Acum este Vin Mar 29, 2024 5:33 pm

Articole Nikonisti.ro

cand apare nikon d95 ?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: cand apare nikon d95 ?

Mesajde Meggido » Mie Sep 15, 2010 7:04 pm

zeurois scrie:Deci asta pana la urma e urmasu` lui d90?


La ce imbunatatiri are as zice ca e urmasul tuturor DX-urilor :D...desigur ca e mult spus, DAR...
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: cand apare nikon d95 ?

Mesajde hyp » Mie Sep 15, 2010 9:07 pm

eu as zice sa se inchida topicul asta si sa se continue pe cel dedicat D7000 ca sa nu iasa salata pe aici
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: cand apare nikon d95 ?

Mesajde boboc » Mie Sep 15, 2010 9:39 pm

boboc scrie:Am si eu o intrebare in legatura cu D7000.
Daca Nikon a marit numarul de megapixeli fara sa mareasca senzorul,in mod normal calitatea pozelor nu este mai slaba?
La D90 marimea pixelului ar fi 23.6 / 4288 * 1000 = 5.5.
La D7000 26.6 / 4928 * 1000 = 4.78.

Stiu ca densitatea pixelilor este mai mare la D7000 dar la fel este si la Canon 550D dar pentru ca Nikon D90 avea pixel pitch mai mare pozele erau mai clare.


anyone?
A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein
Avatar utilizator
boboc
 
Mesaje: 403
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:52 pm
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: cand apare nikon d95 ?

Mesajde Bogdan_Bv » Mie Sep 15, 2010 9:56 pm

Morphy scrie:Nu a spus nimeni ca toti posesorii de Nikon D90 vor trece automat la D7000. Sunt convins insa ca se vor gasi destule persoane interesate de noul aparat Nikon. Eu sper sa il vedem si pe la teste ;)
;)
Ar fi foarte interesant sa fie testat de un utilizator de D90. Un astfel de utilizator ar avea si un grad de comparatie ;)
Bogdan_Bv
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Oct 20, 2009 12:34 am

Re: cand apare nikon d95 ?

Mesajde nik » Mie Sep 15, 2010 9:58 pm

boboc scrie:anyone?


Ma declar din capul locului ignorant la 'filozofia' pixelilor si modul lor de ingramadire... :) Dar logic, marimea senzorului la D40 este identica cu cea de laD90...cu o diferenta majora de pixeli... inseamna cumva ca imaginea are de suferit la senzorul cu mai multi pixeli? Daca ar fi asa, razboiul megapixelilor s-ar duce in sens invers.

Poate spun o prostie si rog pe cei mai initiati sa ma corecteze, ca nu ma supar, dar dupa mine este oarecum similar cu DPI-ul de la imprimare: 'as bigger as better' adica o imagine reprodusa de un numar mai mare de puncte pe unitatea de suprafata este superioara uneia cu rezolutie mai mica (mai putine puncte pe aceeasi unitate de suprafata).
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: cand apare nikon d95 ?

Mesajde Merlin » Mie Sep 15, 2010 10:24 pm

este corect rationamentul tau pana cand incepi sa cresti ISO! Cu cat sunt mai mici si mai multi pixeli pe aceeasi unitate de suprafata, cu atata acestia se incalzesc mai usor si aduc dupa sine un zgomot mai mare si suparator fata de un senzor cu aceeasi suprafata dar cu un numar mai mic de pixeli si implicit mai mari ca dimensiune.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: cand apare nikon d95 ?

Mesajde nik » Mie Sep 15, 2010 11:03 pm

Incerc sa-ti dau dreptate dar probabil ca mai sunt si alti parametri la mijloc care influenteaza treaba asta. Altfel nu s-ar explica cum D7000 are un comportament mai bun la ISO mai mare, citeam pe un forum ca la primele teste a iesit cu 1 fstop in fata lui D90. Deci mai mici, mai ingramaditi, mai incalziti... dar cu zgomot mai mic... sigur e ceva care ii tine in control pe nazdravanii astia.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: cand apare nikon d95 ?

Mesajde Dan Pop » Mie Sep 15, 2010 11:54 pm

nik scrie:Poate spun o prostie si rog pe cei mai initiati sa ma corecteze, ca nu ma supar, dar dupa mine este oarecum similar cu DPI-ul de la imprimare: 'as bigger as better' adica o imagine reprodusa de un numar mai mare de puncte pe unitatea de suprafata este superioara uneia cu rezolutie mai mica (mai putine puncte pe aceeasi unitate de suprafata).

Cu conditia ca zgomotul per punct sa fie acelasi. Lucru pe care il vom sti abia cind vom vedea niste teste de zgomot facute sistematic.

Discutia e mai lunga si mai complicata: marirea numarului de pixeli aduce si avantaje si dezavantaje. Marele avantaj pentru amatori este posibilitatea unor cropuri mai adinci, dar asta numai daca folosesti un obiectiv capabil sa puna informatie in fiecare pixel (altfel, degeaba ai atitia pixeli). Marele dezavantaj este marirea fisierelor, ceea ce inseamna mai putine imagini in buffer-ul aparatului si pe card si timpi mai lungi de incarcare in editorul de imagini (in special la lucrul cu fisiere raw, care trebuie convertite dupa incarcare).

Dupa parerea mea, 12 Mpix reprezinta un compromis fericit intre avantajele si dezavantajele unui numar mai mare de pixeli pe senzor. Daca Nikon s-ar fi concentrat doar pe imbunatatirea zgomotului, nu si pe marirea densitatii de pixeli, sint convins ca, in cei trei ani care au trecut de la senzorul lui D300/D90/D5000, ar fi realizat un senzor traznet. Din pacate, piata cere megapixeli (vezi criticile aduse lui D3s) si departamentul de marketing nu poate ignora cererile pietii.

Cine a facut pixel peeping pe o imagine scoasa de un aparat compact cu 10 Mpix sau mai mult stie ce inseamna sa ai pixeli multi si prosti.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: cand apare nikon d95 ?

Mesajde nik » Joi Sep 16, 2010 2:59 am

Multumesc mult de explicatii! Probabil totusi ca tehnologia asta avanseaza si banii bagati in cercetare nu sunt aruncati pe geam degeaba... Eu am incredere ca Nikon nu face compromisuri pe spatele nostru, Ce m-a atras la firma asta a fost mania asta dupa calitate cu orice pret, de aceea, desi nu avem inca acces la teste serioase, cred ca inginerii de la Nikon nu s-au hazardat sa arunce pe piata o camera cu specificatii atat de faine, asteptata cu sufletul la gura de toata lumea (nu stiu daca ati observat - dar lansarea D7000 a starnit mult mai multa valva si discutii decat lansarea oricarei alte camere Nikon din ultimii ani... ) camera care sa dezamageasca in final la teste. Indraznesc sa cred ca pixelii astia au fost domesticiti probabil prin proceduri similare cu cele practicate la senzorul de la D3s, desigur la alta scara. Ramane de vazut daca e asa.

Nu pot sa nu va dau dreptate cu privire la testul pe care il vor avea de trecut obiectivele DX in fata noilor senzori... se va adeveri inca o data principiul ca investitia in sticle de calitate trebuie sa primeze.

Legat de suficienta a 12MP sunt intru totul de acord. Nu contez utilitatea unor camere gen D3X, dar pentru marea majoritate a utilizatorilor, aceasta nu le serveste cu nimic mai bine decat un D3.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: cand apare nikon d95 ?

Mesajde sorinsava » Joi Sep 16, 2010 10:52 am

nik scrie:Nu contez utilitatea unor camere gen D3X, dar pentru marea majoritate a utilizatorilor, aceasta nu le serveste cu nimic mai bine decat un D3.


"contez"?
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron