Acum este Joi Apr 18, 2024 1:59 pm

Articole Nikonisti.ro

D90 - cum activez focusul pe blitz?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D90 - cum activez focusul pe blitz?

Mesajde memvirt » Vin Iul 30, 2010 6:28 pm

Salutare tuturor!E primul meu post pe acest forum.
De ieri am trecut de la Olympus E510 la Nikon D90 (cu 18-55 si 18-105).Diferenta maaaare. :D
Fiindca momentan nu mai am bani de blitz am facut teste cu cel de la Oly, un Metz 48, un blitz foarte ok de altfel.Nu e compatibil 100% cu D90 si imi displace faptul ca nu are HSS, fapt care ma limiteaza la o viteza maxima de 1/200.
Intrebare: cum pot trece focusul de pe lampa onboard pe blitzul Metz 48? M-ar ajuta enorm.
La e5:Auto FP am incercat si pe off si pe on fara rezultatul scontat.
memvirt
 
Mesaje: 141
Membru din: Vin Iul 30, 2010 6:11 pm

Re: D90 - cum activez focusul pe blitz?

Mesajde Dan Pop » Vin Iul 30, 2010 8:09 pm

Functia de AF-assist este disponibila numai la flash-uri compatibile Nikon, chiar daca sint third party.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D90 - cum activez focusul pe blitz?

Mesajde soulwise » Sâm Iul 31, 2010 1:55 am

Mai bine vinzi blitz-ul pe care il folosesti acum si mai pui ceva pentru un SB 600 .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D90 - cum activez focusul pe blitz?

Mesajde RRS » Sâm Iul 31, 2010 9:38 am

intrebare colaterala subiectului - e intelept sa cumperi un blitz SH? Nu risti sa te lasa lampa in 200 de declansari?
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: D90 - cum activez focusul pe blitz?

Mesajde Dan Pop » Sâm Iul 31, 2010 11:08 am

RRS scrie:intrebare colaterala subiectului - e intelept sa cumperi un blitz SH? Nu risti sa te lasa lampa in 200 de declansari?

Daca lampa arata ca noua, riscul e minim. Oricum, nu cred ca inlocuirea unei lampi costa prea mult.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D90 - cum activez focusul pe blitz?

Mesajde Maniac » Sâm Iul 31, 2010 11:13 am

@memvirt:
Dupa cum ti s-a raspuns si pe softpedia si aici, pentru nevoile tale va trebui sa achizitionezi un blitz dedicat Nikon.
Ceea ce nu e un lucru rau, deoarece alegand corect metoda de declansare de la distanta si lucrand in mod manual, vei putea apoi sa folosesti cele doua blituri Off-camera indiferent daca vei trage cu Olympusul sau cu Nikonul. Si 2 blituri off-camera folosite cu cap iti transforma imaginile ;).

@rrs:
SB600-le meu a fost cumparat sh (500RON) si l-am folosit in toate conditiile(on/off camera, de la 1/1 pana la 1/64, TTL si manual). Cred ca am tras undeva spre 8000 de cadre cu el pana acum, si singurele dati cand refuza sa functioneze e cand ramane fara baterie ;). Prima data cand am patit-o tocmai ma prinsese ploaia si am zis ca pana aici i-a fost.Am schimbat acumulatorii si a revenit la viata.
Evident, eu sunt 1 exemplu, deci nu chiar un esantion reprezentativ. Dar, zic eu, daca esti atent cand cumperi (verifici contactele, aspectul fizic al blitului, starea in care se afla lentila Fresnel si faci cateva teste cu el) sunt sanse relativ mici sa iei o duda.

PS: sper ca SB-ul meu sa nu cedeze taman azi, cand l-am laudat si am nevoie de el :D
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori