Acum este Joi Apr 25, 2024 5:03 pm

Articole Nikonisti.ro

va rog un sfat pentru un obiectiv

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde dmf » Joi Iul 15, 2010 7:08 am

va salut,

obiectivele Tamron nu au stabilizator de imagine (VR) la cele nicorr?

si inca o intrebare. recomandati-mi si mie un obiectiv la un pret decent (1500 ron) pentru concediu. sa se preteze si la poze de interior, exterior. portret. ceva luminos. stiu ca fiecare situatie e cu obiectivul ei, dar nu e cazul meu... sunt amator dar vreau sa progresez si sa fac fotografii frumoase. din astea doua ce mi recomandati? (orice alta propunere este binevenita).

il vreau pentru body D5000

Tamron AF-S 18-200mm F/3.5-6.3 XR LD IF Aspherical Macro pentru Nikon

Nikon AF-S 55-200mm f/4-5.6 G ED DX VR

in momentul asta am un obiectiv de kitt 18-55

cu stima
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iul 15, 2010 7:28 am

dmf scrie:va salut,

obiectivele Tamron nu au stabilizator de imagine (VR) la cele nicorr?

si inca o intrebare. recomandati-mi si mie un obiectiv la un pret decent (1500 ron) pentru concediu. sa se preteze si la poze de interior, exterior. portret. ceva luminos. stiu ca fiecare situatie e cu obiectivul ei, dar nu e cazul meu... sunt amator dar vreau sa progresez si sa fac fotografii frumoase. din astea doua ce mi recomandati? (orice alta propunere este binevenita).

il vreau pentru body D5000


Pentru fotografii de vacanta mi-as dori fie un superzoom, fie un kit din doua obiective, pe DX as vrea sa am acoperita plaja 18-200. Problema este ca nu ar fi luminoase, deci ajungem la adaugarea unui fix mic luminos de genul link magazin online.

Bineinteles, exista zoom-uri de gen 17-50/2.8 mai abordabile, dar ramai fara tele si in bugetul tau nu mai ramane loc si pentru altceva.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde dmf » Joi Iul 15, 2010 7:31 am

si care este sugestia ta? spre ce sa ma indrept? ma refer la un singur obiectiv, un compromis...
mersi de raspuns
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iul 15, 2010 8:09 am

dmf scrie:si care este sugestia ta? spre ce sa ma indrept? ma refer la un singur obiectiv, un compromis...
mersi de raspuns


E usor sa dai sfaturi cum sa-si cheltuiasca altii banii.

E perioada de vacanta, asa ca e momentul sa investesti in deplasari :-)

Daca te arde sa cumperi ceva, ia un link magazin online, cu acesta vei ramane multa vreme, mai precis cat stai pe DX. E foarte bun, mic, luminos, abordabil, am si eu unul.

In rest, trage cu zoom-ul de kit pana iti dai seama singur ce-ti lipseste.

Daca te arde in buzunar si diferenta de buget, incearca sa faci un upgrade de la 18-55 la 18-105.

Sau in loc de link magazin online adauga la 18-55 un link magazin online, pe care de asemenea poti sa-l tii multa vreme, inclusiv pe FX.

Sau daca esti absolut sigur ca nu vrei macro, dar vrei portrete si luminozitate, priveste catre un link magazin online
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 15, 2010 8:16 am

dmf scrie:spre ce sa ma indrept? ma refer la un singur obiectiv, un compromis...

Nu exista compromis. Cel mai bun superzoom care depaseste marginal bugetul tau este
link magazin online. Dar pentru portret iti mai trebuie un 50/1.8 si pentru situatii de fotografiere in lumina putina un 35/1.8 (50/1.8 e mai incomod de folosit cu putina lumina pe D5000, din cauza lipsei focalizarii automate).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde Yooo » Joi Iul 15, 2010 8:24 am

Dan Pop scrie:Dar pentru portret iti mai trebuie un 50/1.8 si pentru situatii de fotografiere in lumina putina un 35/1.8 (50/1.8 e mai incomod de folosit cu putina lumina pe D5000


Pun si yo o intrebare....
Cu 35/1.8 nu se pot face portrete?...OK, poate nu este cel mai indicat pentru portrete,dar este atat de nepotrivit incat sa se merite alta inviestitie in alta lentila???....mai ales la nivel amator/hobby/pasionat etc. Recunosc ca nu am nici unul din cele doua....

PS: Apropo de 35/1.8 - in specificatii scrie ca distanta minima de focus este de 30 cm. Chiar atat este...sau e mai mare/mica??...pentru ca am vazut pe net vdiverse fotografii cica facute cu acest obiectiv si parea ca parca a fost focalizat sub 30 cm.
Nikon
Yooo
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Dec 06, 2009 5:06 pm
Localitate: Orasu-n care vorbim de parca ne-am certa!

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde dmf » Joi Iul 15, 2010 8:38 am

incep sa inteleg... sper. pentru portrete si locuri intunecate sa mi iau un Nikkor 35mm f/1.8 G AF-S DX. pentru peisaje si locuri luminoase (zoom), poze cu mult soare ce merita?
Nikkor 35mm f/1.8 G AF-S DX are VR sau nu i trebuie?

cu stima
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde Yooo » Joi Iul 15, 2010 8:43 am

Poti sa rascolesti pe aici. link magazin online[]=Nikon&orderby=price&dir=asc .
Daca il setezi in lumina putina la F8 si 1/100 probabil o sa iti iasa miscata poza si o sa zici "ce mergea un VR".Da' daca ai o mana ferma si faci setarile care trebuie in functie de lumina in care pozezi ne e nici o pb.
Nikon
Yooo
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Dec 06, 2009 5:06 pm
Localitate: Orasu-n care vorbim de parca ne-am certa!

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iul 15, 2010 8:53 am

Yooo scrie:Daca il setezi in lumina putina la F8 si 1/100 probabil o sa iti iasa miscata poza


Miscata nu stiu, dar neagra cu siguranta :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: va rog un sfat pentru un obiectiv

Mesajde Yooo » Joi Iul 15, 2010 8:59 am

Atunci rectific. F7.1 si 1/20 :D
Nikon
Yooo
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Dec 06, 2009 5:06 pm
Localitate: Orasu-n care vorbim de parca ne-am certa!

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori

cron