Acum este Joi Apr 25, 2024 4:28 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D90 vs Nikon D5000

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D90 vs Nikon D5000

Mesajde hyp » Lun Iul 19, 2010 11:10 pm

mic offtopic..crede'ma ca multe vei invata dupa ce vei citi manualul camerei..cum spunea cineva e pria si cea mai buna carte de fotografie
ontopic...daca monetarul nu e o problema D90...insa de acea diferenta de bani nu vei obtine performante finale mai bune...ci mai mult confort sa zicem...al doilea display..posibilitatea folosirii obiectivelor fara motoras de focus ..un grip etc
insa subiectul final..poza e aceeasi folosind un d90 + ob + parametrii cu un d5000 + acelasi ob + aceeasi parametrii [timp expunere..f...etc]
eu personal nu vreau un d90...odata ce am d5000 [daca aveam d3000 sigur d90-ul era un upgrade]..
pentru mine..urmatorul ar fi un d300
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Nikon D90 vs Nikon D5000

Mesajde Dan Pop » Mar Iul 20, 2010 11:22 am

hyp scrie:ontopic...daca monetarul nu e o problema D90...insa de acea diferenta de bani nu vei obtine performante finale mai bune...ci mai mult confort sa zicem...al doilea display..posibilitatea folosirii obiectivelor fara motoras de focus ..un grip etc
insa subiectul final..poza e aceeasi folosind un d90 + ob + parametrii cu un d5000 + acelasi ob + aceeasi parametrii [timp expunere..f...etc]

Diferenta de bani se materializeaza in diferenta de functionalitate care, la rindul ei, poate rezulta in imagini mai bune sau in imagini pe care nu le-ai fi putut face deloc cu D5000.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 vs Nikon D5000

Mesajde Maniac » Mar Iul 20, 2010 12:11 pm

Dan Pop scrie:Diferenta de bani se materializeaza in diferenta de functionalitate care, la rindul ei, poate rezulta in imagini mai bune sau in imagini pe care nu le-ai fi putut face deloc cu D5000.


Ne dati si noua un exemplu practic in care diferenta de functionalitate a facut sa puteti realiza imagini cu D90-ul pe care nu le-ati fi putut realiza cu D5000-ul?

PS: CLS-ul nu se pune ca e usor acoperit de diferenta de pret...
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Nikon D90 vs Nikon D5000

Mesajde Dan Pop » Mar Iul 20, 2010 1:40 pm

Maniac scrie:
Dan Pop scrie:Diferenta de bani se materializeaza in diferenta de functionalitate care, la rindul ei, poate rezulta in imagini mai bune sau in imagini pe care nu le-ai fi putut face deloc cu D5000.

Ne dati si noua un exemplu practic in care diferenta de functionalitate a facut sa puteti realiza imagini cu D90-ul pe care nu le-ati fi putut realiza cu D5000-ul?

Ai pierdut prea mult timp sa schimbi setarile si ai ratat faza. N-ai avut timp sa focalizezi ca lumea pe manual in vizorul de tot rahatul al lui D5000 si ti-a iesit imaginea neclara. Degeaba ai SB-600, ca nu-l poti controla cu flash-ul de pe aparat.
Maniac scrie:PS: CLS-ul nu se pune ca e usor acoperit de diferenta de pret...

??? Logica acestei afirmatii ma depaseste. Evident ca plusul de functionalitate de care vorbeam nu vine pe gratis, indiferent ca e vorba de CLS, motor de focalizare, display de control, vizor cu pentaprisma etc etc.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 vs Nikon D5000

Mesajde Maniac » Mar Iul 20, 2010 1:47 pm

Dan Pop scrie:Ai pierdut prea mult timp sa schimbi setarile si ai ratat faza. N-ai avut timp sa focalizezi ca lumea pe manual in vizorul de tot rahatul al lui D5000 si ti-a iesit imaginea neclara. Degeaba ai SB-600, ca nu-l poti controla cu flash-ul de pe aparat.

As vrea si eu un exemplu concret, gen:
Faceam poze la califarul rosu si din cauza ca am avut functia X pe D90 au iesit mult mai bine pozele decat daca as fi avut D5000 care nu are functia X.

Asa, pe hartie, putem sa ne contram pana la anu:
Nu am putut sa fac macro la insecta ca s-a dus pe partea inferioara a frunzei si ecranul D90-ului nu e mobil deci nu am putut sa o urmaresc...

Dan Pop scrie:??? Logica acestei afirmatii ma depaseste.

Nu-i bai , ma exprim eu mai ciudat azi...

PS: Se pare ca SB600 nu merge daca nu e controlat de flashul de pe aparat...ma a naibii treaba, nu stiam. Sa ii zic si SB600-ului meu asta.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Nikon D90 vs Nikon D5000

Mesajde hyp » Mar Iul 20, 2010 1:59 pm

Dan Pop scrie:
Maniac scrie:
Dan Pop scrie:Diferenta de bani se materializeaza in diferenta de functionalitate care, la rindul ei, poate rezulta in imagini mai bune sau in imagini pe care nu le-ai fi putut face deloc cu D5000.

Ne dati si noua un exemplu practic in care diferenta de functionalitate a facut sa puteti realiza imagini cu D90-ul pe care nu le-ati fi putut realiza cu D5000-ul?

Ai pierdut prea mult timp sa schimbi setarile si ai ratat faza. N-ai avut timp sa focalizezi ca lumea pe manual in vizorul de tot rahatul al lui D5000 si ti-a iesit imaginea neclara. Degeaba ai SB-600, ca nu-l poti controla cu flash-ul de pe aparat.

perfect de acord cu dumneavoastra..lipsa unor "facilitati" poate duce la o poza mai proasta..ai pierdut momentul cand ai vrut sa fotografiezi ochiul libelulei ca ai umblat in setari altfel...si d90'ul le are mai rapid..
insa cum bine zicea si maniac putem zice ca si cu d90 pierzi o poza ptr ca nu ai ecranul mobil..deci discutiile se pot lungi
eu ma refeream ca punem un d90 pe un trepied..facem aceleasi setari de ex 1/100 , f 5.6 sa zicem 80mm..acelasi obiectiv...acelasi subiect...aceeasi distanta...acelasi punct de focus...nu putem spune ca a scos poze mai bune fata de cele facute cu un d5000 in EXACT aceiasi parametrii
in acest moment [la situatia de oferta] de mi-as cumpara un aparat ar fi un D90..insa la momentul in care am luat eu d5000-ul cu promotia voucher-ului de 500 de ron era clar ca era cea mai buna optiune..
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Nikon D90 vs Nikon D5000

Mesajde Dan Pop » Mar Iul 20, 2010 2:43 pm

hyp scrie:nu putem spune ca a scos poze mai bune fata de cele facute cu un d5000 in EXACT aceiasi parametrii

Asta e o comparatie fortata, pentru ca presupune reducerea lui D90 la posibilitatile lui D5000, ceea ce este lipsit de orice semnificatie de ordin practic. D90 poate mai mult decit D5000, punct.
hyp scrie:in acest moment [la situatia de oferta] de mi-as cumpara un aparat ar fi un D90..insa la momentul in care am luat eu d5000-ul cu promotia voucher-ului de 500 de ron era clar ca era cea mai buna optiune..

Ce ai ales tu si de ce e treaba ta. Rostul acestei discutii este ghidarea celor care nu au facut inca alegerea si care pot cadea prea usor prada sofismului: acelasi senzor - aceleasi imagini.

Eu unul n-am avut nici D5000, nici D90 si nici n-am pe vreunul din ele pe lista de cumparaturi, asa ca nu am nici o alegere de aparat. Incerc doar sa-i ajut pe cei aflati in fata acestei dileme sa nu faca o alegere pe care s-o regrete (nu mult) mai tirziu. Evident, atunci cind esti in fata unor constringeri de buget, trebuie sa te supui lor, dar a prefera un D5000 in conditiile in care iti puteai permite (chiar si cu un efort) un D90 este, din punctul meu de vedere, o greseala.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 vs Nikon D5000

Mesajde parpa_tupac » Mar Iul 20, 2010 3:46 pm

ca proprietar de D90 si utilizator frecvent de D5000 sustin punctul de vedere a lui Dan Pop.
la ora actuala la ce preturi se afla cele 2, in chit cu 18-55 VR, eu zic ca diferenta de 500 ron sau cat o fi e, perfect justificata in favoarea lui D90.
platesti mai mult, ai mai mult(functiile bine cunoscute)
sincer ATATEA posturi de genul acesta (compari D5000 cu D90) sunt ca deja e imposibil sa nu se ajunga la discutii piperate si foarte piperate.
citez o vorba a fostului profesor de Istorie din liceu" bai baiete, compari coada vacii cu stampila primariei"
nu fac referire la aparate :mrgreen: doar reamintesc ca sunt 2 aparate diferite, care fac lucruri diferite si deasemenea sunt pentru pretentii diferite.
cum spunea si Dan mai sus, daca ai banii pentru D90 si totusi iei D5000...parerea mea e ca nu e cea mai buna alegere.
off topic
ei na dar cum fiecare e liber sa aleaga...si eu aveam bani de Golf 4 si totusi am luat golf 3, din motive prea cunoscute(diferenta de 2500-3000 euro o pun deoparte ca nu traim vremuri usoare :( si pe langa asta ...mai e si nevasta :twisted: )
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Nikon D90 vs Nikon D5000

Mesajde hyp » Mar Iul 20, 2010 3:56 pm

pe asta am pus si eu accent ..pe situatia actuala..alegerea ar fi D90
diferenta de pret e complet justificabila...si mai bine strangi sa iei D90-ul
completarea cu faptul ca detin d5000 a fost tocmai de a pune accent pe decizia dintre versus-ul celor doua din acel moment...decizie ce a fost luata in favoarea 5000-ulii NUMAI din avantajul promotiei respective (500 ron voucher)... atunci chiar conta o diferenta de aprox 1500 ron
postul a fost "repus" ptr ca se pare ca am fost inteles gresit mai sus..decizia la ora actuala e clar in favoarea d90-ului
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Nikon D90 vs Nikon D5000

Mesajde flendurica » Mie Iul 21, 2010 4:19 pm

Yooo scrie:Chiar nu inteleg de ce mai e nevoie de topicul asta. Daca banii nu sunt roblema,nici acum nici in viitor, atunci clar D90. Deci nu mai conteaza DE CE este mai bun D90 atat timp cat se stie ca "este mai bun". Decat sa pierzi timpu' pe forum si sa astepti raspunsuri mai bine te duci, dai banu, ai luat D90-ul cu impreuna cu accesoriile pe care le consideri utile si gata.


Pai era nevoie,ca eu sa ma lamuresc care e difereta dintre cele doua.Dar dupa tot ce am citit aici mi-am dat seama ca d90 este cea mai buna achizitie:)

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!:)
Niciodata sa nu furi,sa nu bei si sa nu inseli...daca ar fi sa furi,fura de la anturajul tau...daca ar fi sa bei,bea din momentele care iti taie respiratia...daca e sa inseli...inseala moartea (Will Smith,Hitch)
Avatar utilizator
flendurica
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Iul 01, 2010 9:34 am
Localitate: iasi

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

cron