Acum este Vin Apr 26, 2024 9:40 pm

Articole Nikonisti.ro

Numerotarea fotografiilor la D300s

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Numerotarea fotografiilor la D300s

Mesajde hellen » Joi Iul 29, 2010 10:29 am

De cateva zile am intrat in posesia acestui aparat, ultimul in vitrina unui magazin.Eu l-am cumparat ca fiind doar expus nu si folosit (parerea mea!). Ajung acasa, incarc acumulatorul, primul cadru si surpriza... in loc de DSC_0001 imi apare numele DSC_1131. Automat m-am gandit la faptul ca aparatul a fost folosit si ca vanzatorul nu a fost onest. Suspiciunea legata de acesta numerotare isi are temei sau nu?
Pe de alta parte , citind manualul , vad ca se poate reseta foarte simplu numerotarea cadrelor si totul poate pleca oricand de la 0001... A doua intrebare ar fi : daca cei de la Nikon garanteaza aparatul la 150 000 de declansari , cum se poate stabili daca a fost atins acest prag sau nu ?
Multumesc anticipat!
hellen
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Iul 29, 2010 9:32 am

Re: Numerotarea fotografiilor la D300s

Mesajde soulwise » Joi Iul 29, 2010 2:53 pm

O mie da cadre , avand in vedere ca aparatul a fost expus nu este mult . Pe de alta parte in functie de entuziasm cred ca vei atinge respectivul prag in doua zile . Ce vreau eu sa spun este ca aparatul poate avea 1000 de declansari dar tot nou sa fie .
Dace e ok , nu are nici o problema , ai garantie incepand de la data achizitionarii poti sta linistit , este absolut acelasi lucru ca si cum ai fi inceput cu cadrul 00001 .
Aparatul este testat la 150.000 de declansari , nu garantat , este o diferenta aici .. DAR de cele mai multe ori multi dintre Nikonisti trec cu mult de numarul de cadre la care a fost testat declansatorul .
Poti vedea cu Opanda Exif cate declansari are in realitate aparatul .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Numerotarea fotografiilor la D300s

Mesajde hellen » Vin Iul 30, 2010 8:17 am

multumesc pentru raspunsul promt ! am incercat programul Opanda Exif si am vazut ca entuziasmul meu s-a oprit la 274 de cadre. totusi o angoasa mica a ramas: de ce numerotarea a plecat de la DSC_1131 si nu de la DSC_0001 ?
hellen
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Iul 29, 2010 9:32 am

Re: Numerotarea fotografiilor la D300s

Mesajde stoki » Vin Iul 30, 2010 11:14 am

salutare
cu opanda exif poti vedea cate declansari are si un D90?
am instalat programul, am rasfoit exif-ul insa nu am prea gasit acolo un numar de declansari:(
daca se poate la D90... imi ziceti va rog unde trebuie sa ma uit mai exact...la ce rubrica din EXIF?
Nikon D90 + Nikkor 18-55mm VR + Nikkor 55-200mm VR + Nikon SB-600
Avatar utilizator
stoki
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iul 01, 2010 12:15 pm

Re: Numerotarea fotografiilor la D300s

Mesajde Dan Pop » Vin Iul 30, 2010 11:19 am

hellen scrie:De cateva zile am intrat in posesia acestui aparat, ultimul in vitrina unui magazin.Eu l-am cumparat ca fiind doar expus nu si folosit (parerea mea!). Ajung acasa, incarc acumulatorul, primul cadru si surpriza... in loc de DSC_0001 imi apare numele DSC_1131. Automat m-am gandit la faptul ca aparatul a fost folosit si ca vanzatorul nu a fost onest. Suspiciunea legata de acesta numerotare isi are temei sau nu?

Cardul era nou-nout, sau mai fusese folosit inainte in alt Nikon? Eu am refolosit un card de la un aparat mai vechi si imaginea cu numarul 1100 (vezi paragraful urmator) are numele de fisier DSC_8128.jpg.

Oricum, raspunsul definitiv la intrebarea ta se gaseste in EXIF-ul ultimei imagini facute cu el, unde se contorizeaza declansarile facute cu aparatul. Nu toate viewer-ele afiseaza informatia asta, dar Irfanview cu colectia de plugin-uri aferenta ti-o arata sub tag-ul "Total pictures".
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Numerotarea fotografiilor la D300s

Mesajde aditzuBA » Vin Iul 30, 2010 9:37 pm

..sau PhotoME :
http://www.photome.de/

e gratis , si pe undeva are un shutter release / shutter count.
daca nu te descurci posteaza aici ultima poza fara a-i modifica exiful si te ajutam noi cumva.
http://www.flickr.com/photos/adibunea/

my lucky numbers : 90/16/85/900
aditzuBA
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 9:30 am
Localitate: Bucuresti

Re: Numerotarea fotografiilor la D300s

Mesajde hellen » Sâm Iul 31, 2010 12:48 am

[quote][ ,,Cardul era nou-nout, sau mai fusese folosit inainte in alt Nikon? '' /quote]

buna intrebare am acordat o mai mica atentie cardului dar din ce imi amintesc nu era sigilat...! inclin sa cred ca vinovat de numerotatia respectiva se face vinovat cardul, in conditiile in care exif-ul este litera de lege.
hellen
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Iul 29, 2010 9:32 am

Re: Numerotarea fotografiilor la D300s

Mesajde parpa_tupac » Mie Aug 04, 2010 8:43 am

stoki scrie:salutare
cu opanda exif poti vedea cate declansari are si un D90?
am instalat programul, am rasfoit exif-ul insa nu am prea gasit acolo un numar de declansari:(
daca se poate la D90... imi ziceti va rog unde trebuie sa ma uit mai exact...la ce rubrica din EXIF?



incearca cu exif viewer 2.5
eu cu acesta ma uit
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Numerotarea fotografiilor la D300s

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Aug 04, 2010 9:00 am

hellen scrie: cum se poate stabili daca a fost atins acest prag sau nu ?


Merge si cu ShutterClicks: http://gogebic-pc.home.comcast.net/~gogebic-pc/shutter/
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Numerotarea fotografiilor la D300s

Mesajde alinDaniel » Joi Sep 30, 2010 11:53 pm

Salut!Aceeasi problema am avut si eu cand mi-am cumparat D300s.Avand D80 inainte,cardul nu l-am vandut,si am bagat cardul in D300S.Nu mare mi-a fost mirarea cand am scos pozele si am vazut ca apar cu mii de cadre.......in prima faza m-am panicat,dar apoi am aflat ca de vina este cardul,si cardul tine minte numarul de cadre trase pe el.Am verificat apoi in photoshop numarul de cadre trase,si era cel bun de pe camera,deci nu am tinut cont de nr de cadre de pe card.Asa ca nu avea nici o grija,daca ai descoperit ca avea doar 200 si ceva de cadre,e ca si nefolosit.Spor si inspiratie la poze !
Avatar utilizator
alinDaniel
 
Mesaje: 47
Membru din: Joi Sep 30, 2010 11:33 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 32 vizitatori