Acum este Sâm Apr 27, 2024 5:41 am

Articole Nikonisti.ro

va rog un sfat pentru un obiectiv

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde dmf » Sâm Iul 17, 2010 6:07 pm

fotografii (si) cu noul obiectiv

http://mirceadascaluphotoarts.blogspot.com/
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde dmf » Lun Iul 19, 2010 6:37 am

salut

am o intrebare la voi...

acum stiti ce am in dotare...
d5000 - obiective 18-55 si 70-300

pentru interior (manastiri, pesteri, muzee) am inteles ca treb un obiectiv luminos...

mi am cam depasit bugetul, pot sa mi fac treaba cu un Nikon AF 50mm f/1.8D sau trebuie neaparat nikkor 35mm f/1.8 G AF-S DX

am inteles ca al doilea este mai... wide.
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Iul 19, 2010 7:11 am

dmf scrie:salut

am o intrebare la voi...

acum stiti ce am in dotare...
d5000 - obiective 18-55 si 70-300

pentru interior (manastiri, pesteri, muzee) am inteles ca treb un obiectiv luminos...

mi am cam depasit bugetul, pot sa mi fac treaba cu un Nikon AF 50mm f/1.8D sau trebuie neaparat nikkor 35mm f/1.8 G AF-S DX

am inteles ca al doilea este mai... wide.


Cea mai buna si perena solutie este un link magazin online. 35/1.8 este mai ”wide” decat 50/1.8, dar este de fapt un obiectiv normal, deci vei fi mult mai incantat sa folosesti 18-55.

De asemenea, la interioare vrei si ceva profunzime, asa ca vei fotografia cu diafragme 5,6 si mai inchise.

Alegerea trepiedului este o tema cae s-a mai dezbatut pe larg aici.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde dmf » Lun Iul 19, 2010 7:15 am

multumesc din suflet. trepied am deja. inteleg ca nu are rost sa mai dau bani pe un obiectiv. trag cu 18-55ul din dotare la interior si pe trepied.
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde dmf » Lun Aug 09, 2010 7:09 am

va salut. spuneti-mi si mie, va rog, ce-mi recomandati pentru poze facute din masina (in mers) si pentru poze in interior?

Nikkor 35mm f/1.8 G AF-S DX

sau

Nikon 28mm f/2.8 AF NIKKOR

acum am un 18-55 si un 70-300. ma intereseaza un obiectiv luminos pentru locuri intunecate si sa focalizeze repede din mers. Am inteles din cate am citit ca ambele s-ar preta. Si inca o intrebare. Din masina, dat fiind faptul ca nu e timp de reglaje, e bine sa- pun pe modul sport?
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 09, 2010 11:26 am

dmf scrie:spuneti-mi si mie, va rog, ce-mi recomandati pentru poze facute din masina (in mers) si pentru poze in interior?

In principiu, din masina in mers nu fotografiezi decit chestii aflate la oarecare distanta, de obicei peisaje, asa ca poti pune obiectivul pe focalizare manuala si il setezi la infinit. Chiar daca obiectivul e stabilizat, e bine sa te asiguri ca timpul de expunere este foarte scurt, din cauza ca te afli in miscare fata de subiect (cu exceptia cazului in care fotografiezi alta masina aflata in repaus relativ in raport cu tine :)). La nevoie, te folosesti de auto ISO ca sa te asiguri ca timpul ramine foarte mic. Daca nu vrei sa obtii efecte ciudate, nu incerca asta decit pe lumina buna.

Pentru fotografii in interior mai degraba as recomanda un flash cu niste accesorii bune de difuzat lumina decit un obiectiv luminos. Sau, pentru situatiile in care intra mai multe planuri in compozitie, un trepied.

Ca obiectiv luminos pe format DX, as recomanda 35/1.8. La scenele de interior e putin probabil ca aberatiile cromatice (principala lui hiba) sa se manifeste suparator, mai ales daca in cadru nu intra nici o fereastra (la imaginile facute pe timp de zi).

Vechile superangulare fixe Nikon cu focala sub 35 mm nu se bucura de o reputatie prea buna pe senzori digitali.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde bilootza » Lun Aug 09, 2010 11:43 am

ciao, am si eu nevoie de un sfat pt obiectiev

am nu d90 cu 18-105

si vreau un obiectiv pt portrete

ma gandeam intre 35mm f/1.8G AF-S DX si 50mm f/1.4G AF-S

dar din cate vad al doilea nu e DX deci nu stiu daca se potriveste pt d90

merci
Avatar utilizator
bilootza
 
Mesaje: 185
Membru din: Mar Dec 01, 2009 11:10 pm
Localitate: TM

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 09, 2010 12:08 pm

bilootza scrie:si vreau un obiectiv pt portrete

ma gandeam intre 35mm f/1.8G AF-S DX si 50mm f/1.4G AF-S

dar din cate vad al doilea nu e DX deci nu stiu daca se potriveste pt d90

E invers, primul nu se potriveste foarte bine la portrete, al doilea se potriveste perfect pe D90, la fel ca mai toate obiectivele full frame.

Nu stiu de unde se trage mitul ca daca ai aparat pe format DX iti trebuie musai si obiective DX, dar vad ca e foarte raspindit pe forum in vremea din urma. Lucrurile stau taman pe dos: daca ai un obiectiv DX nu-l poti folosi decit pe aparate cu senzor DX, dar aparatele DX nu cer obiective DX, sint cit se poate de multumite cu obiective fara particula DX in nume.

De fapt, aparatele Nikon cu senzor FX recunosc si accepta si obiective DX. La alegerea utilizatorului, le pot folosi in mod FX (unde te poti astepta la vignetting sever sau, cu ceva noroc, doar la colturi moi) sau in mod DX, unde doar partea centrala a senzorului (corespunzatoare, ca dimensiuni, senzorului DX) este utilizata, iar vizorul pune in evidenta zona care va fi inregistrata in imagine. Pe de alta parte, e pacat sa dai 9000 lei sau mai mult pe un aparat FX si sa folosesti doar 5 megapixeli din senzorul lui...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde bilootza » Lun Aug 09, 2010 10:01 pm

Dan Pop scrie:
bilootza scrie:si vreau un obiectiv pt portrete

ma gandeam intre 35mm f/1.8G AF-S DX si 50mm f/1.4G AF-S

dar din cate vad al doilea nu e DX deci nu stiu daca se potriveste pt d90

E invers, primul nu se potriveste foarte bine la portrete, al doilea se potriveste perfect pe D90, la fel ca mai toate obiectivele full frame.

Nu stiu de unde se trage mitul ca daca ai aparat pe format DX iti trebuie musai si obiective DX, dar vad ca e foarte raspindit pe forum in vremea din urma. Lucrurile stau taman pe dos: daca ai un obiectiv DX nu-l poti folosi decit pe aparate cu senzor DX, dar aparatele DX nu cer obiective DX, sint cit se poate de multumite cu obiective fara particula DX in nume.

De fapt, aparatele Nikon cu senzor FX recunosc si accepta si obiective DX. La alegerea utilizatorului, le pot folosi in mod FX (unde te poti astepta la vignetting sever sau, cu ceva noroc, doar la colturi moi) sau in mod DX, unde doar partea centrala a senzorului (corespunzatoare, ca dimensiuni, senzorului DX) este utilizata, iar vizorul pune in evidenta zona care va fi inregistrata in imagine. Pe de alta parte, e pacat sa dai 9000 lei sau mai mult pe un aparat FX si sa folosesti doar 5 megapixeli din senzorul lui...


am inteles, atunci ce imi sugerati.. raport pret/calitate/functionabilitate ?

merci
Avatar utilizator
bilootza
 
Mesaje: 185
Membru din: Mar Dec 01, 2009 11:10 pm
Localitate: TM

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 09, 2010 11:51 pm

bilootza scrie:am inteles, atunci ce imi sugerati.. raport pret/calitate/functionabilitate ?

Pentru portret pe D90, cistigator la categoria "raport pret/calitate/functionabilitate" este, desigur, Nikon 50/1.8.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

cron