Acum este Vin Apr 19, 2024 8:19 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme D40

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Probleme D40

Mesajde emp » Lun Iun 01, 2009 9:35 am

cristi nu te stresa.si eu am patit la fel cu d60 si solutia este f simpla:pui o poza pe lcd la vizionare si din cele 4 sageti din jurul OK dai tot in jos si fenomenul dispare.daca dai de vreo 3 ori in jos si dupa aceea in sus fenomenul reapare
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Probleme D40

Mesajde Dinu Lazar » Lun Iun 01, 2009 7:06 pm

In legatura cu aparatul foto mi-am luat un Dslr entry level pentru incepatori nu am luat ceva foarte avansat.Cand dvs. a-ti inceput acest drum stiati tot ? Raspuns nu, erati la fel ca mine numai ca eu am avut norocul sa am destui bani sa i-mi permit un aparat bun nu sa incep sa fac poze cu un telefon .Mie sincer nu i-mi plac oamenii care au ajuns la un nivel de experienta si rad de aia care sunt la inceput, mai bine ne-ati da niste sfaturi utile in loc sa ne vorbiti de sus


Cred ca un DSLR poate fi mult prea mult, chiar daca este un aparat de la baza gamei - si in 90% din cazuri este prea mult, cum se si vede.
Eu cind am inceput sa fac fotografie, era epoca indepartata si misterioasa pentru voi, a filmului foto. Am inceput cu un aparat extrem de simplu, din bachelita ( un fel de plastic) cu un singur obiectiv fix, fara exponometru, fara nimic. Cam in doi ani dupa asta mi-am luat un aparat nereflex cu trei obiective interschimbabile - echivalentul unui compact de azi. Pe asta l-am folosit peste 5 ani de zile. Cam la 7-8 ani de la inceputul aventurii in fotografie mi-am luat primul reflex, cu doua obiective; apoi alte si alte aparate.
Daca luam din prima un reflex ma lasam de mult de fotografie, cu siguranta.

In al doilea rind, ar trebui ca in orice discutie sa ne raportam la imaginea pe care dorim sa o facem, si 80% din efortul nostru sa se indrepte catre estetica, catre plastica, catre imagine, si doar 20% catre tehnica si catre restul de inventar necesar realizarii imaginii. Asta, daca vrem ca fotografia pe care o facem sa nu fie fara sanse din start.

Nu stiu daca asta inseamna ca va vorbesc de sus. Daca da, mai iau o pauza, poate diferenta dintre generatii e prea mare si vorbesc degeaba.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D40

Mesajde Cristi Ciobanu » Lun Iun 01, 2009 9:34 pm

'' In al doilea rind, ar trebui ca in orice discutie sa ne raportam la imaginea pe care dorim sa o facem, si 80% din efortul nostru sa se indrepte catre estetica, catre plastica, catre imagine, si doar 20% catre tehnica si catre restul de inventar necesar realizarii imaginii. Asta, daca vrem ca fotografia pe care o facem sa nu fie fara sanse din start.''

Pai eu cred ca degeaba am celelalte calitati dezvoltate daca cei 20% de tehnica nu.Eu asta vreau sa aflu putina tehnica de la oamenii cu experienta. Asta as vrea sa ne impartasiti cate ceva din experienta dvs. postarile au fost daca am citit manualul, de ce mi-am luat dslr etc. si nimic despre tehnica care ma intereseaza pe mine
Cristi Ciobanu
 
Mesaje: 291
Membru din: Dum Mai 24, 2009 10:01 pm

Re: Probleme D40

Mesajde Cristi Ciobanu » Lun Iun 01, 2009 9:40 pm

emp scrie:In al doilea rind, ar trebui ca in orice discutie sa ne raportam la imaginea pe care dorim sa o facem, si 80% din efortul nostru sa se indrepte catre estetica, catre plastica, catre imagine, si doar 20% catre tehnica si catre restul de inventar necesar realizarii imaginii. Asta, daca vrem ca fotografia pe care o facem sa nu fie fara sanse din start.


Pai eu cred ca degeaba am celelalte calitati dezvoltate daca cei 20% de tehnica nu.Eu asta vreau sa aflu putina tehnica de la oamenii cu experienta. Asta as vrea sa ne impartasiti cate ceva din experienta dvs. postarile au fost daca am citit manualul, de ce mi-am luat dslr etc. si nimic despre tehnica care ma intereseaza pe mine
Cristi Ciobanu
 
Mesaje: 291
Membru din: Dum Mai 24, 2009 10:01 pm

Re: Probleme D40

Mesajde Dinu Lazar » Mar Iun 02, 2009 7:32 am

Asta as vrea sa ne impartasiti cate ceva din experienta dvs. postarile au fost daca am citit manualul, de ce mi-am luat dslr etc. si nimic despre tehnica care ma intereseaza pe mine

Eu ma dau batut.
Sunt aici multi colegi de forum care va vor explica si va vor arata ce si cum mult mai bine ca mine. Imi pare rau.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D40

Mesajde Cristi Ciobanu » Mar Iun 02, 2009 4:38 pm

Dinu Lazar scrie:
Eu ma dau batut.
Sunt aici multi colegi de forum care va vor explica si va vor arata ce si cum mult mai bine ca mine. Imi pare rau.



De ce va dati batut ? Este chiar atat de greu sa ne impartasiti putin din tehnica dvs. ? sau nu vreti tineti secret ?
Cristi Ciobanu
 
Mesaje: 291
Membru din: Dum Mai 24, 2009 10:01 pm

Re: Probleme D40

Mesajde Dinu Lazar » Mar Iun 02, 2009 10:12 pm

Pai, stimate domn, este o imensa pierdere de timp sa spuna cineva ceva la chestii asa de simple, cind e plin netul de pagini care explica de jdemii de ori mai bine decit as putea sa o fac eu:

http://www.dummies.com/how-to/photography-video/digital-photography/using-the-camera/exposure.html

http://www.systemdisc.com/digital-photography-dummies

http://www.amazon.ca/Digital-SLR-Cameras-Photography-Dummies/dp/0470149272

http://www.dummies.com/how-to/photography-video/digital-photography/using-the-camera/exposure.html

http://www.kenrockwell.com/nikon/d40/users-guide/index.htm

In alta ordine de idei, m-am uitat acum la manual. Nici macar nu ati avut buna crestere sa raspundeti daca ati citit manualul.

Ei bine, manualul mi se pare extraordinar de bine facut, concis, exact, la obiect, extrem de clar, cuprinzator, si cine nu intelege ce scrie acolo sau setarile sau minuirea aparatului, citind manualul, nici Sfintul SIsoe nu il va putea lamuri, pentru ca inseamna ca e o problema la silabisire sau la perceptia cuvintelor scrise sau cine stie unde.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D40

Mesajde Cristi Ciobanu » Mar Iun 02, 2009 10:57 pm

Dinu Lazar scrie:Pai, stimate domn, este o imensa pierdere de timp sa spuna cineva ceva la chestii asa de simple, cind e plin netul de pagini care explica de jdemii de ori mai bine decit as putea sa o fac eu:

http://www.dummies.com/how-to/photography-video/digital-photography/using-the-camera/exposure.html

http://www.systemdisc.com/digital-photography-dummies

http://www.amazon.ca/Digital-SLR-Cameras-Photography-Dummies/dp/0470149272

http://www.dummies.com/how-to/photography-video/digital-photography/using-the-camera/exposure.html

http://www.kenrockwell.com/nikon/d40/users-guide/index.htm

In alta ordine de idei, m-am uitat acum la manual. Nici macar nu ati avut buna crestere sa raspundeti daca ati citit manualul.

Ei bine, manualul mi se pare extraordinar de bine facut, concis, exact, la obiect, extrem de clar, cuprinzator, si cine nu intelege ce scrie acolo sau setarile sau minuirea aparatului, citind manualul, nici Sfintul SIsoe nu il va putea lamuri, pentru ca inseamna ca e o problema la silabisire sau la perceptia cuvintelor scrise sau cine stie unde.



Manualul de citit l-am citit. Te invata manualul cumva cum sa faci pozele sa nu iasa supraexpuse sau subexpuse ?? Eu asta am vrut sa aflu si de aceea am pus o intrebare pe acest forum nu sa ma cert cu dvs. sau mai stiu eu ce, daca sunteti cel mai bun fotograf sau printre cei mai buni din Romania puteati sa ma lamuriti mai pe intelesul unui incepator nu sa ma trimiteti pe nus ce siteuri sau sa ma luati la rost ca dc. mi-am luat dslr ( ca sa i-mi iau un aparat compact bun cum spuneti dvs. ca ar trebui sa fac eu ca incepator dau in jur de 1000 ron, dc sa nu mai pun 1000 si sa i-mi iau dslr direct ? ), aici dvs. dati dovada de proasta crestere. Am spus si o mai spun unii oameni cand ajung la un nivel de experienta nu mai dau doi bani pe cei care sunt la inceput si uita ca si ei au fost candva la fel ( i-mi cer scuze stiu ca sunteti cineva in arta a fotografiei dar asta este parerea mea despre dvs. si cred ca nu sunt sigurul care crede asta )
Cristi Ciobanu
 
Mesaje: 291
Membru din: Dum Mai 24, 2009 10:01 pm

Re: Probleme D40

Mesajde Dinu Lazar » Mie Iun 03, 2009 7:43 am

Imi pare rau ca m-am bagat in toata aceasta mocirla.
Matale nu vrei sa inveti, ci doar sa balacaresti si sa faci pe revendicativul.
Bafta mare in continuare. Chiar sunt curios de traiectoria matale in viitor.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D40

Mesajde emp » Mie Iun 03, 2009 9:26 am

Cristi,nu te cunosc nici pe tine si nici pe dl.Lazar.Si eu am trecut de la tricicleta direct la d60 fiindca m-am saturat de poze cu puricei dar aceasta discutie nu-si are rostul.Incearca sa te bucuri ca cineva care stie cu mult mai mult decat mine cel putin,spune ceva pe acest forum-daca nu ar fi ei nu prea am avea la ce sa ne uitam pe aici.Eu,ultimele poze pe care le-am facut cu un aparat la care reglai diafragma si timpul de expunere,au fost facute cam acum 20 de ani dar am constatat ca mi s-a reaprins pasiunea pierduta in timp si mi-am adus aminte de multe lucruri si am inceput sa fac poze pe M mai frumoase ca pe auto si asta in nici o luna de zile.Sa nu te astepti sa ne spuna cineva ce timpi de expunere,focalizari sa folosim ca nu-i posibil doar daca sta langa noi tot timpul dar cel mai simplu ar fi sa te orientezi dupa modul auto si de acolo incolo poti experimenta orice ca-i aproape gratis
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori