Acum este Joi Apr 25, 2024 12:32 am

Articole Nikonisti.ro

Speedlight SB-600 ?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde Dan Pop » Mar Aug 10, 2010 12:13 am

bitterblue2087 scrie:Intradevar surpriza :) dar putin deranjat deoarece e prima data cand se intampla si acumulatorii sunt GP-NiMH de 2600 mAh si am facut o data "prostia" de ai incarca cand nu erau descarcati si s-au incalzit ca naiba .... dar din cate stiu eu se incalzesc din cauza ca absorb un curent prea mare (adica sunt descarcati) fie ii o problema, prin urmare maine ii pun la incarcat... sper doar sa nu puste de data asta; incarcatorul e tot GP mai exact sunt pachet incarcator+acumulatori GP.

Multe incarcatoare, chiar dintre cele cu pretentii, au prostul obicei de a "fierbe" acumulatorii pe ultima parte a ciclului de incarcare. Unul dintre rarele incarcatoare rapide care n-o face este Maha C401 in modul slow. Maha din seria C800 ii incalzesc cam tare chiar si in modul soft charge.
bitterblue2087 scrie:Totusi se puteau gandi cei de la Nikon sa fi pus ceva sistem de aproximare a vietii acumulatorilor din flash printr-o pictograma pe ecranul lui propiu, ma intreb daca SB 900 in valoare de 400-450 Euro are aceasta optiune de aproximare a vietii acumulatorilor ?!

Din cite stiu eu, nu. Flash-ul este un consumator atipic si nu cred ca e prea usor sa evaluezi starea de incarcare a unui acumulator din punctul de vedere al unui asemenea consumator. Cu atit mai mult cu cit poti folosi si diverse tipuri de baterii, nu numai acumulatori cu nichel. La D300/D700, care accepta tot felul de baterii/acumulatori in grip, trebuie sa declari tehnologia acestora si abia daca obtii o evaluare pe 2 nivele (plin sau pe terminate) a starii lor de incarcare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde bitterblue2087 » Mar Aug 10, 2010 12:25 am

Inca un motiv pentru care se incalzesc acumulatorii este dat si de modul de incarcare care depaseste acei 250 mAh in 16 ore pentru o incarcare "corecta" si il forteaza cu curenti mai mari; cum unele incarcatoare au prostul obicei de a marca pe ele "Incarcare rapide de 4 H " in care practic faci "acumulator la rotisor" :D ; toata surpriza pe maine.
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde Dan Pop » Mar Aug 10, 2010 2:19 am

bitterblue2087 scrie:Inca un motiv pentru care se incalzesc acumulatorii este dat si de modul de incarcare care depaseste acei 250 mAh in 16 ore pentru o incarcare "corecta" si il forteaza cu curenti mai mari; cum unele incarcatoare au prostul obicei de a marca pe ele "Incarcare rapide de 4 H " in care practic faci "acumulator la rotisor" :D ; toata surpriza pe maine.

Lucrurile sint mai complicate aici. Pentru a nu rata detectia sfirsitului incarcarii prin metoda delta-V sint necesari curenti relativ mari de incarcare. De exemplu, Maha C9000 trebuie sa incarce la minim C x 0.3 pentru a nu rata sfirsitul incarcarii, chestie care se lasa cu acumulatori fierbinti, desi incarcatorul are senzori de temperatura pe fiecare canal.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde bitterblue2087 » Mar Aug 10, 2010 4:42 pm

timp de 6 ore a durat incarcarea si de 5 minute s-a facut verde ledul de pe incarcator care conform indicatiilor spune ca acumulatorii sunt incarcati dar sunt fierbinti de abea ii tin in mana, inca doua incarcari si ii arunc la gunoi acesti acumulatori :( se pare ca incarcatorul nu e ce trebuie.
Dle Dan Pop, sugerati ca incarcatorul Maha C9000 ar fi cea mai optima solutie de a nu praji acumulatorii ?
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde Maniac » Mar Aug 10, 2010 5:35 pm

Pe post de "asa nu" sau "avocat al diavolului", si fara a avea pretentia de a fi esantion reprezentativ:

De mai bine de 2 ani de zile folosesc accumulatori MAHA Powerex si un incarcator MAHA C204W.Nu mi-am batut capul cu formatari/cicluri de regenerare samd. Primul set de 4 acumulatori cumparat (in decembrie 2007) a decedat in urma cu o luna. Asta dupa ce au fost folositi in medii de la -15 grade Celsius la 40+ grade celsius si dupa ce au fost scosi in cateva randuri fierbinti din blit. Doua seturi mai noi (1 an) inca merg bine desi au fost tratai in acelasi mod brutal. Singurele dati cand un astfel de accumulator mi-a facut belele a fost atunci cand am uitat sa ii incarc dupa o folosire indelugata.

Fiecare trage ce concluzie doreste.(A mea e ca accu sunt consumabile si e prea mare bataia de cap pt prea putin.)
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde Dan Pop » Mar Aug 10, 2010 9:40 pm

bitterblue2087 scrie:Dle Dan Pop, sugerati ca incarcatorul Maha C9000 ar fi cea mai optima solutie de a nu praji acumulatorii ?

Traiam cu iluzia ca am afirmat, cit se poate de clar, ca Maha C401 (link magazin online) in modul slow este solutia pentru acumulatori incarcati la rece.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde Dan Pop » Mar Aug 10, 2010 9:55 pm

Maniac scrie:Fiecare trage ce concluzie doreste.(A mea e ca accu sunt consumabile si e prea mare bataia de cap pt prea putin.)

A mea este ca acumulatorii aia, corect incarcati, la un regim de o incarcare pe saptamina, ar fi trebuit sa tina cel putin 10 ani, nu 2 ani si jumatate. Deci, investitia intr-un incarcator care sa evite supraincalzirea este perfect justificata din punct de vedere strict economic, chiar daca acumulatorii sint, fara indoiala, consumabile.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde bitterblue2087 » Mar Aug 10, 2010 11:14 pm

Dan Pop scrie:Traiam cu iluzia ca am afirmat, cit se poate de clar, ca Maha C401 (link magazin online) in modul slow este solutia pentru acumulatori incarcati la rece.



Complet de acord cu dvs. dar eu intrebam in mod special de modelul link magazin online.
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: Speedlight SB-600 ?

Mesajde Dan Pop » Mar Aug 10, 2010 11:30 pm

bitterblue2087 scrie:Complet de acord cu dvs. dar eu intrebam in mod special de modelul link magazin online.

Dar nu pareti a fi citusi de putin constient de afirmatia mea cu privire la modelul C9000, facuta putin mai sus:
Dan Pop scrie:De exemplu, Maha C9000 trebuie sa incarce la minim C x 0.3 pentru a nu rata sfirsitul incarcarii, chestie care se lasa cu acumulatori fierbinti, desi incarcatorul are senzori de temperatura pe fiecare canal.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori