sint optiunile intre care nu te poti decide?

Daca lucrezi in mac osx iti spune default extensia, daca esti pe un linux la fel si la fel va face orice sistem SUN. Windows-ul, nu stiu de ce a considerat ca optiune default sa ascunda extensia. Probail s-au plans ceva soareci de birou...
Probabil ca Alin nu s-a gandit la cei care instaleaza windows si atat. A vazut problema din punctul de vedere al unui utilizator "competent".
Nikon, probabil in urma numeroaselor sesizari, a implementat aceasta diferentiere.
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: salvare poze Nikon D5000

Mesajde Dan Pop » Mar Feb 15, 2011 10:14 am

porcofon scrie:
Dan Pop scrie:
alinDaniel scrie:Da alta dilema....de ce ti le face cu numar in paranteza,ca doar au extensii diferite(.nef .jpg),deci pot avea aceeasi denumire pentru ca au alta extensie.

Nu mi-e deloc clar care e dilema ta. Poti sa ma lamuresti si pe mine care sint optiunile intre care nu te poti decide?

Daca lucrezi in mac osx iti spune default extensia, daca esti pe un linux la fel si la fel va face orice sistem SUN. Windows-ul, nu stiu de ce a considerat ca optiune default sa ascunda extensia. Probail s-au plans ceva soareci de birou...
Probabil ca Alin nu s-a gandit la cei care instaleaza windows si atat. A vazut problema din punctul de vedere al unui utilizator "competent".
Nikon, probabil in urma numeroaselor sesizari, a implementat aceasta diferentiere.

Porcofon, esti sigur ca ai inteles ce am intrebat eu?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: salvare poze Nikon D5000

Mesajde porcofon » Mar Feb 15, 2011 11:29 am

Dan Pop scrie:Porcofon, esti sigur ca ai inteles ce am intrebat eu?

Nu, recunosc ca nu pot fi sigur ca am inteles ce nu ai inteles din dilema lui alinDaniel. :lol:
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: salvare poze Nikon D5000

Mesajde Dan Pop » Mar Feb 15, 2011 12:06 pm

porcofon scrie:
Dan Pop scrie:Porcofon, esti sigur ca ai inteles ce am intrebat eu?

Nu, recunosc ca nu pot fi sigur ca am inteles ce nu ai inteles din dilema lui alinDaniel. :lol:

Pai e simplu: nu am inteles unde e dilema :)

Pot intelege nedumerirea lui alinDaniel, dar dilema... care dilema?!?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron