Acum este Mar Apr 16, 2024 12:32 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme D40

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Probleme D40

Mesajde Dan Pop » Sâm Iun 06, 2009 1:11 pm

Dinu Lazar scrie:
In legatura cu aparatul foto mi-am luat un Dslr entry level pentru incepatori nu am luat ceva foarte avansat.


Cred ca un DSLR poate fi mult prea mult, chiar daca este un aparat de la baza gamei - si in 90% din cazuri este prea mult, cum se si vede.
...
Daca luam din prima un reflex ma lasam de mult de fotografie, cu siguranta.

Intru totul de acord. Asa cum lumea nu invata mersul pe bicicleta pe biciclete de competitie, cintatul la vioara pe viori de concert sau pilotarea avioanelor pe Airbus sau interceptoare supersonice, nici fotografia nu trebuie invatata pe DSLR-uri.

Fiecare clasa de aparate foto introduce nivele noi de complexitate fata de cea inferioara ei si, daca nu ai ajuns sa stapinesti clasa inferioara, este prematur si contraproductiv sa treci la cea superioara ei. Daca nu esti deja familiarizat cu chestii precum sensibilitate, timp de expunere, diafragma si raportul dintre ele nu are sens sa-ti bati capul sa decizi daca sincronizezi flash-ul pe prima sau pe a doua perdea sau sa te apuci sa-ti configurezi Auto ISO-ul.

Cind am trecut la fotografia digitala eram deja la al treilea SLR pe film, dar am preferat sa parcurg toate etapele digitalului, pe indelete, inainte de a trece la primul DSLR, pentru a intelege cum se cuvine problematica fotografiei digitale. Am si acum un compact si un bridge pe care le folosesc cu mare placere atunci cind situatia nu justifica un aparat de categorie superioara. Nu cred ca ma voi desparti vreodata de bridge-ul Panasonic FZ-5, de care ma leaga multe amintiri placute.

Dinu Lazar scrie:In al doilea rind, ar trebui ca in orice discutie sa ne raportam la imaginea pe care dorim sa o facem, si 80% din efortul nostru sa se indrepte catre estetica, catre plastica, catre imagine, si doar 20% catre tehnica si catre restul de inventar necesar realizarii imaginii. Asta, daca vrem ca fotografia pe care o facem sa nu fie fara sanse din start.

Chestia asta se realizeaza mult mai usor cu un compact sau bridge bun, care sint, din constructie, mult mai optimizate pentru a rezolva automat problemele de ordin tehnic decit DSLR-urile. Motiv pentru care nu as sugera deprinderea laturii artistice a fotografiei pe DSLR. Cine nu face fotografii bune cu compactul n-o sa faca fotografii bune nici cu DSLR-ul.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D40

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Iun 06, 2009 4:42 pm

Cine nu face fotografii bune cu compactul n-o sa faca fotografii bune nici cu DSLR-ul.


Asta, este o fraza esentiala, si ar trebui ca fiecare sa o aiba la indemina si sa se gindeasca la ea.
Poate facem o colectie de cuvinte importante, pentru orice fotograf, ar fi grozav.
Aici este de fapt alfa si omega. La urma urmei suntem ca niste scultori si incercam sa luam cea mai tare dalta, cel mai bengos ciocan, cea mai frumoasa piatra, cel mai bun model, ne alegem cel mai frumos moment si cea mai propice lumina, si cind incepem sa sculptam, ceva nu merge. Pentru ca nu am luat-o de la lut si nu stim nici limbajul plastic al sculpturii. Valabil si la fotografie.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D40

Mesajde Cosmin Gheorghita » Vin Iun 19, 2009 8:22 am

Frumoase răspunsuri. Astea ar fi valabile pentru mulţi altii, inclusiv pentru George21 care zicea ca-i este ruşine sa vină la Fotogenica pentru că el are o sapunieră. Şi? Care-i problema? Daca ar folosi "săpuniera" respectivă cu folos şi îndemânare, sunt convins ca mulţi posesori de dSLR l-ar invidia pentru fotografiile frumoase. Multe nume mari de-aici au inceput acu' n-şpe ani cu aparate mai prejos decât săpuniera respectivă. De-a lungul timpului, am văzut multe fotografii superbe, unele scoase chiar cu aparate din acelea de plastic de unică utilizare, surprinzător de multe. De exemplu, în Irlanda, adolescenţii studiază fotografie la colegiu şi au chiar multe teme practice. Toţi veneau cu "disposable camera" la developat şi este chiar surprinzător ce imagini reuşite şi interesante am reuşit să le printez la 8 x 10 (20 x 25 cm). Foarte, foarte puţini veneau cu vreun SLR entry level.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Probleme D40

Mesajde Cristi Ciobanu » Vin Iun 19, 2009 3:09 pm

Am inteles ce au vrut sa spuna Dl. Dinu Lazar ( am inteles mai tarziu cei drept dar mai bine asa decat niciodata si I-mi cer daca am fost deplasat in raspunsuri ) si Dan Pop, acum nu mai am ce sa fac ca mi-am luat deja un DSLR.Mai am de studiat si multe poze nereusite pana sa ajung sa fac poze calumea ( apropo am fost la munte si am facut poze pe manual ca sa ma prind cum sta treaba cu timpul de expunere si diafragma si pot sa spun ca unele sunt mai reusite decat cele facute manual, pentru prima lectie ca sa zic asa sunt multumit, mai trebuie mult exercitiu ).
Cristi Ciobanu
 
Mesaje: 291
Membru din: Dum Mai 24, 2009 10:01 pm

Re: Probleme D40

Mesajde Cosmin Gheorghita » Lun Iun 22, 2009 8:26 am

Cristi Ciobanu scrie: mi-am luat deja un DSLR.


Felicitări, să-l folosiţi sănătos şi să faceţi multe, multe fotografii frumoase cu el. Apropos, până la urmă la ce v-aţi stabilit?
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Probleme D40

Mesajde Cristi Ciobanu » Lun Iun 22, 2009 10:42 pm

Aparatul foto il am de anul trecut si este un Nikon D40
Cristi Ciobanu
 
Mesaje: 291
Membru din: Dum Mai 24, 2009 10:01 pm

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori