Acum este Mie Apr 24, 2024 2:37 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme D40

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Probleme D40

Mesajde Cristi Ciobanu » Dum Mai 24, 2009 10:09 pm

Am D40 de un an dar nu prea m-am ocupat sa fac prea multe poze. Acum ceva vreme am fost la o petrecere unde era mult alb si de atunci toate pozele ies supraexpuse ( cred ca asa ai spune,toate partile albe clipesc cand ma uit pe displayul aparatului ), este posibil sa se fi defectat senzorul ? La setari manuale deabea acum m-am apucat sa exersez dar problema este ca si pe manual ies la fel toate pozele. Ce sa ai fac ? I-am dat resetare si tot degeaba ???
Cristi Ciobanu
 
Mesaje: 291
Membru din: Dum Mai 24, 2009 10:01 pm

Re: Probleme D40

Mesajde cosminprund » Lun Mai 25, 2009 7:53 am

- Asigura-te ca nu ai setat un "exposure compensation".
- Fa (macar de proba) poze pe "Auto".
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Probleme D40

Mesajde Dinu Lazar » Lun Mai 25, 2009 9:16 am

acu` nu va suparati... manualu` doare daca il citim? Ati citit bine, ati inteles, ati aplicat ce mai scrie pe acolo?
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D40

Mesajde Cristi Ciobanu » Lun Mai 25, 2009 6:23 pm

cosminprund scrie:- Asigura-te ca nu ai setat un "exposure compensation".
- Fa (macar de proba) poze pe "Auto".



Am incercat la fel face poze, mercic pentru raspuns
Cristi Ciobanu
 
Mesaje: 291
Membru din: Dum Mai 24, 2009 10:01 pm

Re: Probleme D40

Mesajde Cristi Ciobanu » Lun Mai 25, 2009 6:25 pm

Dinu Lazar scrie:acu` nu va suparati... manualu` doare daca il citim? Ati citit bine, ati inteles, ati aplicat ce mai scrie pe acolo?


Din moment ce i-am dat resetare generala nu am ce sa aplic din manual, nu dati cu parul va rog frumos pentru ca sunt incepator si am pus o intrebare ca sa fiu ajutat nu hulit. Daca vrea cineva sa ma ajute bine daca nu iarasi bine, eu am pus o intrebare ca sa fiu ajutat nu luat la misto
Cristi Ciobanu
 
Mesaje: 291
Membru din: Dum Mai 24, 2009 10:01 pm

Re: Probleme D40

Mesajde Dinu Lazar » Lun Mai 25, 2009 7:03 pm

Pai, nu va ia nimeni la misto. E o intrebare primara, ca sa zic asa. Ati citit manualul? Asta am intrebat. Daca va jigneste chestia asta, imi cer scuze, departe de mine sa iau la misto sau sa jignesc. E o prima chestie, daca ati citit sau nu manualul.
La misto ar fi sa va spun ca s-a indoit axul optic si ca trebuie lubrificat la service sau ca butonul ala care se roteste e pe o pozitie incorecta sau ca aparatul nu poate face fotografii fara obiectiv, doar daca faceti o stenopa, si tot asa.
Dar v-am intrebat doar de manual.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D40

Mesajde cosminprund » Lun Mai 25, 2009 7:46 pm

Cristi Ciobanu scrie:
cosminprund scrie:- Asigura-te ca nu ai setat un "exposure compensation".
- Fa (macar de proba) poze pe "Auto".

Am incercat la fel face poze, mercic pentru raspuns


Incercati sa faceti o poza pe auto, cu expunerea pe evaluare matricala si puneti-o aici sa vedem si noi. Pentru subiecte "normale" modul auto garanteaza o imagine tehnic buna, singurul lucru care-l poate da peste cap este evaluarea de tip "spot" sau "center weight" (daca aceste optiuni sunt valide pe "Auto"). Micsorati poza cu o aplicatie care nu sterge EXIF-ul, pentru ca e important. Sau puneti poza pe Flickr si furnizati-ne un link (Flickr se ocupa de micsorat poza si ne da acces si la EXIF).

In lipsa imaginii nu pot zice decit "Duceti aparatul la service".
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Probleme D40

Mesajde Cristi Ciobanu » Lun Mai 25, 2009 8:07 pm

cosminprund scrie:
Cristi Ciobanu scrie:
cosminprund scrie:- Asigura-te ca nu ai setat un "exposure compensation".
- Fa (macar de proba) poze pe "Auto".

Am incercat la fel face poze, mercic pentru raspuns


Incercati sa faceti o poza pe auto, cu expunerea pe evaluare matricala si puneti-o aici sa vedem si noi. Pentru subiecte "normale" modul auto garanteaza o imagine tehnic buna, singurul lucru care-l poate da peste cap este evaluarea de tip "spot" sau "center weight" (daca aceste optiuni sunt valide pe "Auto"). Micsorati poza cu o aplicatie care nu sterge EXIF-ul, pentru ca e important. Sau puneti poza pe Flickr si furnizati-ne un link (Flickr se ocupa de micsorat poza si ne da acces si la EXIF).

In lipsa imaginii nu pot zice decit "Duceti aparatul la service".



Ok o sa incerc maine pe ziua sa fac poze
Cristi Ciobanu
 
Mesaje: 291
Membru din: Dum Mai 24, 2009 10:01 pm

Re: Probleme D40

Mesajde Dinu Lazar » Lun Mai 25, 2009 10:58 pm

Dar manualul... ati citit manualul?
Chiar sunt curios.
Cele bune,
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D40

Mesajde pauliasi » Mar Mai 26, 2009 3:04 pm

Cristi Ciobanu scrie:Am D40 de un an dar nu prea m-am ocupat sa fac prea multe poze. Acum ceva vreme am fost la o petrecere unde era mult alb si de atunci toate pozele ies supraexpuse ( cred ca asa ai spune,toate partile albe clipesc cand ma uit pe displayul aparatului ), este posibil sa se fi defectat senzorul ? La setari manuale deabea acum m-am apucat sa exersez dar problema este ca si pe manual ies la fel toate pozele. Ce sa ai fac ? I-am dat resetare si tot degeaba ???


Salut!
"Problema" asta (cu clipirea partilor albe) am avut-o si eu acum vreo 2 saptamani (cand mi-am luat aparatul) si s-a rezolvat.
Tot eu am determinat "problema" umbland prin setarile aparatului si, in carte sau in help-ul aparatului am regasit-o si corectat-o
Acum sunt la servici, dar daca reusesc diseara iti scriu cum am rezolvat-o.

Am revenit.... La mine problema era legata de ISO, era prea mare, pe manual, dar cred ca si de diafragma...
Nikon D3200 18-55mm VR, 70-300mm VR
pauliasi
 
Mesaje: 72
Membru din: Mar Mai 26, 2009 2:36 pm
Localitate: Iasi

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron