Acum este Joi Mar 28, 2024 10:48 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme D40

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Probleme D40

Mesajde Cristi Ciobanu » Mie Mai 27, 2009 11:29 am

cosminprund scrie:
Cristi Ciobanu scrie:
cosminprund scrie:- Asigura-te ca nu ai setat un "exposure compensation".
- Fa (macar de proba) poze pe "Auto".

Am incercat la fel face poze, mercic pentru raspuns


Incercati sa faceti o poza pe auto, cu expunerea pe evaluare matricala si puneti-o aici sa vedem si noi. Pentru subiecte "normale" modul auto garanteaza o imagine tehnic buna, singurul lucru care-l poate da peste cap este evaluarea de tip "spot" sau "center weight" (daca aceste optiuni sunt valide pe "Auto"). Micsorati poza cu o aplicatie care nu sterge EXIF-ul, pentru ca e important. Sau puneti poza pe Flickr si furnizati-ne un link (Flickr se ocupa de micsorat poza si ne da acces si la EXIF).

In lipsa imaginii nu pot zice decit "Duceti aparatul la service".


Gata sa rezolvat problema cu un reset din butoane, eu cand am dat reset data trecuta am dat din meniu. Dar totusi exista vreo setare care dupa ce faci poza sa i-ti arate pe display partile supraexpuse ca eu nu am gasit in manual asha ceva ( poate mi-a scapat ) ?
Cristi Ciobanu
 
Mesaje: 291
Membru din: Dum Mai 24, 2009 10:01 pm

Re: Probleme D40

Mesajde cosminprund » Mie Mai 27, 2009 11:33 am

Nikon D40 n-am avut in mina, la D60 si la D80 faci asa: Cind esti in modul "review" (adica vezi poza pe LCD) si esti la zoom 0 dai de butonul acela cu 4 directii (rotita de pe spatele aparatului) in jos si in sus pentru a trece de la un mod de vizualizare la altul. La un moment dat vei gasi si modul care iti arata zonele supraexpuse. Daca dai de rotita si se misca poza (in loc sa se intample altceva) inseamna ca ai ceva nivel de zoom, asigura-te ca esti la zoom 0!

Pentru verificare pozeaza un bec aprins. Garantat vei avea "clipping" in zona cu becul asa ca poti verifica.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Probleme D40

Mesajde Cristi Ciobanu » Mie Mai 27, 2009 12:08 pm

cosminprund scrie:Nikon D40 n-am avut in mina, la D60 si la D80 faci asa: Cind esti in modul "review" (adica vezi poza pe LCD) si esti la zoom 0 dai de butonul acela cu 4 directii (rotita de pe spatele aparatului) in jos si in sus pentru a trece de la un mod de vizualizare la altul. La un moment dat vei gasi si modul care iti arata zonele supraexpuse. Daca dai de rotita si se misca poza (in loc sa se intample altceva) inseamna ca ai ceva nivel de zoom, asigura-te ca esti la zoom 0!

Pentru verificare pozeaza un bec aprins. Garantat vei avea "clipping" in zona cu becul asa ca poti verifica.



Mercic pentru ajutor, o sa incerc mai tarziu pentru ca sau consumat bateriile :D
Cristi Ciobanu
 
Mesaje: 291
Membru din: Dum Mai 24, 2009 10:01 pm

Re: Probleme D40

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 27, 2009 1:56 pm

Cristi Ciobanu scrie:Mercic pentru ajutor, o sa incerc mai tarziu pentru ca sau consumat bateriile :D

Pentru a evita genul asta de situatii, primul accesoriu pe care-l cumpar la fiecare aparat este o baterie suplimentara. Cele facute de Power3000 sint la fel de bune ca originalele, dar sensibil mai ieftine.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D40

Mesajde Cristi Ciobanu » Mie Mai 27, 2009 9:27 pm

Nu am stiut ca cele de la Power3000 sunt la fel de bune ca originalele.Mercic
Cristi Ciobanu
 
Mesaje: 291
Membru din: Dum Mai 24, 2009 10:01 pm

Re: Probleme D40

Mesajde Cristi Ciobanu » Joi Mai 28, 2009 12:26 pm

cosminprund scrie:
Cristi Ciobanu scrie:
cosminprund scrie:- Asigura-te ca nu ai setat un "exposure compensation".
- Fa (macar de proba) poze pe "Auto".

Am incercat la fel face poze, mercic pentru raspuns


Incercati sa faceti o poza pe auto, cu expunerea pe evaluare matricala si puneti-o aici sa vedem si noi. Pentru subiecte "normale" modul auto garanteaza o imagine tehnic buna, singurul lucru care-l poate da peste cap este evaluarea de tip "spot" sau "center weight" (daca aceste optiuni sunt valide pe "Auto"). Micsorati poza cu o aplicatie care nu sterge EXIF-ul, pentru ca e important. Sau puneti poza pe Flickr si furnizati-ne un link (Flickr se ocupa de micsorat poza si ne da acces si la EXIF).

In lipsa imaginii nu pot zice decit "Duceti aparatul la service".



Am facut o poza cu mi-ati spus sa fac pe auto si am puso pe Flickr ( aproape toate partile albe sunt arse )

http://www.flickr.com/photos/38914761@N08/

O sa fac o poza mai normala daca ma duc azi prin parc
Cristi Ciobanu
 
Mesaje: 291
Membru din: Dum Mai 24, 2009 10:01 pm

Re: Probleme D40

Mesajde cosminprund » Joi Mai 28, 2009 1:29 pm

Imaginea respectiva prezinta "clipping" din cauza ca ati depasit dynamic range-ul aparatului: Ati fotografiat dintr-un loc umbros, cu frunzele acelea umbrita in prim-plan si cu un fundal foarte luminos. Aparatul a calculat expunerea corect, adica a reprodus corect nuantele in prim-plan, sacrificind fundalul. Daca ar fi facut expunerea pentru fundal ar fi evitat clipping-ul respectiv dar (dupa ochiometrul meu) frunzele din partea de sus a imaginii ar fi fost siluete de negru absolut (un alt fel declipping) si masinile din parcare ar fi fost foarte inchise la culoare.

Radacinile problemei vin din modul diferit in care "vede" creierul uman (in comparatie cu senzorul CCD al camerei foto). Cautati pe google informatii despre "dynamic range" si va veti lamuri.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Probleme D40

Mesajde Cristi Ciobanu » Joi Mai 28, 2009 2:55 pm

Exista vreo formula de calcul a luminii pentru a sti timpul de expunere si diafragma ideala pentru o poza ??? sau cum procedati voi profesionistii de scoateti poze superbe din prima ??
Cristi Ciobanu
 
Mesaje: 291
Membru din: Dum Mai 24, 2009 10:01 pm

Re: Probleme D40

Mesajde cosminprund » Joi Mai 28, 2009 3:08 pm

Eu intru tot la categoria amatori, dar pune-ti problema altfel: Daca ar exista o formula matematica magica atunci aceasta ar fi fost implementata in aparatul foto si n-ar mai trebui sa ne batem capu!

Ideea e ca aparatul foto este limitat tehnologic, asta e una dintre limitari, si noi trebuie sa alegem compromisul optim pentru fiecare imagine in parte. Hai sa fac un desen ASCII:

---[------------]---
-[------------]-----
-----[------------]-

Sa zicem ca liniutele "-" reprezinta toate nivelele de lumina existente in fata aparatului. Tot ce-i sub paranteza "[" iese in poza negru absolut, tot ce-i peste "]" iese alb absolut. Nivelele de lumina intre "[" si "]" vor fi OK in poza. De obicei imaginea nu incape intre paranteze si atunci cineva/ceva trebuie sa decida: unde vreau sa am detalii, in zona aia luminata sau in zona cealalta cu umbre? Asta este evident o decizie subiectiva si nu poate exista un algoritm pentru asa ceva, pentru ca nu exista bine si rau!
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Probleme D40

Mesajde Cristi Ciobanu » Joi Mai 28, 2009 3:33 pm

Pai sa zicem ca nu ai mult timp la dispozitie sa faci poza 30-60 secunde deci nu ai prea multe incercari la dispozitie, cum faci ? daca timpul este nelimitat incerci pana iese poza cum vrei tu, dar daca nu este ....
Cristi Ciobanu
 
Mesaje: 291
Membru din: Dum Mai 24, 2009 10:01 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Majestic-12 [Bot] şi 13 vizitatori