Acum este Vin Apr 26, 2024 2:43 pm

Articole Nikonisti.ro

Speedlight SB-600 ?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Speedlight SB-600 ?

Mesajde candycontainer » Lun Aug 09, 2010 6:30 pm

aș avea și eu o întrebare despre blitzuri pentru un d40, merită să-mi cumpăr cel SB600 sau e ok si SB400 pentru portrete și fashion în cea mai mare parte?

și, pe de altă parte, un grip cât de mult te ajută?

mulțumesc pt răspunsuri.
Avatar utilizator
candycontainer
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Feb 03, 2009 4:12 pm
Localitate: Baia Mare/Cluj

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde RRS » Lun Aug 09, 2010 6:38 pm

SB 600 cu certitudine dintre cele doua - are cap mobil si toate setarile posibile il recomanda.
Gripul ajuta datorita autonomiei (2 baterii) butonului declansator pe care il are cand tii aparatul in pozitie verticala - portret, a stabilitatii si manevrabilitatii cand faci poze din mana, iar la unele aparate creste numarul de rafale posibil.
In situatii de criza, functioneaza cu baterii R6 :)
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde dmf » Lun Aug 09, 2010 7:41 pm

Nikon SB600 merge pe un D5000?
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 09, 2010 8:10 pm

candycontainer scrie:aș avea și eu o întrebare despre blitzuri pentru un d40, merită să-mi cumpăr cel SB600 sau e ok si SB400 pentru portrete și fashion în cea mai mare parte?

Desi nu vei avea acces decit la functionalitatea de baza a lui SB600, merita sa-l cumperi. Va veni si ziua cind vei face upgrade la un aparat dintr-o clasa superioara si atunci te vei putea bucura pe deplin de el. Pe de alta parte, pe SB400 va trebui sa-l vinzi cu tot cu aparat, pentru ca e prea limitat in capabilitati fata de ce poate face un Nikon de clasa amator cu un flash compatibil CLS.
candycontainer scrie:și, pe de altă parte, un grip cât de mult te ajută?

Depinde de la fotograf la fotograf. Pe unii ii incurca, altii nu pot concepe utilizarea aparatului fara grip. Daca ai miini mai mari, grip-ul iti imbunatateste enorm priza aparatului, toate degetele miinii drepte facind contact ferm cu aparatul.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde bitterblue2087 » Lun Aug 09, 2010 10:19 pm

candycontainer scrie:
și, pe de altă parte, un grip cât de mult te ajută?


Eu am un D90 si de cand am pus gripul si a 2-a baterie EN-EL3e camera este mai stabila si priza de prindere mai mare + al 2-lea buton pentru declansare care se dovedeste a fi util ... autonomie mai mare de functionare ( nu stau sa verific tot timpul cat de incarcata e bateria :) am doua si cu grip o foloseste pe cea din dreapta apoi pe cea din stanga :)
De cand am montat gripul nu l-am mai dat joc si ce e drpt camera e putin mai grea :)

cat despe SB600 am o surpriza neplacuta ... nu are nici o modalitate de semnalizare cand bateriile sunt descarcate sau pe gata si astazi am ramas in pana cand aveam nevoie de el cu toate ca acasa am facut 2-3 descarcari electrice sa vad daca merge la puterea maxima. Bine ca l-am carat cu mine si noroc cu blitul de pe camera :)
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde RRS » Lun Aug 09, 2010 10:46 pm

Valer, no hard feelings but... 2 seturi de acumulatori sau baterii de la un chiosc?
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 09, 2010 11:33 pm

bitterblue2087 scrie:cat despe SB600 am o surpriza neplacuta ... nu are nici o modalitate de semnalizare cand bateriile sunt descarcate sau pe gata si astazi am ramas in pana cand aveam nevoie de el cu toate ca acasa am facut 2-3 descarcari electrice sa vad daca merge la puterea maxima.

Cu ocazia asta ai descoperit unul din "secretele" utilizarii flash-ului: sau ii incarci acumulatorii de cu seara, sau ai la tine un set de acumulatori de rezerva, de preferinta de genul cu autodescarcare lenta (Sanyo Eneloop, GP Recyko, Maha Imedion etc).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 09, 2010 11:45 pm

dmf scrie:Nikon SB600 merge pe un D5000?

Toate SB-urile din seria X00 (adica [4689]00 pentru unix-isti :)) merg pe toate aparatele DSLR Nikon produse curent sau care au incetat a mai fi produse in ultimii trei ani. Ba chiar si pe unele Coolpix-uri :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde bitterblue2087 » Lun Aug 09, 2010 11:51 pm

Dan Pop scrie:Cu ocazia asta ai descoperit unul din "secretele" utilizarii flash-ului: sau ii incarci acumulatorii de cu seara, sau ai la tine un set de acumulatori de rezerva, de preferinta de genul cu autodescarcare lenta (Sanyo Eneloop, GP Recyko, Maha Imedion etc).

Intradevar surpriza :) dar putin deranjat deoarece e prima data cand se intampla si acumulatorii sunt GP-NiMH de 2600 mAh si am facut o data "prostia" de ai incarca cand nu erau descarcati si s-au incalzit ca naiba .... dar din cate stiu eu se incalzesc din cauza ca absorb un curent prea mare (adica sunt descarcati) fie ii o problema, prin urmare maine ii pun la incarcat... sper doar sa nu puste de data asta; incarcatorul e tot GP mai exact sunt pachet incarcator+acumulatori GP.
Totusi se puteau gandi cei de la Nikon sa fi pus ceva sistem de aproximare a vietii acumulatorilor din flash printr-o pictograma pe ecranul lui propiu, ma intreb daca SB 900 in valoare de 400-450 Euro are aceasta optiune de aproximare a vietii acumulatorilor ?!
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde sorinsava » Mar Aug 10, 2010 12:12 am

Nu au cum sa aproximeze usor acumulatorii la blitz. Ar putea ceva doar daca i-ar face cu acumulator dedicat cum are camera foto.

Pe forum tot intreaba lumea de ce iti indica subexpunere cind ai blitzul montat. Se mira lumea ca face metering ignorind prezenta blitzului. Logica e aceeasi. Nu stii niciodata cita lumina ajunge in cadru, de cit suc in baterie e nevoie pt urmatorul flash.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori